Konfiguration av OpenAFS - Mac OS X 10.6 (Snow Leopard)

Förutsättningar

För att kunna använda AFS på Mac OS X 10.6 vid LTU förutsätts detta:

  • OpenAFS är installerat och konfigurerat med LTU-inställningar.

  • Det finns en fungerande LTU-kerberos på datorn och användaren har en giltig kerberos ticket. Se separat guide för hur LTU-kerberos installeras och konfigureras.

Installation och konfiguration av OpenAFS

Installera OpenAFS, LTU-inställningar och hjälpprogram

  1. Klicka på filen OpenAFS-1.4.12.1-Snowleopard.dmg för att spara den på din dator. Följ anvisningarna på skärmen.

    1. Cell: ltu.se

  2. Klicka på filen LTU-OpenAFS-settings_SLeo.pkg för att konfigurera AFS med LTU-inställningar. Följ anvisningarna på skärmen.

  3. Klicka på filen LTU-Kerberos-AFS-script_SLeo_1.1.pkg för att installera hjälpprogram för autentisering. Följ anvisningarna på skärmen.

OpenAFS-1.4.12.1-Snowleopard.dmg

[https://www.ltu.se/webbarkiv/ITS/download/MAC/afs/OpenAFS-1.4.12.1-Snowleopard.dmg]

LTU-OpenAFS-settings_SLeo.pkg

[https://www.ltu.se/webbarkiv/ITS/download/MAC/afs/LTU-OpenAFS-settings_SLeo.pkg]

LTU-Kerberos-AFS-script_SLeo_1.1.pkg

[https://www.ltu.se/webbarkiv/ITS/download/MAC/afs/LTU-Kerberos-AFS-script_SLeo_1.1.pkg]

Starta om datorn

AFS-autentisering

Det finns två sätt att autentisera mot AFS:

  • Via Terminal (manuellt)

  • Via LTU_AFS_authentication_SLeo (manuellt eller automatiskt)

Terminal

  1. Starta programmet "Terminal" genom att välja ”Utilities” i menyn ”Go” och sedan dubbelklicka på programmet "Terminal".

  2. Skriv: aklog och tryck Enter.

LTU_AFS_authentication_SLeo

Manuellt

Leta upp programmet ”LTU_AFS_authentication_SLeo” genom att välja ”Applications” i menyn ”Go”. Klicka på LTU. Dra programmet ”LTU_AFS_authentication_SLeo.pkg” till docklisten längst ner på skrivbordet så hamnar en genväg till programmet där (Då behöver du inte göra punkt ett och två varje gång.). Starta ”LTU_AFS_authentication_SLeo” genom att klicka på ikonen i docklisten. Då körs ett script som tar användarens giltiga kerberos ticket och skapar en AFS-token.

Automatiskt

(OBS Detta förutsätter att användaren automatiskt får en kerberosticket vid inloggning. Se separat guide för kerberosautentisering)

  1. Välj "System Preferences" i Äppelmenyn.

  2. Klicka på Accounts

  3. Klicka på fliken Login Items.

  4. Klicka på plustecknet och lägg till /Applications/LTU/ LTU_AFS_authentication_SLeo

  5. Klicka på ”Add”. Vid nästa inloggning startar programmet automatiskt.

Ansluta till AFS-hemkatalog

Välj "Go to folder..." i menyn "Go".
Skriv: /afs/ltu.se/staff/b/berra (byt ut” b” mot första bokstaven i ditt användarnamn och ”berra” mot ditt användarnamn). Klicka på ”Go” så öppnas AFS-hemkatalogen.

Skapa genväg till AFS-hemkatalog

  1. Håll ner tangenterna ”alt” + ”cmd” och dra samtidigt ut mappen med ditt användarnamn på skrivbordet och släpp (Pekaren får en pilsymbol som visar att det blir en genväg).

  2. Dubbelklicka på genvägen så öppnas AFS-hemkatalogen.

Sidansvarig och kontakt: Bengt-Olov Jansson

Publicerad: 7 november 2011

Luleå tekniska universitet