Avdelningen för Maskinelement

Kontakta oss på Maskinelement

Professor

Höglund, Erik

E Höglund Namn: HöglundErik Titel: Professor, Stf rektor/prorektor Professor, ämnesföreträdare Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: Erik.Hoglund@ltu.se Telefon: 0920-491215 Rum: B276 Ort: Luleå

Kassfeldt, Elisabet

E Kassfeldt Namn: KassfeldtElisabet Titel: Professor Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: Elisabet.Kassfeldt@ltu.se Telefon: 0920-491240 Rum: E1008 Ort: Luleå

Larsson, Roland

Namn: LarssonRoland Titel: Professor Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: Roland.Larsson@ltu.se Telefon: 0920-491325 Rum: E845 Ort: Luleå

Minami, Ichiro

Namn: MinamiIchiro Titel: Professor Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: ichiro.minami@ltu.se Telefon: 0920-492458 Rum: E836a Ort: Luleå

Prakash, Braham

B Prakash Namn: PrakashBraham Titel: Professor Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: Braham.Prakash@ltu.se Telefon: 0920-493055 Rum: E835 Ort: Luleå

Professor, biträdande

Almqvist, Andreas

Namn: AlmqvistAndreas Titel: Professor, biträdande Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: Andreas.Almqvist@ltu.se Telefon: 0920-492407 Rum: E837a Ort: Luleå

Emami, Nazanin

N Emami Namn: EmamiNazanin Titel: Professor, biträdande Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: Nazanin.Emami@ltu.se Telefon: 0920-491939 Rum: E847 Ort: Luleå

Marklund, Pär

Pär Marklund Namn: MarklundPär Titel: Professor, biträdande Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: Par.Marklund@ltu.se Telefon: 0920-492415 Rum: E843 Ort: Luleå

Universitetslektor, biträdande

Berglund, Kim

Namn: BerglundKim Titel: Universitetslektor, biträdande Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: kim.berglund@ltu.se Telefon: 0920-493051 Rum: E852 Ort: Luleå

Forskare

Pelcastre, Leonardo

Namn: PelcastreLeonardo Titel: Forskare Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: leonardo.pelcastre@ltu.se Telefon: 0920-492843 Rum: E833 Ort: Luleå

Pettersson, Anders

Namn: PetterssonAnders Titel: Forskare Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: anders.pettersson@ltu.se Telefon: 0920-492041 Rum: E850 Ort: Luleå

Forskarassistent

Hardell, Jens

Jens Hardell Namn: HardellJens Titel: Forskarassistent Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: jens.hardell@ltu.se Telefon: 0920-491774 Rum: E836 Ort: Luleå

Doktorand

Dittes, Nicholas

me_2 Namn: DittesNicholas Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: nicholas.dittes@ltu.se Telefon: 0920-492954 Rum: E616 Ort: Luleå

Fatima, Nowshir

Nowshir Fatima Namn: FatimaNowshir Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: nowshir.fatima@ltu.se Telefon: 0920-491866 Rum: E840 Ort: Luleå

Furustig, Joel

Joel Namn: FurustigJoel Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: joel.furustig@ltu.se Telefon: 0920-491054 Rum: E849 Ort: Luleå

Gebretsadik, Daniel

Daniel Gebretsadik Namn: GebretsadikDaniel Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: daniel.gebretsadik@ltu.se Telefon: 0920-492188 Rum: E832 Ort: Luleå

Golchin, Arash

Namn: GolchinArash Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: arash.golchin@ltu.se Telefon: 0920-492004 Rum: E841 Ort: Luleå

Hernandez, Sinuhe

Namn: HernandezSinuhe Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: sinuhe.hernandez@ltu.se Telefon: 0920-492398 Rum: E834 Ort: Luleå

Johansson, Jens

Namn: JohanssonJens Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: jens.johansson@ltu.se Telefon: 0920-492239 Rum: E833 Ort: Luleå

Li, Jinxia

Namn: LiJinxia Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: jinxia.li@ltu.se Telefon: 0920-492851 Rum: E844 Ort: Luleå

Lingesten, Niklas

Namn: LingestenNiklas Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: niklas.lingesten@ltu.se Telefon: 0920-492829 Rum: E844 Ort: Luleå

Mozgovoy, Sergej

sergej-mozgovoy Namn: MozgovoySergej Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: sergej.mozgovoy@ltu.se Telefon: 0920-492277 Rum: E834 Ort: Luleå

Perez Rafols, Francesc

Namn: Perez RafolsFrancesc Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: francesc.perez.rafols@ltu.se Telefon: 0920-492146 Rum: E838 Ort: Luleå

Safari, Alaleh

Doktorand Namn: SafariAlaleh Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: alaleh.safari@ltu.se Telefon: 0920-492857 Rum: E840 Ort: Luleå

Schnabel, Stephan

Namn: SchnabelStephan Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: stephan.schnabel@ltu.se Telefon: 0920-492494 Rum: E616 Ort: Luleå

Shirzadegan, Mohammad

Mohammad Shirzadegan Namn: ShirzadeganMohammad Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: mohammad.shirzadegan@ltu.se Telefon: 0920-491766 Rum: E832 Ort: Luleå

Sin, Jorge Rituerto

Namn: SinJorge Rituerto Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: jorge.rituerto.sin@ltu.se Telefon: 0920-492831 Rum: E841 Ort: Luleå

Suner, Silvia

Namn: SunerSilvia Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: silvia.suner@ltu.se Telefon: 0920-492832 Rum: E854 Ort: Luleå

Söderfjäll, Markus

Markus Söderfjäll Namn: SöderfjällMarkus Titel: Doktorand Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: markus.soderfjall@ltu.se Telefon: 0920-492489 Rum: E838 Ort: Luleå

Industridoktorand

Spencer, Andrew

Namn: SpencerAndrew Titel: Industridoktorand Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: andrew.spencer@ltu.se Telefon: 0920-491038 Rum: E838 Ort: Luleå

Forskningsing 1:e

Björling, Marcus

Namn: BjörlingMarcus Titel: Forskningsing 1:e Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: marcus.bjorling@ltu.se Telefon: 0920-491281 Rum: E852 Ort: Luleå

Forskningsingenjör

Serrander, Tore

Namn: SerranderTore Titel: Forskningsingenjör Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: tore.serrander@ltu.se Telefon: 0920-491958 Rum: E900e Ort: Luleå

Övrig personal

Larsson, Carina

Carina Larsson Namn: LarssonCarina Titel: Projektekonom Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Verksamhetsstöd Avdelning: VSS TVM Maskinelement Email: Carina.Larsson@ltu.se Telefon: 0920-492104 Rum: E111 Ort: Luleå

Lidström, Birgitta

Birgitta Lidström Namn: LidströmBirgitta Titel: Institutionsadministratör Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Verksamhetsstöd Avdelning: VSS TVM Maskinelement Materialvetenskap Email: Birgitta.Lidstrom@ltu.se Telefon: 0920-491216 Rum: E117A Ort: Luleå

Shi, Yijun

Namn: ShiYijun Titel: Arvodist Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Avdelning: Maskinelement Email: yijun.shi@ltu.se Telefon: 0920-492064 Rum: E839a Ort: Luleå

Sidansvarig och kontakt: Pär Marklund

Publicerad: 22 februari 2011

Luleå tekniska universitet