Toppbild - kontakta

Kontakta Avdelningen för innovation och design

Ämnesföreträdare

Pettersson, Dennis

dennis_pettersson.jpg Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Industriell design Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: Dennis.Pettersson@ltu.se Telefon: 0920-491666 Rum: F710 Ort: Luleå

Wincent, Joakim

JW_photo.JPG Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: joakim.wincent@ltu.se Telefon: 0920-492161 Rum: A2558 Ort: Luleå

Öhrwall Rönnbäck, Anna

LTU_Anna_4.jpg Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Produktinnovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: anna.ohrwall.ronnback@ltu.se Telefon: 0920-493262 Rum: E2586 Ort: Luleå

Professor

Eriksson, Per-Erik

erikssonpererik.jpg Titel: Professor Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: Pererik.Eriksson@ltu.se Telefon: 0920-493058 Rum: D2115 Ort: Luleå

Frishammar, Johan

professor-johan-frishammar.png Titel: Professor Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: johan.frishammar@ltu.se Telefon: 0920-491407 Rum: A2554 Ort: Luleå

Westerberg, Mats

Mats Westerberg Titel: Professor Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: Mats.Westerberg@ltu.se Telefon: 0920-491808 Rum: D2126 (lilla D) Ort: Luleå

Ylinenpää, Håkan

Håkan Ylinenpää Titel: Professor Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: Hakan.Ylinenpaa@ltu.se Telefon: 0920-491210 Rum: D2122 Ort: Luleå

Örtqvist, Daniel

Daniel Örtqvist Titel: Professor Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: Daniel.Ortqvist@ltu.se Telefon: 0920-492282 Rum: A2556 Ort: Luleå

Professor, biträdande

Ericson, Åsa

Åsa Ericson, Forskare Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Produktinnovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: Asa.Ericson@ltu.se Telefon: 0920-492061 Rum: A2590 Ort: Luleå

Johansson, Jeaneth

jj.jpg Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: Jeaneth.Johansson@ltu.se Telefon: 0920-492364 Rum: D2111 Ort: Luleå

Malmström, Malin

Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: Malin.Malmstrom@ltu.se Telefon: 0920-491087 Rum: D2108 Ort: Luleå

Parida, Vinit

parida vinit.jpg Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: vinit.parida@ltu.se Telefon: 0920-492469 Rum: D2128 Ort: Luleå

Patel, Pankaj

Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: pankaj.patel@ltu.se Ort: Luleå

Thorgren, Sara

Thorgren Sara.jpg Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: sara.thorgren@ltu.se Telefon: 0920-492342 Rum: D2125 Ort: Luleå

Universitetslektor

Bystedt, Anders

bystedt_100.jpg Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Industriell Ekonomi Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: anders.bystedt@ltu.se

Normark, Carl Jörgen

Carl Jörgen Normark Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Industriell design Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: jorgen.normark@ltu.se Telefon: 0920-491480 Rum: F706 Ort: Luleå

Rönnberg Sjödin, David

Rönnberg Sjödin David_crop.jpg Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: david.ronnberg.sjodin@ltu.se Telefon: 0920-491819 Rum: D2127 Ort: Luleå

Törlind, Peter

Peter Törlind, Forskare Titel: Universitetslektor, Avdelningschef Forskningsämne: Produktinnovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: Peter.Torlind@ltu.se Telefon: 0920-492412 Rum: A2588 Ort: Luleå

Wikberg-Nilsson, Åsa

Åsa_small.jpg Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Industriell design Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: Asa.Wikberg-Nilsson@ltu.se Telefon: 0920-491342 Rum: F716b Ort: Luleå

Forskare

Holmqvist, Johan

Johan Holmqvist Titel: Forskare Forskningsämne: Produktinnovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: johan.holmqvist@ltu.se Telefon: 0920-491201 Rum: D2205 Ort: Luleå

Doktorand

Cenamor, Javier

Titel: Doktorand, Doktorand Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: javier.cenamor@ltu.se Telefon: 0920-492820 Rum: D2136 Ort: Luleå

Gama, Fabio

Fábio Gama Titel: Forskningsassistent, Doktorand Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: fabio.gama@ltu.se Telefon: 0920-493459 Rum: D2120 Ort: Luleå

