Kontakta oss på avdelningen för hälsa och rehabilitering

Avdelningschef Hälsa och rehabilitering

Isaksson, Gunilla - Professor, biträdande, Avdelningschef

Titel: Professor, biträdande, Avdelningschef Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Gunilla.Isaksson@ltu.se Telefon: 0920-493853 Rum: D918 Ort: Luleå

Ämnesföreträdare Arbetsterapi

Lilja, Margareta - Professor, Ämnesföreträdare Arbetsterapi

Titel: Professor, Ämnesföreträdare Arbetsterapi Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: margareta.lilja@ltu.se Telefon: 0920-493218 Rum: D901 Ort: Luleå

Ämnesföreträdare Sjukgymnastik

Nyberg, Lars - Professor, Ämnesföreträdare sjukgmnastik

Titel: Professor, Ämnesföreträdare sjukgmnastik Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: lars.nyberg@ltu.se Telefon: 0920-493926 Rum: D902 Ort: Luleå

Ämnesansvarig

Kostenius, Catrine

Titel: Professor, biträdande, Ämnesansvarig Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Catrine.Kostenius@ltu.se Telefon: 0920-493288 Rum: D916 Ort: Luleå

Professor

Gard, Gunvor

Titel: Professor Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Gunvor.Gard@ltu.se Telefon: 0920-493906 Rum: D904 Ort: Luleå

Lilja, Margareta

Titel: Professor, Ämnesföreträdare Arbetsterapi Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: margareta.lilja@ltu.se Telefon: 0920-493218 Rum: D901 Ort: Luleå

Nyberg, Lars

Titel: Professor, Ämnesföreträdare sjukgmnastik Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: lars.nyberg@ltu.se Telefon: 0920-493926 Rum: D902 Ort: Luleå

Öhrling, Kerstin

Titel: Professor Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Kerstin.Ohrling@ltu.se Telefon: 0920-493835 Rum: D1034 Ort: Luleå

Professor, biträdande

Isaksson, Gunilla

Titel: Professor, biträdande, Avdelningschef Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Gunilla.Isaksson@ltu.se Telefon: 0920-493853 Rum: D918 Ort: Luleå

Larsson-Lund, Maria

Titel: Professor, biträdande, Utbildningsledare Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Maria.Larsson-Lund@ltu.se Telefon: 0920-493833 Rum: D905 Ort: Luleå

Lennernäs Wiklund, Maria

Titel: Professor, biträdande Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: maria.lennernas@ltu.se Telefon: 0920-493482 Rum: D1034 Ort: Luleå

Melander-Wikman, Anita

Titel: Professor, biträdande Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Anita.Melander-Wikman@ltu.se Telefon: 0920-493844 Rum: D908 Ort: Luleå

Universitetslektor

Jacobson, Inger

Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Inger.Jacobson@ltu.se Telefon: 0920-493878 Rum: D1030 Ort: Luleå

Larsson, Agneta

Titel: Universitetslektor, Utbildningsledare forskarutbildningen vid inst. för Hälsovetenskap Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Agneta.Larsson@ltu.se Telefon: 0920-493891 Rum: D911 Ort: Luleå

Michaelson, Peter

Titel: Universitetslektor, Huvudutbildningsledare Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: peter.michaelson@ltu.se Telefon: 0920-493932 Rum: D913 a Ort: Luleå

Mikaelsson, Katarina

Titel: Universitetslektor, Utbildningsledare Fysioterapeutprogrammet Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Katarina.Mikaelsson@ltu.se Telefon: 0920-493823 Rum: D912 Ort: Luleå

Nyman, Anneli

Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Anneli.Nyman@ltu.se Telefon: 0920-493888 Rum: D1026 Ort: Luleå

Näslund, Annika

Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Annika.Naslund@ltu.se Telefon: 0920-493216 Rum: D909 Ort: Luleå

Prellwitz, Maria

Titel: Universitetslektor, Utbildningskoordinator Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Maria.Prellwitz@ltu.se Telefon: 0920-493861 Rum: D913 b Ort: Luleå

Risberg, Anitha

Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: anitha.risberg@ltu.se Telefon: 0920-493849 Rum: D1029 Ort: Luleå

Rutberg, Stina

Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Stina.Rutberg@ltu.se Telefon: 0920-493225 Rum: L108 Ort: Luleå

Röding, Jenny

Titel: Universitetslektor, Utbildningsledare Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Jenny.Roding@ltu.se Telefon: 0920-493904 Rum: D1031 Ort: Luleå

Röijezon, Ulrik

Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: ulrik.roijezon@ltu.se Telefon: 0920-492987 Rum: D906 Ort: Luleå

