Kontakta oss

Chef - Avdelningen för Geovetenskap och miljöteknik

Öhlander, Björn - Professor, Ämnesföreträdare

Namn: ÖhlanderBjörn Titel: Professor, Ämnesföreträdare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: Bjorn.Ohlander@ltu.se Telefon: 0920-491478 Rum: F861 Ort: Luleå

Anställda - Avdelningen för geovetenskap och miljöteknik

Ämnesföreträdare

Lagerkvist, Anders

Namn: LagerkvistAnders Titel: Professor, Ämnesföreträdare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: Anders.Lagerkvist@ltu.se Telefon: 0920-491908 Rum: F664 K Ort: Luleå

Maack Rasmussen, Thorkild

Namn: Maack RasmussenThorkild Titel: Professor, Ämnesföreträdare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: thorkild.maack.rasmussen@ltu.se Telefon: 0920-493413 Rum: F844 Ort: Luleå

Weihed, Pär

Namn: WeihedPär Titel: Professor, Ämnesföreträdare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: Par.Weihed@ltu.se Telefon: 0920-491371 Rum: F837 Ort: Luleå

Öhlander, Björn

Namn: ÖhlanderBjörn Titel: Professor, Ämnesföreträdare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: Bjorn.Ohlander@ltu.se Telefon: 0920-491478 Rum: F861 Ort: Luleå

Professor

Elming, Sten-åke

Namn: ElmingSten-åke Titel: Professor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: Sten-Ake.Elming@ltu.se Telefon: 0920-491392 Rum: F844 Ort: Luleå

Ingri, Johan

Namn: IngriJohan Titel: Professor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: Johan.Ingri@ltu.se Telefon: 0920-491843 Rum: F854 Ort: Luleå

Lundberg, Angela

Namn: LundbergAngela Titel: Professor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: Angela.Lundberg@ltu.se Telefon: 0920-491207 Rum: F848 Ort: Luleå

Professor, adjungerad

Allen, Rodney

Namn: AllenRodney Titel: Professor, adjungerad Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: rodney.allen@ltu.se

Sjöblom, Rolf

Namn: SjöblomRolf Titel: Professor, adjungerad Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: rolf.sjoblom@ltu.se

Stephens, Michael

Namn: StephensMichael Titel: Professor, adjungerad Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: michael.stephens@ltu.se

Professor, gäst

Hellingwerf, Rob

Namn: HellingwerfRob Titel: Professor,gäst Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: rob.hellingwerf@ltu.se Telefon: 0920-493709 Ort: Filipstad

Rodushkin, Ilia

Namn: RodushkinIlia Titel: Professor, gäst Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik

Professor, biträdande

Alakangas, Lena

Namn: AlakangasLena Titel: Professor, biträdande Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: Lena.Alakangas@ltu.se Telefon: 0920-491396 Rum: F845 Ort: Luleå

Kumpiene, Jurate

Namn: KumpieneJurate Titel: Professor, biträdande Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: Jurate.Kumpiene@ltu.se Telefon: 0920-493020 Rum: F664L Ort: Luleå

Wanhainen, Christina

Namn: WanhainenChristina Titel: Professor, biträdande Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: Christina.Wanhainen@ltu.se Telefon: 0920-492401 Rum: F836 Ort: Luleå

Widerlund, Anders

Namn: WiderlundAnders Titel: Professor, biträdande Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: Anders.Widerlund@ltu.se Telefon: 0920-491863 Rum: F864 Ort: Luleå

Universitetslektor

Andreas, Lale

Namn: AndreasLale Titel: Universitetslektor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: Lale.Andreas@ltu.se Telefon: 0920-492262 Rum: F664 N Ort: Luleå

Ask, Maria

Namn: AskMaria Titel: Universitetslektor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: Maria.Ask@ltu.se Telefon: 0920-491411 Rum: F849 Ort: Luleå

Bark, Glenn

Namn: BarkGlenn Titel: Universitetslektor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: Glenn.Bark@ltu.se Telefon: 0920-491039 Rum: F860 Ort: Luleå

Dahlén, Lisa

Namn: DahlénLisa Titel: Universitetslektor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: Lisa.Dahlen@ltu.se Telefon: 0920-491702 Rum: F664J Ort: Luleå

Maurice, Christian

Namn: MauriceChristian Titel: Universitetslektor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: Christian.Maurice@ltu.se Telefon: 0920-491755 Rum: F856 Ort: Luleå

Universitetslektor, biträdande

Bauer, Tobias

Namn: BauerTobias Titel: Universitetslektor, biträdande Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: tobias.bauer@ltu.se Telefon: 0920-492150 Rum: F832c Ort: Luleå

Chmielowski, Riia

Namn: ChmielowskiRiia Titel: Universitetslektor, biträdande Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: riia.chmielowski@ltu.se Telefon: 0920-492033 Rum: F833 Ort: Luleå

Engström, Emma

Namn: EngströmEmma Titel: Universitetslektor, biträdande Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: emma.engstrom@ltu.se Rum: F855

