Kontakta oss på avdelningen för hälsa och rehabilitering

Avdelningschef Hälsa och rehabilitering

Isaksson, Gunilla - Biträdande professor, Avdelningschef

Gunilla Isaksson nytt.jpg Titel: Biträdande professor, Avdelningschef Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Gunilla.Isaksson@ltu.se Telefon: 0920-493853 Rum: D918 Ort: Luleå

Ämnesföreträdare Arbetsterapi

Lilja, Margareta - Professor, Ämnesföreträdare Arbetsterapi

margareta lilja-1.jpg Titel: Professor, Ämnesföreträdare Arbetsterapi Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: margareta.lilja@ltu.se Telefon: 0920-493218 Rum: D901 Ort: Luleå

Ämnesföreträdare Fysioterapi

Nyberg, Lars - Professor, Ämnesföreträdare i Fysioterapi

NybergLars.jpg Titel: Professor, Ämnesföreträdare i Fysioterapi Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: lars.nyberg@ltu.se Telefon: 0920-493926 Rum: D902 Ort: Luleå

Professor

Gard, Gunvor

GardGunvor.jpg Titel: Professor Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Gunvor.Gard@ltu.se Telefon: 0920-493906 Rum: D904 Ort: Luleå

Lilja, Margareta

margareta lilja-1.jpg Titel: Professor, Ämnesföreträdare Arbetsterapi Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: margareta.lilja@ltu.se Telefon: 0920-493218 Rum: D901 Ort: Luleå

Nyberg, Lars

NybergLars.jpg Titel: Professor, Ämnesföreträdare i Fysioterapi Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: lars.nyberg@ltu.se Telefon: 0920-493926 Rum: D902 Ort: Luleå

Öhrling, Kerstin

ÖhrlingKerstin.jpg Titel: Professor Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Kerstin.Ohrling@ltu.se Telefon: 0920-493835 Rum: D1034 Ort: Luleå

Professor, biträdande

Isaksson, Gunilla

Gunilla Isaksson nytt.jpg Titel: Biträdande professor, Avdelningschef Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Gunilla.Isaksson@ltu.se Telefon: 0920-493853 Rum: D918 Ort: Luleå

Kostenius, Catrine

Catrine_kostenius_porträtt.jpg Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Catrine.Kostenius@ltu.se Telefon: 0920-493288 Rum: D916 Ort: Luleå

Larsson-Lund, Maria

Larsson-Lund-Maria.gif Titel: Biträdande professor, Utbildningsledare Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Maria.Larsson-Lund@ltu.se Telefon: 0920-493833 Rum: D905 Ort: Luleå

Lennernäs Wiklund, Maria

Lennerna¦ês Wiklund Maria.jpg Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: maria.lennernas@ltu.se Telefon: 0920-493482 Rum: D1020 Ort: Luleå

Melander-Wikman, Anita

Melander Wikman Anita.jpg Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Anita.Melander-Wikman@ltu.se Telefon: 0920-493844 Rum: D908 Ort: Luleå

Universitetslektor

Björklund, Cecilia

Björklund Cecilia nytt.jpg Titel: Universitetslektor, Doktorand i Arbetsterapi Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: cecilia.bjorklund@ltu.se Telefon: 0920-493889 Rum: D1029 Ort: Luleå

Jacobson, Inger

Jakobson Inger.jpg Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Inger.Jacobson@ltu.se Telefon: 0920-493878 Rum: D1030 Ort: Luleå

Larsson, Agneta

Larsson Agneta.jpg Titel: Universitetslektor, Utbildningsledare forskarutbildningen vid inst. för Hälsovetenskap Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Agneta.Larsson@ltu.se Telefon: 0920-493891 Rum: D911 Ort: Luleå

Michaelson, Peter

michaelssonpeter.jpg Titel: Universitetslektor, Huvudutbildningsledare Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: peter.michaelson@ltu.se Telefon: 0920-493932 Rum: D913 a Ort: Luleå

Mikaelsson, Katarina

Mikaelsson Katarina.jpg Titel: Universitetslektor, Utbildningsledare Fysioterapeutprogrammet Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Katarina.Mikaelsson@ltu.se Telefon: 0920-493823 Rum: D912 Ort: Luleå

Nyman, Anneli

Anneli Nyman nytt.jpg Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Anneli.Nyman@ltu.se Telefon: 0920-493888 Rum: D1026 Ort: Luleå

Näslund, Annika

Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Annika.Naslund@ltu.se Telefon: 0920-493216 Rum: D909 Ort: Luleå

Prellwitz, Maria

prellwitzmaria.jpg Titel: Universitetslektor, Utbildningskoordinator Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Maria.Prellwitz@ltu.se Telefon: 0920-493861 Rum: D913 b Ort: Luleå

Risberg, Anitha

Antha Risberg 2.jpg Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: anitha.risberg@ltu.se Telefon: 0920-493849 Rum: D1029 Ort: Luleå

Rutberg, Stina

Rutberg Stina.jpg Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Stina.Rutberg@ltu.se Telefon: 0920-493225 Rum: D910 Ort: Luleå

Röding, Jenny

Röding Jenny nytt.jpg Titel: Universitetslektor, Utbildningsledare Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Jenny.Roding@ltu.se Telefon: 0920-493904 Rum: D1031 Ort: Luleå

Röijezon, Ulrik

Röijezon Ulrik.JPG Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: ulrik.roijezon@ltu.se Telefon: 0920-492987 Rum: D906 Ort: Luleå

Vikman, Irene

VikmanIrene.jpg Titel: Universitetslektor, Utbildningsledare master i Fysioterapi och Arbetsterapi Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Irene.Vikman@ltu.se Telefon: 0920-493892 Rum: D903 Ort: Luleå

