Till www.ltu.se
 
 Ruta Startsida  Ruta Utbildning  Ruta Forskning  Ruta Nyheter/Press  Ruta Lediga jobb  Ruta Om LTU  Ruta Sök
 
LTU » LTU nyheter » Nyheter »  
Bild för att hantera layouten
LTU Nyheter
ruta Fler arkiverade nyheter
ruta Notiser (arkiv till juni 2009)
ruta LTU-profilen
ruta Nyheter/Press (Ny avdelning för nyheter)
ruta Aktuellt kalendarium

Redaktionen
Info@ltu.se
Adress:
LTU Nyheter
971 87 Luleå
 
Nyheter
vikter
Tung forskning om anabola steroider

Anders Eriksson är nybliven lektor i medicinsk vetenskap på LTU och doktor i medicinsk biologi. Hans forskning om anabola steroiders effekt på musklerna har fått stor uppmärksamhet internationellt. Han har bland annat visat att effekten av dopning finns kvar även många år efter att användningen av preparaten upphört. Erikssons förflutna som tyngdlyftare i landslaget har haft stor betydelse både för hans karriärval och som hjälp för att få kontakt med villiga försökspersoner.
Att idrottare som använder anabola steroider ofta har en fördel gentemot sina odopade gelikar är något som Anders Eriksson själv fått erfara i sin karriär som tyngdlyftare. Han har fått två SM guld och ett EM brons hemskickade flera månader efter mästerskapen då andra tävlande testats positivt för dopning.   – Det har berövat mig några av idrottskarriärens höjdpunkter. Istället för att kliva upp på pallen och ta emot medaljerna på plats har jag fått dem på posten, berättar han.   När Anders Eriksson studerade molekylärbiologi och senare började sin forskningskarriär visste inte akademikerna det som elitidrottarna själva länge förstått. Många forskare menade att anabola steroider inte hade någon egentlig betydelse och att större muskler och bättre prestationer enbart var en placeboeffekt.   – Men de försök som dittills hade gjorts var med mycket låga doser, flera hundra gånger lägre än vad idrottare pumpar i sig. Jag tänkte att man en gång för alla borde visa vad som verkligen händer, säger Anders Eriksson
 
Unikt material

I dag är kunskapsläget ett annat. Mycket är känt om anabola steroiders muskeluppbyggande men också om dess skadliga natur vid höga doser. Däremot finns fortfarande få studier av steroidanvändningens mer långvariga effekter. Där har Anders Erikssons idrottsbakgrund hjälpt honom att knyta kontakter med styrkelyftare som länge har dopat sig och som anonymt kunde tänka sig att ställa upp som försökspersoner.

Rent praktiskt har Anders Eriksson gjort mikroskopiska jämförelser av muskelprover från styrkelyftare som använt steroider i genomsnitt tio år, med personer som aldrig dopat sig. Hans resultat har bland annat visat att de enskilda muskelfibrerna blir ungefär dubbelt så grova vid steroidanvändning.

Muskelfibrerna hos dopade personer har också fler cellkärnor. Cellkärnorna är ett slags proteinfabriker och bidrar till muskelns ökade storlek och styrka. Ytterligare en grupp som undersökts är personer som använt anabola steroider och sedan varit utan i genomsnitt åtta år. Men trots den långa avhållsamheten kvarstår ändå muskelfibrernas storlek.

 

 
Effekterna kvar länge

Upptäckten att de som en gång dopat sig fortfarande har en fördel så många år efter att användningen upphört har överraskat idrottsvärlden och Eriksson har fått skicka sin avhandling både till olympiska idrottskommittén (IOK) och antidopningsbyrån Wada. Där har forskningsresultaten väckt frågor om avstängningstiden för dopning borde förlängas från dagens två år till fyra år.

Huruvida avstängningstiden egentligen borde vara längre vill Anders Eriksson inte ta ställning till.

- Jag vill inte ge mig in i debatten om avstängningstider. Det finns ett dilemma där. Samtidigt som jag förstår de som ropar efter livstids avstängning så tycker jag kanske inte att en 18- åring som tagit steroider i oförstånd ska vara tvungen att lida av det i resten av sitt liv, säger han.  

