Kontakta oss

Anställda - Avdelningen för geovetenskap och miljöteknik

Ämnesföreträdare

Lagerkvist, Anders

anders l.jpg Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Avfallsteknik Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Anders.Lagerkvist@ltu.se Telefon: 0920-491908 Rum: F664 K Ort: Luleå

Maack Rasmussen, Thorkild

Thorkild M Rasmussen- Lulea University of Technology 1.jpg Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Prospekteringsgeofysik Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: thorkild.maack.rasmussen@ltu.se Telefon: 0920-493413 Rum: F844 Ort: Luleå

Weihed, Pär

PerWeihed1.jpg Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Malmgeologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Par.Weihed@ltu.se Telefon: 0920-491371 Rum: F837 Ort: Luleå

Professor

Elming, Sten-åke

sten_ake-web.jpg Titel: Professor Forskningsämne: Prospekteringsgeofysik Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Sten-Ake.Elming@ltu.se Telefon: 0920-491392 Rum: F850 Ort: Luleå

Ingri, Johan

johan_blue3.jpg Titel: Professor Forskningsämne: Tillämpad geologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Johan.Ingri@ltu.se Telefon: 0920-491843 Rum: F854 Ort: Luleå

Kumpiene, Jurate

jurate kumpiene 2.jpg Titel: Professor Forskningsämne: Avfallsteknik Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Jurate.Kumpiene@ltu.se Telefon: 0920-493020 Rum: F664L Ort: Luleå

Lundberg, Angela

angela_small.jpg Titel: Professor Forskningsämne: Tillämpad geologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Angela.Lundberg@ltu.se Telefon: 0920-491207 Rum: F848 Ort: Luleå

Öhlander, Björn

bjorn_blue4.jpg Titel: Professor, Avdelningschef, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Tillämpad geologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Bjorn.Ohlander@ltu.se Telefon: 0920-491478 Rum: F861 Ort: Luleå

Adjungerad professor

Allen, Rodney

Titel: Adjungerad professor Forskningsämne: Malmgeologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: rodney.allen@ltu.se

Ask, Daniel

Titel: Adjungerad professor Forskningsämne: Prospekteringsgeofysik Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: daniel.ask@ltu.se Ort: Luleå

Sjöblom, Rolf

Rolf_Sjoblom_LTU.jpg Titel: Adjungerad professor Forskningsämne: Avfallsteknik Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: rolf.sjoblom@ltu.se

Stephens, Michael

Titel: Adjungerad professor Forskningsämne: Malmgeologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: michael.stephens@ltu.se

Gästprofessor

Hellingwerf, Rob

Titel: Professor, gäst Forskningsämne: Malmgeologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: rob.hellingwerf@ltu.se Telefon: 0920-493709 Ort: Filipsstad

Biträdande professor

Alakangas, Lena

lenaa_small.jpg Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Tillämpad geologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Lena.Alakangas@ltu.se Telefon: 0920-491396 Rum: F845 Ort: Luleå

Andreas, Lale

laan.jpg Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Avfallsteknik Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Lale.Andreas@ltu.se Telefon: 0920-492262 Rum: F664 N Ort: Luleå

Wanhainen, Christina

Wanhainen Christina LTU.jpg Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Malmgeologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Christina.Wanhainen@ltu.se Telefon: 0920-492401 Rum: F836 Ort: Luleå

Widerlund, Anders

anders_small.jpg Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Tillämpad geologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Anders.Widerlund@ltu.se Telefon: 0920-491863 Rum: F864 Ort: Luleå

Universitetslektor

Ask, Maria

Maria-Ask-Lulea-tekniska-universitet.jpg Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Tillämpad geologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Maria.Ask@ltu.se Telefon: 0920-491411 Rum: F849 Ort: Luleå

Bark, Glenn

Bark Glenn LTU.jpg Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Malmgeologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Glenn.Bark@ltu.se Telefon: 0920-491039 Rum: F860 Ort: Luleå

Dahlén, Lisa

ld050919-1.jpg Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Avfallsteknik Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Lisa.Dahlen@ltu.se Telefon: 0920-491702 Rum: F664J Ort: Luleå

Maurice, Christian

chma.jpg Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Tillämpad geologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Christian.Maurice@ltu.se Telefon: 0920-491755 Rum: F856 Ort: Luleå

Universitetslektor, biträdande

Bauer, Tobias

Bauer Tobias-LTU.jpg Titel: Biträdande universitetslektor Forskningsämne: Malmgeologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: tobias.bauer@ltu.se Telefon: 0920-492150 Rum: F841 Ort: Luleå

Engström, Emma

Titel: Biträdande universitetslektor Forskningsämne: Tillämpad geologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: emma.engstrom@ltu.se Rum: F855

Jansson, Nils

Titel: Biträdande universitetslektor Forskningsämne: Malmgeologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: nils.jansson@ltu.se Telefon: 0920-491487 Rum: F831 Ort: Luleå

Tavakoli, Saman

Tavakoii Saman LTU Geo.jpg Titel: Biträdande universitetslektor Forskningsämne: Prospekteringsgeofysik Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: saman.tavakoli@ltu.se Telefon: 0920-493668 Rum: F834 Ort: Luleå

Gästforskare

Kivinen, Mari

Titel: Gästforskare Forskningsämne: Malmgeologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: mari.kivinen@ltu.se Rum: F855 Ort: Luleå

Doktorand

Bauer, Susanne

Bauer Susanne.jpg Titel: Doktorand Forskningsämne: Tillämpad geologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: susanne.bauer@ltu.se Telefon: 0920-491957 Rum: F 852 Ort: Luleå