Wiklund-Axelsson, Sari-Anne

Wiklund Axelsson Sarianne ny.jpg Titel: Universitetslektor, Doktorand i Sjukgymnastik Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Sari-Anne.Wiklund-Axelsson@ltu.se Telefon: 0920-493298 Rum: D1032 Ort: Luleå

Doktorand

Calner, Tommy

Calner Tommy nytt.jpg Titel: Doktorand, Doktorand i Sjukgymnastik Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Tommy.Calner@ltu.se Telefon: 0920-493864 Rum: D1019 Ort: Luleå

Kassberg, Ann-Charlotte

Titel: Doktorand Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: ann-charlotte.kassberg@ltu.se Rum: D1034 Ort: Luleå

Lögdberg, Ulrika

Lindstro¦êm Ulrika.jpg Titel: Doktorand Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: ulrika.logdberg@ltu.se Telefon: 0920-493852 Rum: D1025 Ort: Luleå

Nordin, Catharina

Titel: Doktorand Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: catharina.nordin@ltu.se

Olofsson, Alexandra

Olofsson-Alexandra för webb.gif Titel: Doktorand Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: alexandra.olofsson@ltu.se Telefon: 0920-492356 Rum: D1027 Ort: Luleå

Pauelsen, Mascha

Pauelsen Mascha.jpg Titel: Doktorand Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: mascha.pauelsen@ltu.se Telefon: 0920-491732 Rum: D1034 Ort: Luleå

Riekkola Carabante, Jenni

Riekkola Carabante Jenni.jpg Titel: Doktorand Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: jenni.riekkola.carabante@ltu.se Telefon: 0920-492926 Rum: D1028 Ort: Luleå

Sirkka, Marianne

Titel: Adjungerad universitetsadjunkt, Doktorand Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: marianne.sirkka@ltu.se Rum: D1034 Ort: Luleå

Womack, Jennifer Louise

Titel: Doktorand Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: jennifer.louise.womack@ltu.se Ort: Luleå

Universitetsadjunkt

Berglund, Lotta

Berglund Lotta ny.jpg Titel: Universitetsadjunkt, Utbildningsledare Hälsovägledarprogrammet Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Lotta.Berglund@ltu.se Telefon: 0920-493295 Rum: D907 Ort: Luleå

Dagis, Daina

DagisDaina.jpg Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Daina.Dagis@ltu.se Telefon: 0920-493880 Rum: D1012b Ort: Luleå

Hall, Glenn

Hall Glenn.jpg Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: glenn.hall@ltu.se Telefon: 0920-492496 Rum: D1021 Ort: Luleå

Karlsson, Carina

Karlsson Carina egen.JPG Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: carina.1.karlsson@ltu.se Telefon: 0920-492307 Rum: D1022 Ort: Luleå

Karlsson, Martin

Karlsson Martin.jpg Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: martin.1.karlsson@ltu.se Telefon: 0920-491027 Rum: D1036 Ort: Luleå

Lindqvist, Anna-Karin

lindqvistanna-karin.jpg Titel: Universitetsadjunkt, Doktorand i Sjukgymnastik Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Anna-Karin.Lindqvist@ltu.se Telefon: 0920-493986 Rum: D1024 Ort: Luleå

Ranner, Maria

Ranner Maria.jpg Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: maria.ranner@ltu.se Telefon: 0920-492967 Rum: D1034 Ort: Luleå

Sjunnesson, Sinnika

Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: sinnika.sjunnesson@ltu.se Ort: Luleå

Sundström, Emma

Sundstro¦êm EMma.jpg Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: emma.sundstrom@ltu.se Telefon: 0920-492924 Rum: D1017 Ort: Luleå

Forskningsassistent

Lundström, Ulrica

Lundstrom_Ulrica_nytt.jpg Titel: Forskningsassistent Forskningsämne: Arbetsterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: Ulrica.Lundstrom@ltu.se Telefon: 0920-493226 Rum: D914 Ort: Luleå

Övrig personal

Areskoug Josefsson, Kristina

Titel: post dok Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: kristina.areskoug.josefsson@ltu.se

Jacobsson, Lars

Titel: Adjungerad universitetslektor Forskningsämne: Hälsovetenskap Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: lars.jacobsson@ltu.se Rum: D1034

Mattsson, Malin

Titel: Adjungerad universitetsadjunkt Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: malin.mattsson@ltu.se Rum: D392a

Nilsson, Monika

Nilsson Monika.jpg Titel: Adjungerad universitetsadjunkt Forskningsämne: Fysioterapi Avdelning: Hälsa och rehabilitering Enhet: Institutionen för hälsovetenskap E-post: monika.nilsson@ltu.se Telefon: 0920-493232 Rum: D1034 Ort: Luleå

Sidansvarig och kontakt: Erica Lång

Publicerad: 23 januari 2014

 

Luleå tekniska universitet är i stark tillväxt med världsledande kompetens inom flera forskningsområden. 
Vår forskning bedrivs i nära samarbete med företag som Bosch, Ericsson, Scania, LKAB, SKF och ledande internationella universitet. 
Luleå tekniska universitet omsätter totalt 1,6 miljarder kronor per år. Vi är idag 1 700 anställda och 16 000 studenter.

 

Luleå tekniska universitet • 971 87 Luleå • Orgnr: 202100-2841 • Telefon: 0920 49 10 00 • Fax: 0920 49 13 99 • Studenttorget: 0920-49 20 00
E-post allmänna ärendenFrågor om studier • Om webbplatsen  • © Luleå tekniska universitet 2015