Toppbild - kontakta

Avdelningschef

Hans-åke Häggblad - Professor

Hans-Åke Häggblad Titel: Professor Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Hans-Ake.Haggblad@ltu.se Telefon: 0920-491048 Rum: E857 Ort: Luleå

Kontakta oss på Material- och solidmekanik

Azizoglu, Yagiz - Doktorand

Titel: Doktorand Forskningsämne: Materialmekanik Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: yagiz.azizoglu@ltu.se Ort: Luleå

Casellas, Daniel - Professor, adjungerad

Daniel_Casellas.jpg Titel: Professor, adjungerad Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: daniel.casellas@ltu.se Ort: Luleå

Deng, Liang - Doktorand

Liang Deng.jpg Titel: Doktorand Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: liang.deng@ltu.se Telefon: 0920-492553 Rum: E862 Ort: Luleå

Draxler, Joar - Doktorand

Titel: Doktorand Forskningsämne: Materialmekanik Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: joar.draxler@ltu.se Ort: Luleå

Edberg, Jonas - Universitetslektor

Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Materialmekanik Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: jonas.edberg@ltu.se Telefon: 0920-493433 Rum: E850 Ort: Luleå

Golling, Stefan - Doktorand

door.JPG Titel: Doktorand Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: stefan.golling@ltu.se Telefon: 0920-492156 Rum: E863 Ort: Luleå

Granström, Jan - Forskningsingenjör

Jan Granström Titel: Forskningsingenjör Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Jan.Granstrom@ltu.se Telefon: 0920-491924 Rum: E860 Ort: Luleå

Gustafsson, Gustaf - Biträdande universitetslektor

Gustaf Gustafsson Titel: Biträdande universitetslektor Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: gustaf.gustafsson@ltu.se Telefon: 0920-491393 Rum: E856 Ort: Luleå

Hammarberg, Samuel - Doktorand

Titel: Doktorand Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: samuel.hammarberg@ltu.se Telefon: 0920-493815 Rum: E853 Ort: Luleå

Häggblad, Hans-åke - Professor

Hans-Åke Häggblad Titel: Professor Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Hans-Ake.Haggblad@ltu.se Telefon: 0920-491048 Rum: E857 Ort: Luleå

Jonsen, Pär - Biträdande professor

Pär Jonsén Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Par.Jonsen@ltu.se Telefon: 0920-493460 Rum: E861 Ort: Luleå

Kajberg, Jörgen - Universitetslektor

Kajberg Jörgen.jpg Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: jorgen.kajberg@ltu.se Telefon: 0920-493474 Rum: E858 Ort: Luleå

Larsson, Simon - Doktorand

Titel: Doktorand Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: simon.larsson@ltu.se Telefon: 0920-493814 Rum: E853 Ort: Luleå

Lindgren, Lars-Erik - Professor, Ämnesföreträdare

lindgrenlars-erik100x138.jpg Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Materialmekanik Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Lars-Erik.Lindgren@ltu.se Telefon: 0920-491306 Rum: E160 Ort: Luleå

Lindkvist, Göran - Biträdande universitetslektor

Göran Lindkvist Titel: Biträdande universitetslektor Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Goran.Lindkvist@ltu.se Telefon: 0920-492185 Rum: E859 Ort: Luleå

Lundbäck, Andreas - Universitetslektor

lundbackandreas100x144pix.jpg Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Materialmekanik Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Andreas.Lundback@ltu.se Telefon: 0920-492856 Rum: E848 Ort: Luleå

Marth, Stefan - Doktorand

Titel: Doktorand Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: stefan.marth@ltu.se Telefon: 0920-493813 Rum: E853 Ort: Luleå

Odenberger, Eva-Lis - Adjungerad universitetslektor

Eva-Lis Odenberger Titel: Adjungerad universitetslektor Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Eva-Lis.Odenberger@ltu.se Rum: E852

Oldenburg, Mats - Professor, Ämnesföreträdare

Mats Oldenburg Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Mats.Oldenburg@ltu.se Telefon: 0920-491752 Rum: E866 Ort: Luleå

Olsson, Lena - Projektekonom

Olsson_Lena.jpg Titel: Projektekonom Avdelning: VSS TVM Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik Verksamhetsstöd E-post: lena.m.olsson@ltu.se Telefon: 0920-492023 Rum: E107a Ort: Luleå

Perez, Lluis - Industridoktorand

Titel: Industridoktorand Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: lluis.perez@ltu.se Rum: E864 Ort: Luleå

Qin, Hao - Forskningsassistent

haoqin_100x131.jpg Titel: Forskningsassistent Forskningsämne: Materialmekanik Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: hao.qin@ltu.se Telefon: 0920-492542 Rum: E154 Ort: Luleå

Ramanenka, Dmitrij - Doktorand

me.png Titel: Doktorand Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: dmitrij.ramanenka@ltu.se Telefon: 0920-492544 Rum: E863 Ort: Luleå

Sjöberg, Ted - Doktorand

Sjöberg Ted.jpg Titel: Doktorand Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: ted.sjoberg@ltu.se Telefon: 0920-492823 Rum: E864 Ort: Luleå

Svoboda, Ales - Universitetslektor

svobodaales100x134.jpg Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Materialmekanik Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Ales.Svoboda@ltu.se Telefon: 0920-492411 Rum: E161 Ort: Luleå

Synnegård, Erik - Doktorand

bild Titel: Doktorand Forskningsämne: Datorstödd maskinkonstruktion Avdelning: Material- och solidmekanik Produkt- och produktionsutveckling Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: erik.synnegard@ltu.se Telefon: 0920-492101 Rum: E216 Ort: Luleå

Åhlin, Hans - Forskningsing 1:e

Hans.jpg Titel: Forskningsing 1:e Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: hans.ahlin@ltu.se Telefon: 0920-491390 Rum: E865 Ort: Luleå

Östlund, Rickard - Forskningsassistent

Rickard_Ostlund.jpg Titel: Forskningsassistent Forskningsämne: Hållfasthetslära Avdelning: Material- och solidmekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: rickard.ostlund@ltu.se Telefon: 0920-492847 Rum: E862 Ort: Luleå

Sidansvarig och kontakt: Ted Karlsson

Publicerad: 22 februari 2011

 

Luleå tekniska universitet är i stark tillväxt med världsledande kompetens inom flera forskningsområden. 
Vår forskning bedrivs i nära samarbete med företag som Bosch, Ericsson, Scania, LKAB, SKF och ledande internationella universitet. 
Luleå tekniska universitet omsätter totalt 1,6 miljarder kronor per år. Vi är idag 1 700 anställda och 16 000 studenter.

 

Luleå tekniska universitet • 971 87 Luleå • Orgnr: 202100-2841 • Telefon: 0920 49 10 00 • Fax: 0920 49 13 99 • Studenttorget: 0920-49 20 00
E-post allmänna ärendenFrågor om studier • Om webbplatsen  • © Luleå tekniska universitet 2015