Distribuerade datorsystem

Ämnesföreträdare

Åhlund, Christer

Christer Åhlund Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: Christer.Ahlund@ltu.se Telefon: 0910-585331 Ort: Skellefteå

Professor

Parnes, Peter

Peter Parnes Titel: Professor Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: Peter.Parnes@ltu.se Telefon: 0920-491033 Rum: A3309 Ort: Luleå

Synnes, Kåre

Kåre Synnes, PhD Titel: Professor Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: Kare.Synnes@ltu.se Telefon: 0920-491507 Rum: A3305A Ort: Luleå

Professor, biträdande

Andersson, Karl

Karl Andersson Titel: Biträdande professor, Tillförordnad verksamhetsledare Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap CDT Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: karl.andersson@ltu.se Telefon: 0910-585364 Rum: A111, Campus Skellefteå Ort: Skellefteå

Schelén, Olov

Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: Olov.Schelen@ltu.se Telefon: 0920-492237 Rum: A3304b Ort: Luleå

Universitetslektor

Brännström, Robert

LTU_skell_55.JPG Titel: Universitetslektor, Avdelningschef Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: Robert.Brannstrom@ltu.se Telefon: 0910-585358 Rum: A109 Ort: Skellefteå

Hallberg, Josef

Josef Hallberg Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: Josef.Hallberg@ltu.se Telefon: 0920-493177 Rum: A3305 Ort: Luleå

Hirche, Johannes

Johannes Hirche Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: johannes.hirche@ltu.se Telefon: 0910-585718 Rum: A-huset Ort: Skellefteå

Holmlund, Patrik

Patrik Holmlund Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: patrik.holmlund@ltu.se Telefon: 0910-585392 Ort: Skellefteå

Universitetslektor, adjungerad

Lindgren, Anders

Titel: Universitetslektor, adjungerad Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: anders.lindgren@ltu.se

Doktorand

Gomez Simon, Miguel

Titel: Doktorand Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: miguel.gomez.simon@ltu.se Telefon: 0920-492384 Ort: Luleå

Jimenez, Lara Lorna

Titel: Doktorand Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: lara.lorna.jimenez@ltu.se Telefon: 0920-492349 Ort: Luleå

Karvonen, Niklas

profBild.jpg Titel: Doktorand Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: niklas.karvonen@ltu.se Rum: A3302 Ort: Luleå

Nyström, Nicklas

Titel: Doktorand Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: nicklas.nystrom@ltu.se Telefon: 0920-491283 Rum: A3307 Ort: Luleå

Nyström, Jimmy

Titel: Doktorand Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: jimmy.nystrom@ltu.se Telefon: 0920-491295 Ort: Luleå

Souza Bezerra, Nibia

Titel: Doktorand Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: nibia.souza.bezerra@ltu.se Telefon: 0910-585349 Ort: Skellefteå

Sterbrant, Gustav

Titel: Doktorand Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: gustav.sterbrant@ltu.se

Forskningsing 1:e

Berglönn, Birgitta

Titel: Forskningsing 1:e Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: Birgitta.Berglonn@ltu.se Telefon: 0920-492931 Ort: Luleå

Granlund, Daniel

LTU_skell_45.JPG Titel: Forskningsing 1:e Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: daniel.granlund@ltu.se Telefon: 0910-585352 Ort: Skellefteå

Tjernström, Örjan

Örjan Tjernström Titel: Forskningsing 1:e Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: orjan.tjernstrom@ltu.se Telefon: 0910-585716 Rum: A115 Ort: Skellefteå

Universitetsadjunkt

Fahlman, Susanne

Susanne Fahlman Titel: Universitetsadjunkt Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: susanne.fahlman@ltu.se Telefon: 0910-585706 Rum: A115 Ort: Skellefteå

Övrig personal

Kristiansson, Johan

Titel: Adjungerad universitetslektor Forskningsämne: Distribuerade datorsystem Avdelning: Datavetenskap Enhet: Institutionen för system- och rymdteknik Email: Johan.Kristiansson@ltu.se Ort: Luleå

Sidansvarig och kontakt: Linda Alfredsson

Publicerad: 22 februari 2011

Luleå tekniska universitet