Kontakta oss

Chef - Avdelningen för industriell miljö- och processteknik

Rova, Ulrika - Professor

Titel: Professor Forskningsämne: Biokemisk processteknik Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Ulrika.Rova@ltu.se Telefon: 0920-491315 Rum: C155 Ort: Luleå

Ämnesföreträdare - Biokemisk processteknik

Christakopoulos, Paul - Professor, Ämnesföreträdare

Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Biokemisk processteknik Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: paul.christakopoulos@ltu.se Telefon: 0920-492510 Rum: C153 Ort: Luleå

Anställda - Biokemisk processteknik

Ämnesföreträdare

Christakopoulos, Paul

Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Biokemisk processteknik Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: paul.christakopoulos@ltu.se Telefon: 0920-492510 Rum: C153 Ort: Luleå

Professor

Berglund, Kris

Titel: Professor Forskningsämne: Biokemisk processteknik Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Kris.Berglund@ltu.se Telefon: 0920-493070 Rum: C153 Ort: Luleå

Rova, Ulrika

Titel: Professor Forskningsämne: Biokemisk processteknik Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Ulrika.Rova@ltu.se Telefon: 0920-491315 Rum: C155 Ort: Luleå

Universitetslektor

Nilsson, Robert

Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Biokemisk processteknik Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: robert.nilsson@ltu.se Telefon: 0920-492479 Rum: C152 Ort: Luleå

Sjöblom, Magnus

Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Biokemisk processteknik Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: magnus.sjoblom@ltu.se Telefon: 0920-491012 Rum: C162 Ort: Luleå

Universitetslektor, biträdande

Enman, Josefine

Titel: Universitetslektor, biträdande Forskningsämne: Biokemisk processteknik Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Josefine.Enman@ltu.se Telefon: 0920-491267 Rum: C158 Ort: Luleå

Forskare

Kudahettige-Nilsson, Rasika

Titel: Forskare Forskningsämne: Biokemisk processteknik Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: rasika.kudahettige-nilsson@ltu.se Telefon: 0920-492374 Rum: C157 Ort: Luleå

Doktorand

Antonopoulou, Io

Titel: Doktorand Forskningsämne: Biokemisk processteknik Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: io.antonopoulou@ltu.se Telefon: 0920-493453 Rum: C145 Ort: Luleå

Ginesy, Mireille

Titel: Doktorand Forskningsämne: Biokemisk processteknik Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: mireille.ginesy@ltu.se Telefon: 0920-492986 Ort: Luleå

Nair Muraleedharan, Madhu

Titel: Doktorand, Doktorand Forskningsämne: Biokemisk processteknik Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: madhu.nair.muraleedharan@ltu.se Telefon: 0920-493454 Rum: C145 Ort: Luleå

Forskningsing 1:e

Helmerius, Jonas

Titel: Forskningsing 1:e Forskningsämne: Biokemisk processteknik Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: jonas.helmerius@ltu.se Telefon: 0920-491771 Rum: C156 Ort: Luleå

Ämnesföreträdare - Gränsytors kemi

Antzutkin, Oleg - Professor, Ämnesföreträdare

Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Gränsytors kemi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Oleg.Antzutkin@ltu.se Telefon: 0920-492524 Rum: C140 Ort: Luleå

Anställda - Gränsytors kemi

Ämnesföreträdare

Antzutkin, Oleg

Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Gränsytors kemi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Oleg.Antzutkin@ltu.se Telefon: 0920-492524 Rum: C140 Ort: Luleå

Professor, emeritus

Forsling, Willis

Titel: Professor emeritus Forskningsämne: Gränsytors kemi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Willis.Forsling@ltu.se Rum: C147 Ort: Luleå

Universitetslektor

Gunneriusson, Eva

Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Gränsytors kemi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Eva.Gunneriusson@ltu.se Telefon: 0920-492126 Rum: C146 Ort: Luleå

Gunneriusson, Lars

Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Gränsytors kemi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Lars.Gunneriusson@ltu.se Telefon: 0920-491832 Rum: C150 Ort: Luleå

