De som åkte dit från LTU var Janne Marcusson på Grants Office, Prof. Peter Parnes som är rådgivare åt LTU Innovation, Johan Johansson från Entreprenörskap och Josefin Lassinantti från LTU Innovation.
Veckan bjöd på ett späckat schema, där dagarna var upptecknade med besök på olika universitet, bla. Berkeley, Stanford och Univerisity of California, samt ett antal fristående techtransfer organisationer och "soft landing spots", organisationer som hjälper företag att etablera sig på en amerikansk marknad.
LTU fick som enda universitet en otroligt intressant rundtur och föreläsning på Google. Tack Peter Parnes för det! Gratis smoothies följde med på köpet:-)
Det kommer att komma en utförligare reserapport när Viktoria kommer hem till Sverige veckan innan midsommar. Tills dess kan de som är intresserade gå och lyssna på Peter Parnes presentation av veckan och allt vi fick tillfälle att ta del av.
Den 15 juni, kl 10-11 i A211. För att anmäla dig går du in på länken nedan och uppger ditt namn och din e-postadress. Hoppas vi ses!