Studenter från Luleå tekniska universitet på studiebesök i Aitikgruvan.

Här finns jobben

Arbetsförmedlingen har tagit fram en prognos för framtidens arbetsmarknad. Civilingenjörer och tekniker inom gruv-, gruv- och metallområdet har goda möjligheter till anställning.

Gruvindustrin intar 1:a plats som den hetaste branschen just nu och Luleå tekniska unversitets utbildningar inom gruv- och metallområdet kommer säkert att vara attraktiva även 2013.

- Förra året var ett rekordår för ansökningar till många av våra utbildningar och kanske blir det ännu bättre i år, säger Jan Rosenkranz, professor i mineralteknik. Vårt utbud av utbildningar är stort och håller hög internationell klass så vi hoppas kunna rekrytera en del nya studenter från andra länder också, avslutar Jan Rosenkranz, själv från Tyskland.

Det är till stor del Kinas efterfrågan på mineral och metall som lyfter denna svenska basnäring år efter år. Sverige kallas ibland "Europas kornbod" när det gäller tillgången på malm och mineral.

Arbetsförmedlingens prognos

Läs rapporten här

[http://www.arbetsformedlingen.se/For-arbetssokande/Stod-och-service/Nyheter-Arkiv/Nyheter-for-Arbetssokande/1-23-2013-Har-finns-jobben-2013-och-framat.html]

LTUs utbildningar inom gruv- och metallområdet

Attraktiva studenter 2013

Företagen stod idag på kö i B-Husets foaljé för att rekrytera de studenter som examineras i vår.

Luleå Arbetsmarknadsvecka - LARV - arrangeras årligen av Teknologkåren vid Luleå tekniska universitet för att låta företag och studenter mötas.

Läs mer

Årets upplaga av LARV välbesökt

[http://www.ltu.se/ltu/media/news/Arets-upplaga-av-LARV-valbesokt-1.101755]

Sidansvarig och kontakt: Richard Renberg

Publicerad: 23 januari 2013

Luleå tekniska universitet