
Det är nu fjorton år sen universitetslektorn David Myhr var var albumaktuell i egenskap av artist och då var det tillsammans med The Merrymakers. Men nu släpper han sitt soloalbum Soundshine
Soundshine är David Myhrs albumdebut som soloartist. Han släppte ett par album med The Merrymakers på 90-talet
– Det känns nu superroligt att åter "publicera sig" som det heter i den akademiska världen. Jag är ju lektor nuförtiden och har börjat prata om min musik som "konst". Det gjorde jag aldrig förut men jag tycker det är dags att vi tar pop- och rockmusik på lika stort allvar som skapandet av s.k. "västerländsk konstmusik" eller jazz. Det är hög tid att bli insläppt i "finrummet" nu.
Majoriteten av låtarna på skivan skrevs ursprungligen för att ha ett material att jobba med när han agerat gästproducent på studiomusikerprogrammet vid Luleå tekniska universitet. Den utbildningen innefattar de flesta musikstilar och genrer inom pop/rock/jazz området. Olika gästlärare, musiker, ljudtekniker och producenter av hög internationell klass gör täta besök vid skolan.
– Jag är otroligt glad, stolt och upprymd och trots min aktningsvärda ålder för att vara popmusiker så känner jag precis som jag gjorde för tjugo år sedan att jag har åstadkommit ett stycke popmagi som "alla måste få höra". Det är nämligen så det ska kännas i magen när man skrivit ett knippe låtar, säger David Myhr om klivet ut som soloartist vid sidan av arbetet som lektor vid Luleå tekniska universitet.
För Davids del är det jätteviktigt att få göra båda delarna. Han menar att han behåller gnistan och uppdaterar sin kompetens genom att vara aktiv musiker, både konstnärligt och branschmässigt.
– Att jag får träffa unga, hungriga och duktiga studenter är också en stor vitamininjektion för mig själv och jag blir påmind om att det som gällde för fem-tio år sedan inte behöver vara sanning idag, reflekterar David Myhr
David Myhr uppmanar sina studenter till att ha många strängar på sina lyror så att vissa delar av yrkeskunnandet kan finansiera andra. En bra kombination, menar han, är till exempel glädjen i att både musicera och undervisa i musik. Att vara inspirerad och att inspirera är en fantastisk kombination!
– Dra nytta av att du är student! Det är nu du är som bäst! Paul McCartney skrev "Yesterday" när han var 22 år gammal. Du är ung, hungrig, nyfiken och har experimentlusta! Du har dessutom världens kompetens runt omkring dig i form av alla dina studentkamrater. Skriv låtar! Spela in! Testa! Hitta nya samarbeten varje vecka. Utforska! Utvecklas! Lek!, avslutar David Myhr leende.