Toppbild - kontakta

Kontakta oss på Energiteknik

Ämnesföreträdare

Öhman, Marcus

bild mö3.jpg Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: marcus.ohman@ltu.se Telefon: 0920-491977 Rum: E145 Ort: Luleå

Professor

Dahl, Jan

dahl.jpg Titel: Professor Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Jan.Dahl@ltu.se Telefon: 0920-491243 Rum: E151 Ort: Luleå

Gebart, Rikard

Rikard Gebart Titel: Professor Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Rikard.Gebart@ltu.se Telefon: 0920-492196 Rum: E153 Ort: Luleå

Ji, Xiaoyan

Xiaoyan Ji.jpg Titel: Professor Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: xiaoyan.ji@ltu.se Telefon: 0920-492837 Rum: E138 Ort: Luleå

Toffolo, Andrea

toffolo's photo Titel: Professor Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: andrea.toffolo@ltu.se Telefon: 0920-493416 Rum: E149 Ort: Luleå

Westerlund, Lars

lw.jpg Titel: Professor Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Lars.Westerlund@ltu.se Telefon: 0920-491223 Rum: E140 Ort: Luleå

Adjungerad professor

Larsson, Mikael

Titel: Adjungerad professor Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: mikael.larsson@ltu.se

Lindblom, Bo

Titel: Adjungerad professor Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik

Tullin, Claes

Titel: Adjungerad professor Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: claes.tullin@ltu.se

Wiinikka, Henrik

Titel: Adjungerad professor Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik

Gästprofessor

Grip, Carl-Erik

grip.jpg Titel: Professor, gäst Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Carl-Erik.Grip@ltu.se Telefon: 0920-491472 Rum: E136A Ort: Luleå

Xiaohua Lu

Titel: Professor, gäst E-post: xhlu@njtech.edu.cn

Biträdande professor

Lundgren, Joakim

jocke l.jpg Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Joakim.Lundgren@ltu.se Telefon: 0920-491307 Rum: E134 Ort: Luleå

Umeki, Kentaro

Kentaro Umeki Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: kentaro.umeki@ltu.se Telefon: 0920-492484 Rum: E148 Ort: Luleå

Post doktor

Kirtania, Kawnish

Profile Picture Titel: Post doktor Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: kawnish.kirtania@ltu.se Telefon: 0920-493483 Rum: E155 Ort: Luleå

Sarmad, Shokat

Shokat Sarmad Titel: Post Doc Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: shokat.sarmad@ltu.se Rum: E153a Ort: Luleå

Skoglund, Nils

Titel: Post doktor Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: nils.skoglund@ltu.se Telefon: 0920-491271

Universitetslektor

Elfgren, Erik

Erik Elfgren Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Erik.Elfgren@ltu.se Telefon: 0920-492056 Rum: E136 Ort: Luleå

Universitetslektor, biträdande

Risberg, Mikael

Mikael Risberg Energiteknik Titel: Biträdande universitetslektor Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: mikael.risberg@ltu.se Telefon: 0920-493215 Rum: E145A Ort: Luleå

Wetterlund, Elisabeth

Elisabeth Wetterlund s Titel: Biträdande universitetslektor Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: elisabeth.wetterlund@ltu.se Telefon: 0920-491056 Rum: E152 Ort: Luleå

Forskare

Kastensson, Åsa

Åsa Kastensson Titel: Forskare Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: asa.kastensson@ltu.se Telefon: 0920-492971 Rum: E136A Ort: Luleå

Doktorand

Bach Oller, Albert

Titel: Doktorand Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: albert.bach.oller@ltu.se Telefon: 0920-493457 Rum: 142a Ort: Luleå

Biswas, Amit

Titel: Doktorand Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: amit.biswas@ltu.se Telefon: 0920-492498 Ort: Luleå

Falk, Joel

Titel: Doktorand Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: joel.falk@ltu.se Telefon: 0920-493322 Ort: Luleå

Hadi Jafari, Pantea

Titel: Doktorand Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: pantea.hadi.jafari@ltu.se Rum: E137 Ort: Luleå

He, Hanbing

Titel: Doktorand Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: hanbing.he@ltu.se Telefon: 0920-493082 Rum: E131 Ort: Luleå

Jafri, Yawer

Titel: Doktorand Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: yawer.jafri@ltu.se Telefon: 0920-493477 Rum: E142a Ort: Luleå

Ma, Charlie

Titel: Doktorand Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: charlie.ma@ltu.se Telefon: 0920-492846 Ort: Luleå

Mesfun, Sennai

Sennai Mesfun1.jpg Titel: Doktorand Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: sennai.mesfun@ltu.se Telefon: 0920-492436 Rum: E150 Ort: Luleå

Olwa, Joseph

Titel: Doktorand Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: joseph.olwa@ltu.se Telefon: 0920-491758 Ort: Luleå

Risberg, Daniel

Titel: Doktorand Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: daniel.risberg@ltu.se Telefon: 0920-491662 Rum: E144 Ort: Luleå

Sefidari, Hamid

Titel: Doktorand Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: hamid.sefidari@ltu.se Telefon: 0920-492842 Ort: Luleå

Vesterlund, Mattias

Titel: Doktorand Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: mattias.vesterlund@ltu.se Telefon: 0920-492373 Ort: Luleå

Xie, Yujiao

Doktorand Titel: Doktorand Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: yujiao.xie@ltu.se Telefon: 0920-492589 Rum: E150 Ort: Luleå

Forskningsing 1:e

Häggström, Gustav

Titel: Forskningsing 1:e Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: gustav.haggstrom@ltu.se

Krook-Riekkola, Anna

Anna Titel: Forskningsing 1:e Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: anna.krook-riekkola@ltu.se Telefon: 0920-492552 Ort: Luleå

Forskningsassistent

Andersson, Jim

andersson jim.jpg Titel: Forskningsassistent Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: jim.andersson@ltu.se Telefon: 0920-493916 Rum: E143 Ort: Luleå

Garcia Llamas, Angel David

Titel: Forskningsassistent Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: angel.david.garcia.llamas@ltu.se Ort: Luleå

Näzelius, Ida-Linn

Titel: Forskningsassistent Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: ida-linn.nazelius@ltu.se Telefon: 0920-491677 Rum: E143 Ort: Luleå

Projektledare

Furusjö, Erik

Titel: Projektledare Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: erik.furusjo@ltu.se Telefon: 0920-492545

Landälv, Ingvar

Titel: Projektledare, Senior projektledare Forskningsämne: Energiteknik Avdelning: Energivetenskap Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: ingvar.landalv@ltu.se Telefon: 0920-492050

Sidansvarig och kontakt: Lars Westerlund

Publicerad: 13 januari 2015

 

Luleå tekniska universitet är i stark tillväxt med världsledande kompetens inom flera forskningsområden. 
Vår forskning bedrivs i nära samarbete med företag som Bosch, Ericsson, Scania, LKAB, SKF och ledande internationella universitet. 
Luleå tekniska universitet omsätter totalt 1,6 miljarder kronor per år. Vi är idag 1 700 anställda och 16 000 studenter.

 

Luleå tekniska universitet • 971 87 Luleå • Orgnr: 202100-2841 • Telefon: 0920 49 10 00 • Fax: 0920 49 13 99 • Studenttorget: 0920-49 20 00
E-post allmänna ärendenFrågor om studier • Om webbplatsen  • © Luleå tekniska universitet 2015