Kontakta oss

Chef - Avdelningen för industriell miljö- och processteknik

Rova, Ulrika - Professor

Namn: RovaUlrika Titel: Professor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: Ulrika.Rova@ltu.se Telefon: 0920-491315 Rum: C155 Ort: Luleå

Ämnesföreträdare - Biokemisk processteknik

Christakopoulos, Paul - Professor, Ämnesföreträdare

Namn: ChristakopoulosPaul Titel: Professor, Ämnesföreträdare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: paul.christakopoulos@ltu.se Telefon: 0920-492510 Rum: C153 Ort: Luleå

Anställda - Biokemisk processteknik

Ämnesföreträdare

Christakopoulos, Paul

Namn: ChristakopoulosPaul Titel: Professor, Ämnesföreträdare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: paul.christakopoulos@ltu.se Telefon: 0920-492510 Rum: C153 Ort: Luleå

Professor

Berglund, Kris

Namn: BerglundKris Titel: Professor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: Kris.Berglund@ltu.se Telefon: 0920-493070 Rum: C153 Ort: Luleå

Rova, Ulrika

Namn: RovaUlrika Titel: Professor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: Ulrika.Rova@ltu.se Telefon: 0920-491315 Rum: C155 Ort: Luleå

Universitetslektor

Nilsson, Robert

Namn: NilssonRobert Titel: Universitetslektor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: robert.nilsson@ltu.se Telefon: 0920-492479 Ort: Luleå

Sjöblom, Magnus

Namn: SjöblomMagnus Titel: Universitetslektor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: magnus.sjoblom@ltu.se Telefon: 0920-491012 Rum: C162 Ort: Luleå

Universitetslektor, biträdande

Enman, Josefine

Namn: EnmanJosefine Titel: Universitetslektor, biträdande Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: Josefine.Enman@ltu.se Telefon: 0920-491267 Rum: C158 Ort: Luleå

Forskare

Kudahettige-Nilsson, Rasika

Namn: Kudahettige-NilssonRasika Titel: Forskare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: rasika.kudahettige-nilsson@ltu.se Telefon: 0920-492374 Rum: C157 Ort: Luleå

Doktorand

Antonopoulou, Io

Namn: AntonopoulouIo Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: io.antonopoulou@ltu.se Telefon: 0920-493453 Rum: C145 Ort: Luleå

Ginesy, Mireille

Namn: GinesyMireille Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: mireille.ginesy@ltu.se Telefon: 0920-492986 Ort: Luleå

Nair Muraleedharan, Madhu

Namn: Nair MuraleedharanMadhu Titel: Doktorand, Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: madhu.nair.muraleedharan@ltu.se Telefon: 0920-493454 Rum: C145 Ort: Luleå

Forskningsing 1:e

Helmerius, Jonas

Namn: HelmeriusJonas Titel: Forskningsing 1:e Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: jonas.helmerius@ltu.se Telefon: 0920-491771 Rum: C156 Ort: Luleå

Ämnesföreträdare - Gränsytors kemi

Antzutkin, Oleg - Professor, Ämnesföreträdare

Namn: AntzutkinOleg Titel: Professor, Ämnesföreträdare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: Oleg.Antzutkin@ltu.se Telefon: 0920-492524 Rum: C140 Ort: Luleå

Anställda - Gränsytors kemi

Ämnesföreträdare

Antzutkin, Oleg

Namn: AntzutkinOleg Titel: Professor, Ämnesföreträdare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: Oleg.Antzutkin@ltu.se Telefon: 0920-492524 Rum: C140 Ort: Luleå

Universitetslektor

Gunneriusson, Eva

Namn: GunneriussonEva Titel: Universitetslektor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: Eva.Gunneriusson@ltu.se Telefon: 0920-492126 Rum: C146 Ort: Luleå

Gunneriusson, Lars

Namn: GunneriussonLars Titel: Universitetslektor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: Lars.Gunneriusson@ltu.se Telefon: 0920-491832 Rum: C150 Ort: Luleå

Larsson, Anna-Carin

Namn: LarssonAnna-Carin Titel: Universitetslektor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: anna-carin.v.larsson@ltu.se Telefon: 0920-491694 Rum: C143 Ort: Luleå