Conrad, Sarah

Srah-Conrad-Geosciences-LTU-2013-01.jpg Titel: Doktorand Forskningsämne: Tillämpad geologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: sarah.conrad@ltu.se Telefon: 0920-491690 Rum: F843 Ort: Luleå

Elhami, Ehsan

Titel: Doktorand Forskningsämne: Tillämpad geologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: ehsan.elhami@ltu.se Telefon: 0920-492570 Rum: F858 Ort: Luleå

Hamberg, Roger

Titel: Doktorand Forskningsämne: Tillämpad geologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: roger.hamberg@ltu.se Telefon: 0920-492287 Rum: F842 Ort: Luleå

Kampmann, Tobias

Tobias Kampmann Geoscience LTU.jpg Titel: Doktorand Forskningsämne: Malmgeologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: tobias.kampmann@ltu.se Telefon: 0920-492891 Rum: F834a Ort: Luleå

Minz, Friederike

Titel: Doktorand Forskningsämne: Malmgeologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: friederike.minz@ltu.se Telefon: 0920-491068 Rum: F835 Ort: Luleå

Nilsson, Lino

Titel: Doktorand Forskningsämne: Tillämpad geologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: lino.nilsson@ltu.se Rum: F862 Ort: Luleå

Nyström, Elsa

LTU-Elsa-Nystrom-Naturresursteknik-2014.jpg Titel: Doktorand Forskningsämne: Tillämpad geologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: elsa.nystrom@ltu.se Telefon: 0920-491979 Rum: F859 Ort: Luleå

Sarlus, Zimer

Titel: Doktorand Forskningsämne: Malmgeologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: zimer.sarlus@ltu.se Telefon: 0920-493415 Rum: F831A Ort: Luleå

Siren, Susanne

IMG_35699936171364.jpeg Titel: Doktorand Forskningsämne: Tillämpad geologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: susanne.siren@ltu.se Telefon: 0920-492838 Rum: F847 Ort: Luleå

Industridoktorand

Carlsson, My

myecar.jpg Titel: Industridoktorand Forskningsämne: Avfallsteknik Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: my.carlsson@ltu.se

Travar, Igor

Titel: Industridoktorand Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: igor.travar@ltu.se Rum: F664j

Forskningsing 1:e

Chmielowski, Riia

Reia Portrait.jpg Titel: Forskningsing 1:e Forskningsämne: Malmgeologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: riia.chmielowski@ltu.se Telefon: 0920-492033 Rum: F833 Ort: Luleå

Martinsson, Olof

Martinsson Olof.jpg Titel: Forskningsing 1:e Forskningsämne: Malmgeologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Olof.Martinsson@ltu.se Telefon: 0920-493669 Rum: F839 Ort: Luleå

Nordmark, Desiree

Déssi-2015 (3).jpg Titel: Forskningsing 1:e Forskningsämne: Avfallsteknik Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: desiree.nordmark@ltu.se Telefon: 0920-491754 Rum: F664m Ort: Luleå

Forskningsingenjör

Gelfgren, Maria

Titel: Forskningsingenjör Forskningsämne: Avfallsteknik Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: maria.gelfgren@ltu.se Telefon: 0920-491428 Rum: F664g Ort: Luleå

Vnuk, Milan

milan.jpg Titel: Forskningsingenjör Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Milan.Vnuk@ltu.se Telefon: 0920-491376 Rum: F846 Ort: Luleå

Forskningsassistent

Mäkitalo, Maria

Maria Mäkitalo Titel: Forskningsassistent Forskningsämne: Tillämpad geologi Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: maria.makitalo@ltu.se Telefon: 0920-492830 Rum: F835a Ort: Luleå

Projektledare

Christakopoulou, Betty

Betty Christakopoulou LTU.jpg Titel: Projektledare Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Betty.christakopoulou@ltu.se Telefon: 0920-492850 Rum: F737 Ort: Luleå

Holmgren, Maria Magdalena

MM Holmgren CV 100dpi.jpg Titel: Projektledare, Senior Projektledare Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: maria.magdalena.holmgren@ltu.se Telefon: 0920-492382 Rum: F1403 Ort: Luleå

Mayer, Sabine

Sabine_Mayer.jpg Titel: Projektledare Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: sabine.mayer@ltu.se Telefon: 0920-492428 Rum: F739 Ort: Luleå

Övrig personal

Pelkonen, Markku

Titel: Adjungerad universitetsadjunkt Forskningsämne: Avfallsteknik Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: markku.pelkonen@ltu.se

Skridaila, Kestutis

Titel: Praktikant Forskningsämne: Avfallsteknik Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: kestutis.skridaila@ltu.se Rum: F653 Ort: Luleå

Tan, Zhangxin

Titel: Visitor Professor Forskningsämne: Avfallsteknik Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: zhangxin.tan@ltu.se Ort: Luleå

Sidansvarig och kontakt: Richard Renberg

Publicerad: 5 februari 2014

Uppdaterad: 17 augusti 2015

 

Luleå tekniska universitet är i stark tillväxt med världsledande kompetens inom flera forskningsområden. 
Vår forskning bedrivs i nära samarbete med företag som Bosch, Ericsson, Scania, LKAB, SKF och ledande internationella universitet. 
Luleå tekniska universitet omsätter totalt 1,6 miljarder kronor per år. Vi är idag 1 700 anställda och 16 000 studenter.

 

Luleå tekniska universitet • 971 87 Luleå • Orgnr: 202100-2841 • Telefon: 0920 49 10 00 • Fax: 0920 49 13 99 • Studenttorget: 0920-49 20 00
E-post allmänna ärendenFrågor om studier • Om webbplatsen  • © Luleå tekniska universitet 2015