
Enda gotlänningen med skoterkörkort finns troligen på Luleå tekniska universitet. Mikael Schärström är en easy-going, social man med stark integritet som läser teknisk design, brinner för produktutveckling, tränar kampsport och vill bli dunderrik.
- Första dan med långkalsonger, säger han när vi träffas en kall decemberdag på campus i Luleå.
Det där om att bli skitrik är sagt halvt på skämt. Det viktigaste är att ha ett jobb där man utvecklas och får lära sig nytt. Efter att ha läst ett extra år i väntan på att lågkonjunkturen i världen ska ebba ut är det dags för Mikael att lämna LTU till sommaren.
- Det blir skönt och lite pirrigt att komma ut och jobba. Jag kommer definitivt att sakna vinter och skidåkning och gemenskapen och hur man umgås här där kompisarna bor ungefär tre dörrar bort. Vill man träffa folk är det bara att gå in och hänga hos grannen. Jag har träffat så många kompetenta människor och folk som inte bara går med strömmen. Men nu är jag redo för arbetsmarknaden. Helst vill jag ha ett designjobb med varierande projekt. Produktdesign och den konstnärliga delen där man visualiserar produkten är det som är mest intressant.
Utbildningen teknisk design visade sig innehålla en hel del matte, något som kom som en liten överraskning och orsakade en del inkörningsproblem.
- Det är mera matte än vad jag trodde så det var svårt att ställa om i början, säger Mikael. Samtidigt är det bra att kunna visa upp att man har ingenjörstänket och den kompetensen så jag är nöjd. De som läser teknisk design är en bra blandning av sköna människor som har med sig idéer från många olika håll.
Just nu bor han tillsammans med flickvännen i en trea två minuters promenad från campusområdet. Studierna tar mycket tid och sena kvällar i biblioteket är en del av studentlivet. På campus bor de flesta av hans vänner. Här finns studentidrotten Stil där han tränar och STUK där man festar plus alla studentföreningar och andra ställen där man träffar folk.
Nu när han snart börjar jobba vill han resa mera.
- Resor är livskvalitet och ger inspiration. De är bra för att öppna sinnena och för att förstå de oerhört stora skillnaderna i världen.