Tavakoli, Saman

Namn: TavakoliSaman Titel: Universitetslektor, biträdande Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: saman.tavakoli@ltu.se Telefon: 0920-493668 Rum: F831 Ort: Luleå

Forskare

Carabante, Ivan

Namn: CarabanteIvan Titel: Forskare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: ivan.carabante@ltu.se Telefon: 0920-492103 Rum: C172 Ort: Luleå

Doktorand

Bauer, Susanne

Namn: BauerSusanne Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: susanne.bauer@ltu.se Telefon: 0920-491957 Rum: F 831 Ort: Luleå

Conrad, Sarah

Namn: ConradSarah Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: sarah.conrad@ltu.se Telefon: 0920-491690 Rum: F843 Ort: Luleå

Elhami, Ehsan

Namn: ElhamiEhsan Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: ehsan.elhami@ltu.se Telefon: 0920-492570 Rum: F858 Ort: Luleå

Hamberg, Roger

Namn: HambergRoger Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: roger.hamberg@ltu.se Telefon: 0920-492287 Rum: F856 Ort: Luleå

Kampmann, Tobias

Namn: KampmannTobias Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: tobias.kampmann@ltu.se Telefon: 0920-492891 Rum: F834a Ort: Luleå

Minz, Friederike

Namn: MinzFriederike Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: friederike.minz@ltu.se Telefon: 0920-491068 Rum: F835 Ort: Luleå

Mäkitalo, Maria

Maria Mäkitalo Namn: MäkitaloMaria Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: maria.makitalo@ltu.se Telefon: 0920-492830 Rum: F835a Ort: Luleå

Nilsson, Mirja

Namn: NilssonMirja Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: mirja.nilsson@ltu.se Telefon: 0920-492162 Rum: F1136 Ort: Luleå

Nilsson, Lino

Namn: NilssonLino Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: lino.nilsson@ltu.se Rum: F862 Ort: Luleå

Sarlus, Zimer

Namn: SarlusZimer Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: zimer.sarlus@ltu.se Telefon: 0920-493415 Rum: F831A Ort: Luleå

Siergieiev, Dmytro

Namn: SiergieievDmytro Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: dmytro.siergieiev@ltu.se Telefon: 0920-491504 Rum: F855 Ort: Luleå

Villain, Lucile

Namn: VillainLucile Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: lucile.villain@ltu.se Telefon: 0920-491457 Rum: F851 Ort: Luleå

Industridoktorand

Carlsson, My

Namn: CarlssonMy Titel: Industridoktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: my.carlsson@ltu.se

Travar, Igor

Namn: TravarIgor Titel: Industridoktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: igor.travar@ltu.se Rum: F664j

Forskningsing 1:e

Martinsson, Olof

Namn: MartinssonOlof Titel: Forskningsing 1:e Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: Olof.Martinsson@ltu.se Telefon: 0920-493669 Rum: F839 Ort: Luleå

Nordmark, Desiree

Namn: NordmarkDesiree Titel: Forskningsing 1:e Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: desiree.nordmark@ltu.se Telefon: 0920-491754 Rum: F664m Ort: Luleå

Forskningsingenjör

Berthilsson, Gunilla

Namn: BerthilssonGunilla Titel: Forskningsingenjör Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: gunilla.berthilsson@ltu.se Rum: F832A/F857 Ort: Luleå

Gelfgren, Maria

Namn: GelfgrenMaria Titel: Forskningsingenjör Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: maria.gelfgren@ltu.se Telefon: 0920-491428 Rum: F664g Ort: Luleå

Nyström, Elsa

Namn: NyströmElsa Titel: Forskningsingenjör Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: elsa.nystrom@ltu.se Telefon: 0920-491979 Rum: F859 Ort: Luleå

Vnuk, Milan

Namn: VnukMilan Titel: Forskningsingenjör Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: Milan.Vnuk@ltu.se Telefon: 0920-491376 Rum: F846 Ort: Luleå

Universitetsadjunkt, adjungerad

Pelkonen, Markku

Namn: PelkonenMarkku Titel: Universitetsadjunkt, adjungerad Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: markku.pelkonen@ltu.se

Övrig personal

Christakopoulou, Betty

Namn: ChristakopoulouBetty Titel: Projektledare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: Betty.christakopoulou@ltu.se Telefon: 0920-492850 Rum: F857 Ort: Luleå

Holmgren, Maria Magdalena

Namn: HolmgrenMaria Magdalena Titel: Projektledare, Senior Projektledare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: maria.magdalena.holmgren@ltu.se Telefon: 0920-492382 Rum: F1403 Ort: Luleå

Mayer, Sabine

Namn: MayerSabine Titel: Projektledare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Geovetenskap och miljöteknik Email: sabine.mayer@ltu.se Telefon: 0920-492428 Rum: F739 Ort: Luleå

Sidansvarig och kontakt: Richard Renberg

Publicerad: 5 februari 2014

Luleå tekniska universitet