Universitetslektor, biträdande

Shah, Faiz Ullah

Namn: ShahFaiz Ullah Titel: Universitetslektor, biträdande Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: faiz.ullah@ltu.se Telefon: 0920-491291 Rum: C135 Ort: Luleå

Shah, Faiz Ullah

Namn: ShahFaiz Ullah Titel: Universitetslektor, biträdande Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: faiz.ullah@ltu.se Telefon: 0920-491291 Rum: C135 Ort: Luleå

Doktorand

Filippov, Andrei

Namn: FilippovAndrei Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: andrei.filippov@ltu.se Telefon: 0920-491839 Rum: C137 Ort: Luleå

Gowda, Vasantha

Namn: GowdaVasantha Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: vasantha.gowda@ltu.se Telefon: 0920-492539 Rum: C139 Ort: Luleå

Långvall, Andreas

Namn: LångvallAndreas Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: andreas.langvall@ltu.se Telefon: 0920-493468 Rum: C137 Ort: Luleå

Taher, Mamoun

Namn: TaherMamoun Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: mamoun.taher@ltu.se Telefon: 0920-491204 Rum: C139 Ort: Luleå

Taher, Mamoun

Namn: TaherMamoun Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: mamoun.taher@ltu.se Telefon: 0920-491204 Rum: C139 Ort: Luleå

Trublet, Mylene

Mylène TRUBLET Namn: TrubletMylene Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: mylene.trublet@ltu.se Telefon: 0920-493448 Rum: C141 Ort: Luleå

Ämnesföreträdare - Kemisk teknologi

Hedlund, Jonas - Professor, Ämnesföreträdare

Jonas Hedlund Namn: HedlundJonas Titel: Professor, Ämnesföreträdare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: Jonas.Hedlund@ltu.se Telefon: 0920-492105 Rum: C166 Ort: Luleå

Anställda - Kemisk teknologi

Ämnesföreträdare

Hedlund, Jonas

Jonas Hedlund Namn: HedlundJonas Titel: Professor, Ämnesföreträdare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: Jonas.Hedlund@ltu.se Telefon: 0920-492105 Rum: C166 Ort: Luleå

Professor, adjungerad

Öhrman, Olov

Namn: ÖhrmanOlov Titel: Professor, adjungerad Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: olov.ohrman@ltu.se Ort: Luleå

Professor, biträdande

Grahn, Mattias

Mattias Grahn Namn: GrahnMattias Titel: Professor, biträdande Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: Mattias.Grahn@ltu.se Telefon: 0920-491928 Rum: C168 Ort: Luleå

Mouzon, Johanne

Namn: MouzonJohanne Titel: Professor, biträdande Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: Johanne.Mouzon@ltu.se Telefon: 0920-491960 Rum: C164 Ort: Luleå

Universitetslektor

Holmgren, Allan

Namn: HolmgrenAllan Titel: Universitetslektor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: allan.r.holmgren@ltu.se Telefon: 0920-492140 Rum: C142 Ort: Luleå

Universitetslektor, biträdande

Korelskiy, Danil

Namn: KorelskiyDanil Titel: Universitetslektor, biträdande Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: danil.korelskiy@ltu.se Telefon: 0920-492315 Rum: C165 Ort: Luleå

Potapova, Elisaveta

Namn: PotapovaElisaveta Titel: Universitetslektor, biträdande Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: elisaveta.potapova@ltu.se Telefon: 0920-491776 Rum: C170 Ort: Luleå

Sandström, Linda

Namn: SandströmLinda Titel: Universitetslektor, biträdande Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: linda.sandstrom@ltu.se Telefon: 0920-491419 Rum: C167 Ort: Luleå

Forskare

Bhuiyan, Iftekhar Uddin

Namn: BhuiyanIftekhar Uddin Titel: Forskare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: iftekhar.uddin.bhuiyan@ltu.se Telefon: 0920-492861 Rum: C160 Ort: Luleå

Forskarassistent

Zhou, Han

Namn: ZhouHan Titel: Forskarassistent Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: han.zhou@ltu.se Telefon: 0920-491375 Rum: C159 Ort: Luleå

Zhou, Ming

Namn: ZhouMing Titel: Forskarassistent Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: ming.zhou@ltu.se Telefon: 0920-491294 Rum: C147 Ort: Luleå

Doktorand

Barnes, Simon

Simon Barnes Namn: BarnesSimon Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: simon.barnes@ltu.se Telefon: 0920-491460 Rum: C163 Ort: Luleå

Faisal, Abrar

Namn: FaisalAbrar Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: abrar.faisal@ltu.se Telefon: 0920-492365 Rum: C172 Ort: Luleå

Farzaneh, Amirfarrokh

Farzaneh Namn: FarzanehAmirfarrokh Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: amirfarrokh.farzaneh@ltu.se Telefon: 0920-492879 Rum: C144 Ort: Luleå

Fouladvand, Shahpar

Namn: FouladvandShahpar Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: shahpar.fouladvand@ltu.se Rum: C167 Ort: Luleå

Ohlin, Lindsay

Namn: OhlinLindsay Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: lindsay.ohlin@ltu.se Telefon: 0920-491387 Rum: C144 Ort: Luleå

Ye, Pengcheng

Namn: YePengcheng Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: pengcheng.ye@ltu.se Telefon: 0920-493161 Rum: C161 Ort: Luleå

Forskningsingenjör

Wallin, Göran

Namn: WallinGöran Titel: Forskningsingenjör Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: goran.wallin@ltu.se Telefon: 0920-492495 Rum: C 133 Ort: Luleå

Övrig personal

Levander, Lisa

Namn: LevanderLisa Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: lisa.levander@ltu.se Telefon: 0920-491294 Rum: C147 Ort: Luleå

Yu, Liang

Namn: YuLiang Titel: Postdoc Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Kemiteknik Email: liang.yu@ltu.se Telefon: 0920-493002 Rum: C138 Ort: Luleå

Ämnesföreträdare - Mineralteknik

Rosenkranz, Jan - Professor, Ämnesföreträdare

Namn: RosenkranzJan Titel: Professor, Ämnesföreträdare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: jan.rosenkranz@ltu.se Telefon: 0920-492183 Rum: F1416 Ort: Luleå

Anställda - Mineralteknik

Ämnesföreträdare

Rosenkranz, Jan

Namn: RosenkranzJan Titel: Professor, Ämnesföreträdare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: jan.rosenkranz@ltu.se Telefon: 0920-492183 Rum: F1416 Ort: Luleå

Professor

Lamberg, Pertti

Namn: LambergPertti Titel: Professor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: pertti.lamberg@ltu.se Telefon: 0920-492814 Rum: F1406 Ort: Luleå

Rao, Hanumantha

Namn: RaoHanumantha Titel: Professor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: Hanumantha.Rao@ltu.se Telefon: 0920-491705 Rum: F1410 Ort: Luleå

Universitetslektor

Pålsson, Bertil

Namn: PålssonBertil Titel: Universitetslektor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: Bertil.Palsson@ltu.se Telefon: 0920-491314 Rum: F1422 Ort: Luleå

Forskare

Patra, Anuttam

Namn: PatraAnuttam Titel: Forskare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: anuttam.patra@ltu.se Telefon: 0920-491934 Rum: F1409 Ort: Luleå

Forskarassistent

Sand, Anders

Namn: SandAnders Titel: Forskarassistent Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: anders.sand@ltu.se Telefon: 0920-491313 Rum: F1417 Ort: Luleå

Doktorand

Karlkvist, Tommy

Namn: KarlkvistTommy Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: tommy.karlkvist@ltu.se Telefon: 0920-491765 Rum: F1414 Ort: Luleå

Mwanga, Abdul

Namn: MwangaAbdul Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: abdul.mwanga@ltu.se Telefon: 0920-491841 Rum: F1411 Ort: Luleå

Parian, Mehdi

Namn: ParianMehdi Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: mehdi.parian@ltu.se Telefon: 0920-492556 Rum: F1412 Ort: Luleå

Stener, Jan

Namn: StenerJan Titel: Doktorand, Ph.D.student Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: jan.stener@ltu.se Telefon: 0920-491845 Rum: F1420 Ort: Luleå

Forskningsingenjör

Nordström, Ulf

Namn: NordströmUlf Titel: Forskningsingenjör Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: Ulf.Nordstrom@ltu.se Telefon: 0920-491929 Rum: F1419 Ort: Luleå

Övrig personal

Javadi, Alireza

Namn: JavadiAlireza Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: alireza.javadi@ltu.se Telefon: 0920-491244 Rum: F1424 Ort: Luleå

Ämnesföreträdare - Processmetallurgi

Björkman, Bo - Professor, Ämnesföreträdare

Namn: BjörkmanBo Titel: Professor, Ämnesföreträdare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: Bo.Bjorkman@ltu.se Telefon: 0920-491292 Rum: F1324 Ort: Luleå

Anställda - Processmetallurgi

Ämnesföreträdare

Björkman, Bo

Namn: BjörkmanBo Titel: Professor, Ämnesföreträdare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: Bo.Bjorkman@ltu.se Telefon: 0920-491292 Rum: F1324 Ort: Luleå

Professor

Sandström, Åke

Namn: SandströmÅke Titel: Professor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: Ake.Sandstrom@ltu.se Telefon: 0920-491290 Rum: F1322 Ort: Luleå

Professor, gäst

Nurni, Viswanathan

Namn: NurniViswanathan Titel: Professor, gäst Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: viswanathan.nurni@ltu.se Telefon: 0920-491343 Rum: F1304 Ort: Luleå

Professor, biträdande

Samuelsson, Caisa

Namn: SamuelssonCaisa Titel: Professor, biträdande Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: Caisa.Samuelsson@ltu.se Telefon: 0920-491385 Rum: F1328 Ort: Luleå

Post doktor

Lund, Cecilia

Fotograf: Anna Thurfjell Namn: LundCecilia Titel: Post doktor Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: cecilia.lund@ltu.se Telefon: 0920-492354 Rum: F831a Ort: Luleå

Universitetslektor, biträdande

Engström, Fredrik

Namn: EngströmFredrik Titel: Universitetslektor, biträdande Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: fredrik.i.engstrom@ltu.se Telefon: 0920-491388 Rum: F1332 Ort: Luleå

Forskare

Awe, Samuel Ayowole

Namn: AweSamuel Ayowole Titel: Forskare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: samuel.ayowole.awe@ltu.se Telefon: 0920-491728 Rum: F1318 Ort: Luleå

Yang, Qixing

Namn: YangQixing Titel: Forskare Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: Qixing.Yang@ltu.se Telefon: 0920-493665 Rum: F1314 Ort: Luleå

Forskarassistent

Ahmed, Hesham

Namn: AhmedHesham Titel: Forskarassistent Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: hesham.ahmed@ltu.se Telefon: 0920-491309 Rum: F1303a Ort: Luleå

Doktorand

Khoshkhoo Sany, Seyed Mohammad

Namn: Khoshkhoo SanySeyed Mohammad Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: mohammad.khoshkhoo@ltu.se Telefon: 0920-492584 Rum: F1303B Ort: Luleå

Lotfian, Samira

Namn: LotfianSamira Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: samira.lotfian@ltu.se Telefon: 0920-492982 Ort: Luleå

Sandeep, Kamesh

Namn: SandeepKamesh Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: kamesh.sandeep@ltu.se Telefon: 0920-492882 Rum: F1302 Ort: Luleå

Sar, Suchandra

Namn: SarSuchandra Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: suchandra.sar@ltu.se Telefon: 0920-491013 Rum: F1301B

Strandkvist, Ida

Namn: StrandkvistIda Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: ida.strandkvist@ltu.se Telefon: 0920-491329 Rum: F1330 Ort: Luleå

Forskningsing 1:e

Lennartsson, Andreas

Namn: LennartssonAndreas Titel: Forskningsing 1:e Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: andreas.lennartsson@ltu.se Telefon: 0920-492379 Rum: F1326 Ort: Luleå

Forskningsingenjör

Nyberg, Birgitta

Namn: NybergBirgitta Titel: Forskningsingenjör Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser Avdelning: Mineralteknik och metallurgi Email: Birgitta.Nyberg@ltu.se Telefon: 0920-491205 Rum: F1316 Ort: Luleå

Sidansvarig och kontakt: Richard Renberg

Publicerad: 22 februari 2011

Chef - Avdelningen för industriell miljö- och processteknik

Luleå tekniska universitet