Larsson, Anna-Carin

Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Gränsytors kemi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: anna-carin.v.larsson@ltu.se Telefon: 0920-491694 Rum: C143 Ort: Luleå

Universitetslektor, biträdande

Shah, Faiz Ullah

Titel: Universitetslektor, biträdande Forskningsämne: Gränsytors kemi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: faiz.ullah@ltu.se Telefon: 0920-491291 Rum: C135 Ort: Luleå

Doktorand

Filippov, Andrei

Titel: Doktorand Forskningsämne: Gränsytors kemi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: andrei.filippov@ltu.se Telefon: 0920-491839 Rum: C137 Ort: Luleå

Gowda, Vasantha

Titel: Doktorand Forskningsämne: Gränsytors kemi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: vasantha.gowda@ltu.se Telefon: 0920-492539 Rum: C139 Ort: Luleå

Långvall, Andreas

Titel: Doktorand Forskningsämne: Gränsytors kemi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: andreas.langvall@ltu.se Telefon: 0920-493468 Rum: C137 Ort: Luleå

Taher, Mamoun

Titel: Doktorand Forskningsämne: Gränsytors kemi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: mamoun.taher@ltu.se Telefon: 0920-491204 Rum: C139 Ort: Luleå

Trublet, Mylene

Mylène TRUBLET Titel: Doktorand Forskningsämne: Gränsytors kemi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: mylene.trublet@ltu.se Telefon: 0920-493448 Rum: C141 Ort: Luleå

Ämnesföreträdare - Kemisk teknologi

Hedlund, Jonas - Professor, Ämnesföreträdare

Jonas Hedlund Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Jonas.Hedlund@ltu.se Telefon: 0920-492105 Rum: C166 Ort: Luleå

Anställda - Kemisk teknologi

Ämnesföreträdare

Hedlund, Jonas

Jonas Hedlund Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Jonas.Hedlund@ltu.se Telefon: 0920-492105 Rum: C166 Ort: Luleå

Professor, adjungerad

Öhrman, Olov

Titel: Professor, adjungerad Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: olov.ohrman@ltu.se Ort: Luleå

Professor, biträdande

Grahn, Mattias

Mattias Grahn Titel: Professor, biträdande Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Mattias.Grahn@ltu.se Telefon: 0920-491928 Rum: C168 Ort: Luleå

Mouzon, Johanne

Titel: Professor, biträdande Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Johanne.Mouzon@ltu.se Telefon: 0920-491960 Rum: C164 Ort: Luleå

Post doktor

Yu, Liang

Titel: Postdoc Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: liang.yu@ltu.se Telefon: 0920-493002 Rum: C138 Ort: Luleå

Universitetslektor

Holmgren, Allan

Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: allan.r.holmgren@ltu.se Telefon: 0920-492140 Rum: C142 Ort: Luleå

Universitetslektor, biträdande

Korelskiy, Danil

Titel: Universitetslektor, biträdande Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: danil.korelskiy@ltu.se Telefon: 0920-492315 Rum: C165 Ort: Luleå

Forskare

Bhuiyan, Iftekhar Uddin

Titel: Forskare Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: iftekhar.uddin.bhuiyan@ltu.se Telefon: 0920-492861 Rum: C160 Ort: Luleå

Forskarassistent

Zhou, Han

Titel: Forskarassistent Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: han.zhou@ltu.se Telefon: 0920-491375 Rum: C159 Ort: Luleå

Zhou, Ming

Titel: Forskarassistent Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: ming.zhou@ltu.se Telefon: 0920-491294 Rum: C147 Ort: Luleå

Doktorand

Barnes, Simon

Simon Barnes Titel: Doktorand Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: simon.barnes@ltu.se Telefon: 0920-491460 Rum: C163 Ort: Luleå

Faisal, Abrar

Titel: Doktorand Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: abrar.faisal@ltu.se Telefon: 0920-492365 Rum: C172 Ort: Luleå