Vikman, Irene

Titel: Universitetslektor, Utbildningsledare master i Fysioterapi och Arbetsterapi Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Irene.Vikman@ltu.se Telefon: 0920-493892 Rum: D903 Ort: Luleå

Universitetslektor, adjungerad

Jacobsson, Lars

Titel: Universitetslektor, adjungerad Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: lars.jacobsson@ltu.se Rum: D1034

Forskare

Dicke, Virginia

Titel: Forskare Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: virginia.dicke@ltu.se Rum: D1034 Ort: Luleå

Doktorand

Björklund, Cecilia

Titel: Doktorand, Doktorand i Arbetsterapi Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: cecilia.bjorklund@ltu.se Telefon: 0920-493889 Rum: D1018 Ort: Luleå

Calner, Tommy

Titel: Doktorand, Doktorand i Sjukgymnastik Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Tommy.Calner@ltu.se Telefon: 0920-493864 Rum: D1019 Ort: Luleå

Lindqvist, Anna-Karin

Titel: Doktorand, Doktorand i Sjukgymnastik Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Anna-Karin.Lindqvist@ltu.se Telefon: 0920-493986 Rum: D1024 Ort: Luleå

Lundström, Ulrica

Titel: Doktorand Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Ulrica.Lundstrom@ltu.se Telefon: 0920-493226 Rum: D914 Ort: Luleå

Lögdberg, Ulrika

Titel: Doktorand Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: ulrika.logdberg@ltu.se Telefon: 0920-493852 Rum: D1025 Ort: Luleå

Olofsson, Alexandra

Titel: Doktorand Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: alexandra.olofsson@ltu.se Telefon: 0920-492356 Rum: D1027 Ort: Luleå

Riekkola Carabante, Jenni

Titel: Doktorand Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: jenni.riekkola.carabante@ltu.se Telefon: 0920-492926 Rum: D1028 Ort: Luleå

Wiklund-Axelsson, Sari-Anne

Titel: Doktorand, Doktorand i Sjukgymnastik Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Sari-Anne.Wiklund-Axelsson@ltu.se Telefon: 0920-493298 Rum: D1032 Ort: Luleå

Womack, Jennifer Louise

Titel: Doktorand Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: jennifer.louise.womack@ltu.se

Womack, Jennifer Louise

Titel: Doktorand Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: jennifer.louise.womack@ltu.se

Universitetsadjunkt

Barcheus, Ida-Maria

Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: ida.maria.barcheus@ltu.se Telefon: 0920-492826 Rum: D1028 Ort: Luleå

Berglund, Lotta

Titel: Universitetsadjunkt, Utbildningsledare Hälsovägledarprogrammet Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Lotta.Berglund@ltu.se Telefon: 0920-493295 Rum: D907 Ort: Luleå

Dagis, Daina

Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: Daina.Dagis@ltu.se Telefon: 0920-493880 Rum: D1012b Ort: Luleå

Forsberg, Hanna

Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: hanna.forsberg@ltu.se Telefon: 0920-493060 Rum: D1025 Ort: Luleå

Frohm, Birgitta

Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: birgitta.frohm@ltu.se Telefon: 0920-492399 Rum: D1020 Ort: Luleå

Hall, Glenn

Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: glenn.hall@ltu.se Telefon: 0920-492496 Rum: D1021 Ort: Luleå

Karlsson, Carina

Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: carina.1.karlsson@ltu.se Telefon: 0920-492307 Rum: D1022 Ort: Luleå

Karlsson, Martin

Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: martin.1.karlsson@ltu.se Telefon: 0920-491027 Rum: D1023 Ort: Luleå

Lundqvist, Mari

Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: mari.lundqvist@ltu.se Telefon: 0920-492980 Rum: D1033 Ort: Luleå

Sundström, Emma

Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: emma.sundstrom@ltu.se Telefon: 0920-492924 Rum: D1017 Ort: Luleå

Universitetsadjunkt, adjungerad

Mattsson, Malin

Titel: Universitetsadjunkt, adjungerad Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: malin.mattsson@ltu.se Rum: D392a

Nilsson, Monika

Titel: Universitetsadjunkt, adjungerad Forskningsämne: Sjukgymnastik Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: monika.nilsson@ltu.se Telefon: 0920-493232 Rum: D1034 Ort: Luleå

Sirkka, Marianne

Titel: Universitetsadjunkt, adjungerad Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: marianne.sirkka@ltu.se Rum: D1034

Övrig personal

Eriksson, Lisbeth

Titel: Arvodist Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: lisbeth.eriksson@ltu.se

Nordin, Catharina

Titel: Arvodist Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap Email: catharina.nordin@ltu.se

Luleå tekniska universitet