Larsson, Lisa

Lisa Larsson Titel: Doktorand Forskningsämne: Produktinnovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: lisa.larsson@ltu.se Telefon: 0920-493266

Lenka, Sambit

Sambit Lenka Titel: Doktorand Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: sambit.lenka@ltu.se Telefon: 0920-493441 Rum: D2117 Ort: Luleå

Lindh, Ida

Ida Lindh Titel: Doktorand Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: ida.lindh@ltu.se Telefon: 0910-585379 Ort: Skellefteå

Mary George, Nerine

Nerine Mary George Titel: Doktorand Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: nerine.george@ltu.se Telefon: 0920-492266 Rum: A2561 Ort: Luleå

Nordqvist, Sofia

Sofia Nordqvist Titel: Doktorand Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: sofia.nordqvist@ltu.se Telefon: 0920-493268

Reim, Wiebke

Wiebke Reim Dörrskylt Titel: Doktorand Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: wiebke.reim@ltu.se Telefon: 0920-492079 Rum: D2116 Ort: Luleå

Tynnhammar, Marcus

Marcus Tynnhammar Titel: Doktorand Forskningsämne: Produktinnovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: marcus.tynnhammar@ltu.se Telefon: 0920-493265 Rum: D2204 Ort: Luleå

Viveros, Brenda

brenda.jpg Titel: Doktorand Forskningsämne: Produktinnovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: brenda.viveros@ltu.se Telefon: 0920-493808 Rum: D2220 Ort: Luleå

Voitkane, Aija

Aija Voitkane Titel: Doktorand Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: aija.voitkane@ltu.se Telefon: 0920-493385 Rum: D2114 Ort: Luleå

Wenngren, Johan

johan2.jpg Titel: Doktorand Forskningsämne: Produktinnovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: johan.wenngren@ltu.se Telefon: 0920-492059 Rum: A2575 Ort: Luleå

Forskningsing 1:e

Kivimäki, Kaarin

Titel: Forskningsing 1:e Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: Kaarin.Kivimaki@ltu.se Telefon: 0920-493487 Rum: A2406

Forskningsingenjör

Bucht, Sofie

Titel: Forskningsingenjör Forskningsämne: Produktinnovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: sofie.bucht@ltu.se Ort: Luleå

Universitetsadjunkt

Berglund, Anders

absmall.jpg Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Industriell design Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: n.anders.berglund@ltu.se Telefon: 0920-492938 Rum: F714 Ort: Luleå

Carlsson, Rickard

Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Industriell design Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: rickard.carlsson@ltu.se

Forslund, Josef

josef_forslund.jpg Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Industriell design Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: Josef.Forslund@ltu.se Telefon: 0920-491904 Rum: F712 Ort: Luleå

Holmqvist, Bengt

blank.jpg Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Industriell design Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: Bengt.Holmqvist@ltu.se Telefon: 0920-491877 Rum: F702 Ort: Luleå

Håkansson, Anders

Anders Håkansson Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Industriell design Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: Anders.Hakansson@ltu.se Telefon: 0920-491920 Rum: F704 Ort: Luleå

Öhrling, Daniel

polo.jpg Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Industriell design Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: daniel.ohrling@ltu.se Telefon: 0920-491075 Rum: F716a Ort: Luleå

Övrig personal

Kohtamäki, Marko

KohtamäkiMarko.jpg.jpg Titel: Visiting Professor Forskningsämne: Entreprenörskap och innovation Avdelning: Innovation och Design Enhet: Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle E-post: marko.kohtamaki@ltu.se Telefon: 0920-492869

Sidansvarig och kontakt: Melina Granberg

Publicerad: 2 juli 2015

 

Luleå tekniska universitet är i stark tillväxt med världsledande kompetens inom flera forskningsområden. 
Vår forskning bedrivs i nära samarbete med företag som Bosch, Ericsson, Scania, LKAB, SKF och ledande internationella universitet. 
Luleå tekniska universitet omsätter totalt 1,6 miljarder kronor per år. Vi är idag 1 700 anställda och 16 000 studenter.

 

Luleå tekniska universitet • 971 87 Luleå • Orgnr: 202100-2841 • Telefon: 0920 49 10 00 • Fax: 0920 49 13 99 • Studenttorget: 0920-49 20 00
E-post allmänna ärendenFrågor om studier • Om webbplatsen  • © Luleå tekniska universitet 2015