Kontakta oss på avdelningen för hälsa och rehabilitering

Avdelningschef Hälsa och rehabilitering

Isaksson, Gunilla - Professor, biträdande, Avdelningschef

Namn: IsakssonGunilla Titel: Professor, biträdande, Avdelningschef Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Gunilla.Isaksson@ltu.se Telefon: 0920-493853 Rum: D918 Ort: Luleå

Ämnesföreträdare Arbetsterapi

Lilja, Margareta - Professor, Ämnesföreträdare Arbetsterapi

Namn: LiljaMargareta Titel: Professor, Ämnesföreträdare Arbetsterapi Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: margareta.lilja@ltu.se Telefon: 0920-493218 Rum: D901 Ort: Luleå

Ämnesföreträdare Sjukgymnastik

Nyberg, Lars - Professor, Ämnesföreträdare sjukgmnastik

Namn: NybergLars Titel: Professor, Ämnesföreträdare sjukgmnastik Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: lars.nyberg@ltu.se Telefon: 0920-493926 Rum: D902 Ort: Luleå

Ämnesansvarig

Kostenius, Catrine

Namn: KosteniusCatrine Titel: Professor, biträdande, Ämnesansvarig Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Catrine.Kostenius@ltu.se Telefon: 0920-493288 Rum: D916 Ort: Luleå

Professor

Gard, Gunvor

Namn: GardGunvor Titel: Professor Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Gunvor.Gard@ltu.se Telefon: 0920-493906 Rum: D904 Ort: Luleå

Lilja, Margareta

Namn: LiljaMargareta Titel: Professor, Ämnesföreträdare Arbetsterapi Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: margareta.lilja@ltu.se Telefon: 0920-493218 Rum: D901 Ort: Luleå

Nyberg, Lars

Namn: NybergLars Titel: Professor, Ämnesföreträdare sjukgmnastik Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: lars.nyberg@ltu.se Telefon: 0920-493926 Rum: D902 Ort: Luleå

Öhrling, Kerstin

Namn: ÖhrlingKerstin Titel: Professor Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Kerstin.Ohrling@ltu.se Telefon: 0920-493835 Rum: D1034 Ort: Luleå

Professor, biträdande

Isaksson, Gunilla

Namn: IsakssonGunilla Titel: Professor, biträdande, Avdelningschef Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Gunilla.Isaksson@ltu.se Telefon: 0920-493853 Rum: D918 Ort: Luleå

Larsson-Lund, Maria

Namn: Larsson-LundMaria Titel: Professor, biträdande, Utbildningsledare Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Maria.Larsson-Lund@ltu.se Telefon: 0920-493833 Rum: D905 Ort: Luleå

Universitetslektor

Jacobson, Inger

Namn: JacobsonInger Titel: Universitetslektor Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Inger.Jacobson@ltu.se Telefon: 0920-493878 Rum: D1030 Ort: Luleå

Larsson, Agneta

Namn: LarssonAgneta Titel: Universitetslektor, Utbildningsledare forskarutbildningen vid inst. för Hälsovetenskap Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Agneta.Larsson@ltu.se Telefon: 0920-493891 Rum: D911 Ort: Luleå

Melander-Wikman, Anita

Namn: Melander-WikmanAnita Titel: Universitetslektor Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Anita.Melander-Wikman@ltu.se Telefon: 0920-493844 Rum: D908 Ort: Luleå

Michaelson, Peter

Namn: MichaelsonPeter Titel: Universitetslektor, Huvudutbildningsledare Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: peter.michaelson@ltu.se Telefon: 0920-493932 Rum: D913 a Ort: Luleå

Mikaelsson, Katarina

Namn: MikaelssonKatarina Titel: Universitetslektor, Utbildningsledare Fysioterapeutprogrammet Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Katarina.Mikaelsson@ltu.se Telefon: 0920-493823 Rum: D912 Ort: Luleå

Nyman, Anneli

Namn: NymanAnneli Titel: Universitetslektor Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Anneli.Nyman@ltu.se Telefon: 0920-493888 Rum: D1026 Ort: Luleå

Näslund, Annika

Namn: NäslundAnnika Titel: Universitetslektor Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Annika.Naslund@ltu.se Telefon: 0920-493216 Rum: D909 Ort: Luleå

Prellwitz, Maria

Namn: PrellwitzMaria Titel: Universitetslektor, Utbildningskoordinator Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Maria.Prellwitz@ltu.se Telefon: 0920-493861 Rum: D913 b Ort: Luleå

Risberg, Anitha

Namn: RisbergAnitha Titel: Universitetslektor Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: anitha.risberg@ltu.se Telefon: 0920-493849 Rum: D1029 Ort: Luleå

Rutberg, Stina

Namn: RutbergStina Titel: Universitetslektor Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Stina.Rutberg@ltu.se Telefon: 0920-493225 Rum: L108 Ort: Luleå

Röding, Jenny

Namn: RödingJenny Titel: Universitetslektor, Utbildningsledare Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Jenny.Roding@ltu.se Telefon: 0920-493904 Rum: D1031 Ort: Luleå

Röijezon, Ulrik

Namn: RöijezonUlrik Titel: Universitetslektor Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: ulrik.roijezon@ltu.se Telefon: 0920-492987 Rum: D906 Ort: Luleå

Vikman, Irene

Namn: VikmanIrene Titel: Universitetslektor, Utbildningsledare master i Fysioterapi och Arbetsterapi Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Irene.Vikman@ltu.se Telefon: 0920-493892 Rum: D903 Ort: Luleå