Farzaneh, Amirfarrokh

Farzaneh Titel: Doktorand Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: amirfarrokh.farzaneh@ltu.se Telefon: 0920-492879 Rum: C144 Ort: Luleå

Fouladvand, Shahpar

Titel: Doktorand Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: shahpar.fouladvand@ltu.se Telefon: 0920-491419 Rum: C167 Ort: Luleå

Ohlin, Lindsay

Titel: Doktorand Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: lindsay.ohlin@ltu.se Telefon: 0920-491387 Rum: C144 Ort: Luleå

Ye, Pengcheng

Titel: Doktorand Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: pengcheng.ye@ltu.se Telefon: 0920-493161 Rum: C161 Ort: Luleå

Forskningsing 1:e

Novotny, Lubomir

Titel: Forskningsing 1:e Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: lubomir.novotny@ltu.se Telefon: 0920-491776 Rum: C170 Ort: Luleå

Forskningsingenjör

Wallin, Göran

Titel: Forskningsingenjör Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Kemiteknik Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: goran.wallin@ltu.se Telefon: 0920-492495 Rum: C 133 Ort: Luleå

Övrig personal

Sterte, Johan

Johan Sterte Titel: Rektor Forskningsämne: Kemisk teknologi Avdelning: Ledningsstab Universitetsledningen Enhet: Verksamhetsstöd Email: Johan.Sterte@ltu.se Telefon: 0920-491608 Rum: B229 Ort: Luleå

Ämnesföreträdare - Mineralteknik

Rosenkranz, Jan - Professor, Ämnesföreträdare

Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Mineralteknik Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: jan.rosenkranz@ltu.se Telefon: 0920-492183 Rum: F1416 Ort: Luleå

Anställda - Mineralteknik

Ämnesföreträdare

Rosenkranz, Jan

Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Mineralteknik Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: jan.rosenkranz@ltu.se Telefon: 0920-492183 Rum: F1416 Ort: Luleå

Professor

Lamberg, Pertti

Titel: Professor Forskningsämne: Mineralteknik Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: pertti.lamberg@ltu.se Telefon: 0920-492814 Rum: F1406 Ort: Luleå

Rao, Hanumantha

Titel: Professor Forskningsämne: Mineralteknik Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Hanumantha.Rao@ltu.se Telefon: 0920-491705 Rum: F1410 Ort: Luleå

Post doktor

Lund, Cecilia

Fotograf: Anna Thurfjell Titel: Post doktor Forskningsämne: Mineralteknik Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: cecilia.lund@ltu.se Telefon: 0920-492354 Rum: F1428 Ort: Luleå

Universitetslektor

Pålsson, Bertil

Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Mineralteknik Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Bertil.Palsson@ltu.se Telefon: 0920-491314 Rum: F1422 Ort: Luleå

Forskarassistent

Sand, Anders

Titel: Forskarassistent Forskningsämne: Mineralteknik Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: anders.sand@ltu.se Telefon: 0920-491313 Rum: F1417 Ort: Luleå

Doktorand

Karlkvist, Tommy

Titel: Doktorand Forskningsämne: Mineralteknik Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: tommy.karlkvist@ltu.se Telefon: 0920-491765 Rum: F1414 Ort: Luleå

Mwanga, Abdul

Titel: Doktorand Forskningsämne: Mineralteknik Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: abdul.mwanga@ltu.se Telefon: 0920-491841 Rum: F1411 Ort: Luleå

Parian, Mehdi

Titel: Doktorand Forskningsämne: Mineralteknik Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: mehdi.parian@ltu.se Telefon: 0920-492556 Rum: F1412 Ort: Luleå

Stener, Jan

Titel: Doktorand, Ph.D.student Forskningsämne: Mineralteknik Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: jan.stener@ltu.se Telefon: 0920-491845 Rum: F1420 Ort: Luleå

Forskningsingenjör

Nordström, Ulf

Titel: Forskningsingenjör Forskningsämne: Mineralteknik Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Ulf.Nordstrom@ltu.se Telefon: 0920-491929 Rum: F1419 Ort: Luleå

