
Det är just nu många frågor om lärarlegitimationen som lärare kan ansöka om hos Skolverket tidigast 1 augusti 2011. Här får du information om var du hittar aktuell information och hur du kan styrka din redan utfärdade lärarexamen vid Luleå Tekniska Universitet.
Du som slutfört din utbildning d.v.s. uppfyller kraven för lärarexamen och har samtliga kurser avklarade och inrapporterade före den 1 juli 2011 och ansökt om examensbevis före den 31 december 2011 kommer inte att omfattas av reformen som kräver ett mentorskapsår innan du kan ansöka om lärarlegitimation. Det du dock omfattas av är kravet på ett års arbetslivserfarenhet inom ditt verksamhetsområde innan du kan ansöka om lärarlegitimation.
Följande skriver Skolverket:
"För de lärare och förskollärare som före den 1 juli 2011 avlagt behörighetsgivande examen krävs för legitimation ingen genomförd introduktionsperiod utan istället tjänstgöring i minst ett läsår eller motsvarande. Denna kategori av lärare och förskollärare är också avgiftsbefriad när det gäller ansökan om legitimation."
En konsekvens av beslutet är att lärare behöver en utfärdad lärarexamen för att kunna ansöka om legitimation. Enligt regeringens pressmeddelande 31 mars 2011 ska åtgärder vidtas för att lärare lättare ska kunna komplettera och ansöka om en äldre lärarexamen.
Har du funderingar hur du går tillväga för att slutföra din äldre lärarexamen. Kontakta Studievägledare Daniel Vikenbacke, 0920-49 15 81 eller daniel.vikenbacke@ltu.se
Följ länken nedan för att läsa mer om detta på Skolverkets hemsida.
Om du vill att Luleå Tekniska Universitet ska skriva ut ett resultatintyg som visar att du tagit ut en lärarexamen i samband med anställning eller ansökan om legitimation, kan du ta kontakt med studenttorget via studenttorget@ltu.se . Viktigt är att du i mailet anger personuppgifter,personnummer, examensår, vilken typ av examen samt till vilken adress vi ska skicka intyget till.