Universitetslektor, adjungerad

Eriksson, Margareta

Namn: ErikssonMargareta Titel: Universitetslektor, adjungerad Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: margareta.eriksson@ltu.se

Jacobsson, Lars

Namn: JacobssonLars Titel: Universitetslektor, adjungerad Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: lars.jacobsson@ltu.se Rum: D1017

Forskare

Dicke, Virginia

Namn: DickeVirginia Titel: Forskare Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: virginia.dicke@ltu.se Rum: D1034 Ort: Luleå

Doktorand

Björklund, Cecilia

Namn: BjörklundCecilia Titel: Doktorand, Doktorand i Arbetsterapi Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: cecilia.bjorklund@ltu.se Telefon: 0920-493889 Rum: D1018 Ort: Luleå

Calner, Tommy

Namn: CalnerTommy Titel: Doktorand, Doktorand i Sjukgymnastik Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Tommy.Calner@ltu.se Telefon: 0920-493864 Rum: D1019 Ort: Luleå

Lindqvist, Anna-Karin

Namn: LindqvistAnna-Karin Titel: Doktorand, Doktorand i Sjukgymnastik Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Anna-Karin.Lindqvist@ltu.se Telefon: 0920-493986 Rum: D1024 Ort: Luleå

Lundström, Ulrica

Namn: LundströmUlrica Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Ulrica.Lundstrom@ltu.se Telefon: 0920-493226 Rum: D914 Ort: Luleå

Lögdberg, Ulrika

Namn: LögdbergUlrika Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: ulrika.logdberg@ltu.se Telefon: 0920-493852 Rum: D1025 Ort: Luleå

Olofsson, Alexandra

Namn: OlofssonAlexandra Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: alexandra.olofsson@ltu.se Telefon: 0920-492356 Rum: D1027 Ort: Luleå

Riekkola Carabante, Jenni

Namn: Riekkola CarabanteJenni Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: jenni.riekkola.carabante@ltu.se Telefon: 0920-492926 Rum: D1028 Ort: Luleå

Wiklund-Axelsson, Sari-Anne

Namn: Wiklund-AxelssonSari-Anne Titel: Doktorand, Doktorand i Sjukgymnastik Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Sari-Anne.Wiklund-Axelsson@ltu.se Telefon: 0920-493298 Rum: D1032 Ort: Luleå

Womack, Jennifer Louise

Namn: WomackJennifer Louise Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: jennifer.louise.womack@ltu.se

Womack, Jennifer Louise

Namn: WomackJennifer Louise Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: jennifer.louise.womack@ltu.se

Universitetsadjunkt

Berglund, Lotta

Namn: BerglundLotta Titel: Universitetsadjunkt, Utbildningsledare Hälsovägledarprogrammet Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Lotta.Berglund@ltu.se Telefon: 0920-493295 Rum: D907 Ort: Luleå

Dagis, Daina

Namn: DagisDaina Titel: Universitetsadjunkt Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: Daina.Dagis@ltu.se Telefon: 0920-493880 Rum: D1012b Ort: Luleå

Forsberg, Hanna

Namn: ForsbergHanna Titel: Universitetsadjunkt Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: hanna.forsberg@ltu.se Telefon: 0920-493060 Rum: D1025 Ort: Luleå

Frohm, Birgitta

Namn: FrohmBirgitta Titel: Universitetsadjunkt Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: birgitta.frohm@ltu.se Telefon: 0920-492399 Rum: D1020 Ort: Luleå

Hall, Glenn

Namn: HallGlenn Titel: Universitetsadjunkt Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: glenn.hall@ltu.se Telefon: 0920-492496 Rum: D1021 Ort: Luleå

Karlsson, Carina

Namn: KarlssonCarina Titel: Universitetsadjunkt Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: carina.1.karlsson@ltu.se Telefon: 0920-492307 Rum: D1022 Ort: Luleå

Karlsson, Martin

Namn: KarlssonMartin Titel: Universitetsadjunkt Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: martin.1.karlsson@ltu.se Telefon: 0920-491027 Rum: D1023 Ort: Luleå

Lundqvist, Mari

Namn: LundqvistMari Titel: Universitetsadjunkt Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: mari.lundqvist@ltu.se Telefon: 0920-492980 Rum: D1033 Ort: Luleå

Nilsson, Monika

Namn: NilssonMonika Titel: Universitetsadjunkt Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: monika.nilsson@ltu.se Telefon: 0920-493232 Rum: D1017 Ort: Luleå

Sundström, Emma

Namn: SundströmEmma Titel: Universitetsadjunkt Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: emma.sundstrom@ltu.se Telefon: 0920-492924 Rum: D1033 Ort: Luleå

Universitetsadjunkt, adjungerad

Mattsson, Malin

Namn: MattssonMalin Titel: Universitetsadjunkt, adjungerad Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: malin.mattsson@ltu.se Rum: D392a

Sirkka, Marianne

Namn: SirkkaMarianne Titel: Universitetsadjunkt, adjungerad Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: marianne.sirkka@ltu.se Rum: D1034

Sjunnesson, Sinnika

Namn: SjunnessonSinnika Titel: Universitetsadjunkt, adjungerad Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: sinnika.sjunnesson@ltu.se Ort: Luleå

Övrig personal

Eriksson, Lisbeth

Namn: ErikssonLisbeth Titel: Arvodist Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: lisbeth.eriksson@ltu.se

Nordin, Catharina

Namn: NordinCatharina Titel: Arvodist Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Email: catharina.nordin@ltu.se

Luleå tekniska universitet