En titel som europamästare har Anders Eriksson i alla fall med sig i bagaget trots att han aldrig dopat sig men han har ändå, som säkert många andra idrottare, funderat på hur långt han annars kunnat gå.

- Ett VM-guld var den enda stora titel som saknades. Eftersom jag förstod att jag aldrig skulle kunna uppnå det utan att dopa mig tog jag beslutet att bli motionär och istället satsa på studierna, säger Anders Eriksson.

Det var 1995, sedan dess har han jobbat som lärare parallellt med sin forskning. På Luleå tekniska universitet har han undervisat sedan 2001.

Avhandlingen om anabola steroiders effekter på musklerna lades fram i oktober 2006 vid Umeå universitet.

/Lotta Wallström

Fotnot: Tisdagen den 13:e februari föreläser Anders Eriksson om styrketräning och anabola steroider i samband med Vinterfestivalen. Mer information och program finns på LTU:s hemsida, i kalendariet.

 


Utskriftsvänlig version Utskriftsvänlig version

Skapad av: 2007-02-09
Senast ändrad: Lena Edenbrink 2007-04-25

LTU Nyheter läggs ned – ny nyhetssida

Idag är sista dagen för LTU Nyheter som nyhetskanal för Luleå tekniska universitet och första dagen för Nyheter/Press. Webbtidningen LTU Nyheter har funnits sedan 2001 då vi flyttade över dåvarande tidning Högtrycket från pappersutgivning till mer frekvent webbutgivning. Nu går vi vidare och samlar alla nyheter och pressmeddelanden i samma kanal, Nyheter/Press.

» Läs mer



LTU forskar för miljövänligare flygmotorer

Metopia heter ett forskningsprojekt vid Luleå tekniska universitet som är inriktat mot flygbranschen. I förra veckan anslogs 4,4 miljoner kronor till projektet. Med hjälp av simulering och modellering kan man analysera hela motorkoncept med inriktning mot att utveckla ”grönare” flygmotorer.

» Läs mer



Leijonborg slutar

Högskole- och forskningsminister Lars Leijonborg har meddelat att han lämnar regeringen.

- Efter mer än fyra decennier i politiken och tjugo val- och folkomröstningskampanjer känner jag för att göra något annat. Jag har bestämt mig för att jag inte vill ladda om för en tjugoförsta valrörelse. Jag tänker alltså inte kandidera i valet 2010 och då är det naturligt att nu lämna regeringen, säger Lars Leijonborg.


Fler Nyheter
 
Notiser (arkiv till juni 2009)
Krantz ny högskole- och forskningsminister

Folkpartisten Tobias Krantz blir ny högskole- och forskningsminister efter avgående Lars Leijonborg.
Friare lärosäten, större resurser till svensk forskning och fokus på höjd kvalitet är hans devis.

» Läs mer



Bild på professor Lars-Erik Lindgren
LTU professor rådgivare i internationellt företag

Professor Lars-Erik Lindgren vid Luleå tekniska universitet har utsetts som rådgivare till det internationella programvaruföretaget MSC Software
Corporation. Lindgren är en av ca 20 akademiska ledamöter i företagets University Advisory Board från olika universitet i USA och Europa

» Läs mer



LTU doktorander invalda i riksorganisationer

Två doktorander vid Luleå tekniska universitet har valts in i två olika riksorganisationer. Rickard Jolsterå, doktorand vid LTU har nyligen valts till andre vice ordförande i SFS doktorandkommité och doktoranden Phillip Tretten har tidigare valts till vice ordförande i Sveriges doktorandförening

» Läs mer



Bild på Jan Berg nybliven docent i ljudteknik
Sveriges första docent i ljudteknik finns vid LTU

Vid sitt senaste möte beslutade den Filosofiska fakultetsnämnden vid Luleå tekniska universitet att anta Jan Berg vid institutionen för musik och medier i Piteå som docent i ljudteknik. Därmed är han den enda i Sverige med den titeln.

» Läs mer



LTU professor i internationell priskommité

Global Award for Entrepreneurship and Research, är namnet på en priskommité som varje år delar ut ett internationellt forskarpris och har gjort det sen 1996. Nu har Håkan Ylinenpää, professor i entreprenörskap vid Luleå tekniska universitet valts ut som en av 6 ledamöter i kommittén

» Läs mer


Fler Notiser (arkiv till juni 2009)