
Masterprogrammet i informationssäkerhet är för dig som redan har en kandidatexamen eller magisterexamen i datavetenskap, informationsteknik, datavetenskap, informationsvetenskap eller motsvarande. Programmet ger dig möjlighet att utöka din akademiska examen med två år och få en Master of Science med inriktning på informationssäkerhet.
Du kan läsa utbildningen på campus i Luleå eller som en online, internetbaserad utbildning från ditt hemland. De flesta lektionerna spelas in och kan ses i efterhand, du är alltså inte hänvisad till dem i realtid.
För att kunna delta i undervisning på distans behöver du ha tillgång till följande:
Om du studerar på heltid tar utbildningen dig två år. Om du vill, kan dock utbildningen utformas på ett sätt som möjliggör långsammare studietakt, till exempel fyra år. Om du väljer det alternativet studerar du två kurser per termin i stället för fyra. Det betyder att du har möjlighet att studera medan du fortfarande arbetar.
För sökande vars modersmål inte är engelska finns särskilda språkkrav.