Kontakta oss

Anställda - Geoteknik

Ämnesföreträdare

Knutsson, Sven

Sven Knutsson Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Sven.Knutsson@ltu.se Telefon: 0920-493312 Rum: F1053 Ort: Luleå

Professor

Al-Ansari, Nadhir

Al-Ansari Nadir LTU.jpg Titel: Professor Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: nadhir.alansari@ltu.se Telefon: 0920-491858 Rum: F1061 Ort: Luleå

Professor, adjungerad

Pusch, Roland

Titel: Adjungerad professor Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: roland.pusch@ltu.se

Viklander, Peter

Titel: Adjungerad professor Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: peter.viklander@ltu.se

Universitetslektor

Edeskär, Tommy

Tommy Edeskär.jpg Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Tommy.Edeskar@ltu.se Telefon: 0920-493065 Rum: F1065 Ort: Luleå

Lindblom, Jenny

jenny.jpg Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Jenny.Lindblom@ltu.se Telefon: 0920-493630 Rum: F1057 Ort: Luleå

Mattsson, Hans

hmat.jpg Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Hans.Mattsson@ltu.se Telefon: 0920-492147 Rum: F1063 Ort: Luleå

Doktorand

Bergliv, Elin

elivuo Titel: Doktorand Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: elin.bergliv@ltu.se Telefon: 0920-492936 Rum: F1032 Ort: Luleå

Dagli, Deniz

Deniz Dagli.JPG Titel: Doktorand Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: deniz.dagli@ltu.se Telefon: 0920-493465 Rum: F635a Ort: Luleå

Johansson, Jens

me.jpg Titel: Doktorand Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: jens.m.a.johansson@ltu.se Telefon: 0920-493069 Rum: F1069 Ort: Luleå

Knutsson, Roger

Titel: Doktorand Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: roger.knutsson@ltu.se Telefon: 0920-493478 Rum: F1067 Ort: Luleå

Lintzen, Nina

Nina Lintzen - LTU Titel: Doktorand Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: nina.lintzen@ltu.se Telefon: 0920-491747 Rum: F1055 Ort: Luleå

Makusa, Gregory

Gregory Makusa - LTU Titel: Doktorand Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: gregory.makusa@ltu.se Telefon: 0920-491688 Rum: F1032 Ort: Luleå

Mårtensson, Stefan

Stefan Mårtensson Titel: Doktorand Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: stefan.martensson@ltu.se Telefon: 0920-491423 Rum: F1038 Ort: Luleå

Rodriguez, Juan

Juan Rodriguez - LTU Titel: Doktorand Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: juan.rodriguez@ltu.se Telefon: 0920-491523 Rum: F1040 Ort: Luleå

Rönnqvist, Hans

Titel: Doktorand Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: hans.ronnqvist@ltu.se Rum: F1073/F1035

Zeinali, Amin

Titel: Doktorand Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: amin.zeinali@ltu.se Telefon: 0920-493466 Rum: F635G

Industridoktorand

Al-Madhlom, Qais

Titel: Industridoktorand Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: qais.al-madhlom@ltu.se Telefon: 0920-491372 Rum: F635F Ort: Luleå

Magnusson, Simon

Simon-Magnusson.jpg Titel: Industridoktorand Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: simon.magnusson@ltu.se

Forskningsing 1:e

Pousette, Kerstin

pousette-kerstin-för-web.jpg Titel: Forskningsing 1:e Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Kerstin.Pousette@ltu.se Telefon: 0920-491909 Rum: F1071 Ort: Luleå

Forskningsingenjör

Hassellund, Lovisa

Titel: Forskningsingenjör, Fo.Ing Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: lovisa.hassellund@ltu.se Telefon: 0920-492318 Rum: F1059 Ort: Luleå

Toromanovic, Jasmina

Titel: Forskningsingenjör Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: jasmina.toromanovic@ltu.se Telefon: 0920-492321 Rum: F1073 Ort: Luleå

Forskningsassistent

Jia, Qi

qijia.jpg Titel: Forskningsassistent Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: qi.jia@ltu.se Telefon: 0920-493108 Rum: F635d Ort: Luleå

Rothhämel, Mirja

Titel: Forskningsassistent Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: mirja.rothhamel@ltu.se

Övrig personal

Laue, Jan

Titel: Professor, ämnesföreträdare Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: jan.laue@ltu.se Telefon: 0920-491288 Rum: F1053 Ort: Luleå

Lundberg, Kristina

Titel: Adjungerad universitetsadjunkt Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: kristina.lundberg@ltu.se Rum: F1073

Svedberg, Bo

Titel: Adjungerad universitetsadjunkt Forskningsämne: Geoteknik Avdelning: Geoteknologi Enhet: Institutionen för samhällsbyggnad och naturresurser E-post: Bo.Svedberg@ltu.se Rum: F1073 Ort: Luleå

Sidansvarig och kontakt: Richard Renberg

Publicerad: 10 februari 2014

Ämnesföreträdare Geoteknik

 

Luleå tekniska universitet är i stark tillväxt med världsledande kompetens inom flera forskningsområden. 
Vår forskning bedrivs i nära samarbete med företag som Bosch, Ericsson, Scania, LKAB, SKF och ledande internationella universitet. 
Luleå tekniska universitet omsätter totalt 1,6 miljarder kronor per år. Vi är idag 1 700 anställda och 16 000 studenter.

 

Luleå tekniska universitet • 971 87 Luleå • Orgnr: 202100-2841 • Telefon: 0920 49 10 00 • Fax: 0920 49 13 99 • Studenttorget: 0920-49 20 00
E-post allmänna ärendenFrågor om studier • Om webbplatsen  • © Luleå tekniska universitet 2015