Övrig personal

Javadi, Alireza

Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: alireza.javadi@ltu.se Telefon: 0920-491244 Rum: F1424 Ort: Luleå

Ämnesföreträdare - Processmetallurgi

Björkman, Bo - Professor, Ämnesföreträdare

Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Processmetallurgi Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Bo.Bjorkman@ltu.se Telefon: 0920-491292 Rum: F1324 Ort: Luleå

Anställda - Processmetallurgi

Ämnesföreträdare

Björkman, Bo

Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Processmetallurgi Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Bo.Bjorkman@ltu.se Telefon: 0920-491292 Rum: F1324 Ort: Luleå

Professor

Sandström, Åke

Titel: Professor Forskningsämne: Processmetallurgi Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Ake.Sandstrom@ltu.se Telefon: 0920-491290 Rum: F1322 Ort: Luleå

Professor, biträdande

Samuelsson, Caisa

Titel: Professor, biträdande Forskningsämne: Processmetallurgi Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Caisa.Samuelsson@ltu.se Telefon: 0920-491385 Rum: F1328 Ort: Luleå

Universitetslektor, biträdande

Engström, Fredrik

Titel: Universitetslektor, biträdande Forskningsämne: Processmetallurgi Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: fredrik.i.engstrom@ltu.se Telefon: 0920-491388 Rum: F1332 Ort: Luleå

Forskare

Awe, Samuel Ayowole

Titel: Forskare Forskningsämne: Processmetallurgi Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: samuel.ayowole.awe@ltu.se Telefon: 0920-491728 Rum: F1318 Ort: Luleå

Yang, Qixing

Titel: Forskare Forskningsämne: Processmetallurgi Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: Qixing.Yang@ltu.se Telefon: 0920-493665 Rum: F1314 Ort: Luleå

Forskarassistent

Ahmed, Hesham

Titel: Forskarassistent Forskningsämne: Processmetallurgi Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: hesham.ahmed@ltu.se Telefon: 0920-491309 Rum: F1303a Ort: Luleå

Doktorand

Andersson, Anton

Titel: Doktorand Forskningsämne: Processmetallurgi Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: anton.andersson@ltu.se Telefon: 0920-493409 Rum: F1310 Ort: Luleå

Khoshkhoo Sany, Seyed Mohammad

Titel: Doktorand Forskningsämne: Processmetallurgi Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: mohammad.khoshkhoo@ltu.se Telefon: 0920-492584 Rum: F1303B Ort: Luleå

Lotfian, Samira

Titel: Doktorand Forskningsämne: Processmetallurgi Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: samira.lotfian@ltu.se Telefon: 0920-492982 Ort: Luleå

Sandeep, Kamesh

Titel: Doktorand Forskningsämne: Processmetallurgi Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: kamesh.sandeep@ltu.se Telefon: 0920-492882 Rum: F1302 Ort: Luleå

Sar, Suchandra

Titel: Doktorand Forskningsämne: Processmetallurgi Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: suchandra.sar@ltu.se Telefon: 0920-491013 Rum: F1301B

Strandkvist, Ida

Titel: Doktorand Forskningsämne: Processmetallurgi Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: ida.strandkvist@ltu.se Telefon: 0920-491329 Rum: F1330 Ort: Luleå

Forskningsing 1:e

Lennartsson, Andreas

Titel: Forskningsing 1:e Forskningsämne: Processmetallurgi Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: andreas.lennartsson@ltu.se Telefon: 0920-492379 Rum: F1326 Ort: Luleå

Övrig personal

Yonglong, Jin

Titel: Gästforskare Forskningsämne: Processmetallurgi Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Email: jin.yonglong@ltu.se Rum: F1301A Ort: Luleå

Sidansvarig och kontakt: Richard Renberg

Publicerad: 22 februari 2011

Chef - Avdelningen för industriell miljö- och processteknik

Luleå tekniska universitet