
Henrik Petersson är precis på väg att packa ryggsäcken. Säsongens första skidresa går till finska skidorten Ruka. I kväll när dagens studiepass på civilingenjörsutbildningen Industriell ekonomi är avklarat tar han och 30 andra LTU-studenter bilen till höstens premiäråk.
Minst 50 dagars skidåkning per år blir det för Henrik som menar att dagarna i backen gör honom till en bättre student.
- Skidåkningen blir en morot som gör att jag pluggar hårdare. Klarar man tentorna blir det mer skidor, säger Henrik som tävlar i extrem skidåkning, något som ger honom rejäla adrenalinkickar.
Studierna på högstatusutbildningen Industriell ekonomi är mycket krävande. Det blir oftast två studiepass om dagen. Det första startar vid åttatiden. Sen är det dags för lunch och sen blir det ytterligare några timmars plugg fram till middagen. Kvällspass är inte helt ovanliga.
Projektarbeten och projektkurser med företag ger mycket men kräver också mer jobb av studenterna. Just nu jobbar en grupp studenter tillsammans med ett företag som vill höja kvaliteten i sin produktion. Sådana projektkurser ger massor av nyttiga kunskaper och inte minst, kontakter i företagen som är bra att ha när man ska ut i arbetslivet.
Men som sagt var - man hinner mer om man har en morot. En koll i Henriks kalender visar att det verkar stämma att skidåkning funkar bra som extra energikick: