Avdelningen för Maskinelement

Kontakta oss på Maskinelement

Professor

Höglund, Erik

E Höglund Titel: Professor, Stf rektor/prorektor Professor, ämnesföreträdare Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Universitetsledningen Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Erik.Hoglund@ltu.se Telefon: 0920-491215 Rum: B276 Ort: Luleå

Kassfeldt, Elisabet

Elisabet Kassfeldt Titel: Professor, Prefekt Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Elisabet.Kassfeldt@ltu.se Telefon: 0920-491240 Rum: E1008 Ort: Luleå

Larsson, Roland

roland2006-2.jpg Titel: Professor Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Roland.Larsson@ltu.se Telefon: 0920-491325 Rum: E845 Ort: Luleå

Minami, Ichiro

Ichiro_Minami.jpg Titel: Professor Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: ichiro.minami@ltu.se Telefon: 0920-492458 Rum: E836a Ort: Luleå

Prakash, Braham

B Prakash Titel: Professor Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Braham.Prakash@ltu.se Telefon: 0920-493055 Rum: E835 Ort: Luleå

Biträdande professor

Almqvist, Andreas

IMG_0038_cropped.jpg Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Andreas.Almqvist@ltu.se Telefon: 0920-492407 Rum: E837a Ort: Luleå

Emami, Nazanin

N Emami Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Nazanin.Emami@ltu.se Telefon: 0920-491939 Rum: E847 Ort: Luleå

Hardell, Jens

Jens Hardell Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: jens.hardell@ltu.se Telefon: 0920-491774 Rum: E836 Ort: Luleå

Marklund, Pär

Pär Marklund Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Par.Marklund@ltu.se Telefon: 0920-492415 Rum: E843 Ort: Luleå

Post doktor

Björling, Marcus

proact_days_6.jpg Titel: Post doktor Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: marcus.bjorling@ltu.se Telefon: 0920-491281 Rum: E841 Ort: Luleå

Golchin, Arash

Titel: Post doktor Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: arash.golchin@ltu.se Telefon: 0920-492004 Rum: E841 Ort: Luleå

Pelcastre, Leonardo

Untitled.png Titel: Post doktor Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: leonardo.pelcastre@ltu.se Telefon: 0920-492843 Rum: E833 Ort: Luleå

Shi, Yijun

Yijun Titel: Forskare, Post doktor Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: yijun.shi@ltu.se Telefon: 0920-492064 Rum: E839a Ort: Luleå

Universitetslektor, biträdande

Berglund, Kim

personlig_bild.jpg Titel: Biträdande universitetslektor Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: kim.berglund@ltu.se Telefon: 0920-493051 Rum: E839b Ort: Luleå

Forskare

Johansson, Jens

Titel: Forskare Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: jens.johansson@ltu.se Telefon: 0920-492239 Rum: E833 Ort: Luleå

Pettersson, Anders

Titel: Forskare Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: anders.pettersson@ltu.se Telefon: 0920-492041 Rum: E833a Ort: Luleå

Doktorand

Dittes, Nicholas

me_2 Titel: Doktorand Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: nicholas.dittes@ltu.se Telefon: 0920-492954 Rum: E616 Ort: Luleå

Gebretsadik, Daniel

Daniel Gebretsadik Titel: Doktorand Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: daniel.gebretsadik@ltu.se Telefon: 0920-492188 Rum: E832 Ort: Luleå

Hatch, Charles

Charles Hatch Titel: Doktorand Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: charles.hatch@ltu.se Telefon: 0920-493324

Hernandez, Sinuhe

photo 1.JPG Titel: Doktorand Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: sinuhe.hernandez@ltu.se Telefon: 0920-492398 Rum: E834 Ort: Luleå

Lingesten, Niklas

Niklas Lingesten.JPG Titel: Doktorand Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: niklas.lingesten@ltu.se Telefon: 0920-492829 Rum: E844 Ort: Luleå

Mozgovoy, Sergej

sergej-mozgovoy Titel: Doktorand Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: sergej.mozgovoy@ltu.se Telefon: 0920-492277 Rum: E834 Ort: Luleå

Perez Rafols, Francesc

Francesc Pérez Ràfols Titel: Doktorand Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: francesc.perez.rafols@ltu.se Telefon: 0920-492146 Rum: E838 Ort: Luleå

Rodiouchkina, Maria

Maria Rodiouchkina Titel: Doktorand Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: maria.rodiouchkina@ltu.se Telefon: 0920-491395 Rum: E838 Ort: Luleå

Safari, Alaleh

Doktorand Titel: Doktorand Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: alaleh.safari@ltu.se Telefon: 0920-492857 Rum: E840 Ort: Luleå

Schnabel, Stephan

Profil_Bild_Detail.jpg Titel: Doktorand Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: stephan.schnabel@ltu.se Telefon: 0920-492494 Rum: E616 Ort: Luleå

Shirzadegan, Mohammad

Mohammad Shirzadegan Titel: Doktorand Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: mohammad.shirzadegan@ltu.se Telefon: 0920-491766 Rum: E832 Ort: Luleå

Söderfjäll, Markus

Markus Söderfjäll Titel: Doktorand Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: markus.soderfjall@ltu.se Telefon: 0920-492489 Rum: E838 Ort: Luleå

Forskningsing 1:e

Strömbergsson, Daniel

Titel: Forskningsing 1:e, 1:e forskningsingenjör Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: daniel.strombergsson@ltu.se Ort: Luleå

Forskningsingenjör

Serrander, Tore

twebb2.jpg Titel: Forskningsingenjör Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: tore.serrander@ltu.se Telefon: 0920-491958 Rum: E900e Ort: Luleå

Forskningsassistent

Nyberg, Erik

Titel: Forskningsassistent Forskningsämne: Maskinelement Avdelning: Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: erik.nyberg@ltu.se Telefon: 0920-491237 Rum: E844 Ort: Luleå

Övrig personal

Larsson, Carina

Carina Larsson Titel: Projektekonom Avdelning: VSS TVM Maskinelement Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Verksamhetsstöd E-post: Carina.Larsson@ltu.se Telefon: 0920-492104 Rum: E111 Ort: Luleå

Lidström, Birgitta

Birgitta Lidström Titel: Institutionsadministratör Avdelning: VSS TVM Maskinelement Materialvetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Verksamhetsstöd E-post: Birgitta.Lidstrom@ltu.se Telefon: 0920-491216 Rum: E117A Ort: Luleå

Sidansvarig och kontakt: Pär Marklund

Publicerad: 22 februari 2011

 

Luleå tekniska universitet är i stark tillväxt med världsledande kompetens inom flera forskningsområden. 
Vår forskning bedrivs i nära samarbete med företag som Bosch, Ericsson, Scania, LKAB, SKF och ledande internationella universitet. 
Luleå tekniska universitet omsätter totalt 1,6 miljarder kronor per år. Vi är idag 1 700 anställda och 16 000 studenter.

 

Luleå tekniska universitet • 971 87 Luleå • Orgnr: 202100-2841 • Telefon: 0920 49 10 00 • Fax: 0920 49 13 99 • Studenttorget: 0920-49 20 00
E-post allmänna ärendenFrågor om studier • Om webbplatsen  • © Luleå tekniska universitet 2015