Toppbild - kontakta

Kontakta oss på Strömningslära

Ämnesföreträdare

Lundström, Staffan

StaffanLundstrom1.jpg Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Staffan.Lundstrom@ltu.se Telefon: 0920-492392 Rum: E802 Ort: Luleå

Professor

Cervantes, Michel

Picture of me 2.png Titel: Professor Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Michel.Cervantes@ltu.se Telefon: 0920-493014 Rum: E804 Ort: Luleå

Åkerstedt, Hans

Titel: Professor Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Hans.Akerstedt@ltu.se Telefon: 0920-491280 Rum: E802A Ort: Luleå

Professor, adjungerad

Andreasson, Patrik

Titel: Adjungerad professor Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: patrik.andreasson@ltu.se Rum: E854 Ort: Luleå

Professor, gäst

Gustavsson, Håkan

Titel: Professor, gäst Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Hakan.Gustavsson@ltu.se Rum: E817

Professor, biträdande

Westerberg, Lars-Göran

L-G_and_Jasmina.jpg Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Lars-Goran.Westerberg@ltu.se Telefon: 0920-491268 Rum: E815 Ort: Luleå

Post doktor

Andersson, Anders

Anders_Andersson_RGB.jpg Titel: Post doktor Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: anders.g.andersson@ltu.se Telefon: 0920-492065 Rum: E103 Ort: Luleå

Larsson, Sofia

Sofia_Larsson.jpg Titel: Post doktor Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: sofia.larsson@ltu.se Telefon: 0920-492421 Rum: E806 Ort: Luleå

Universitetslektor

Finnström, Marie

Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Marie.Finnstrom@ltu.se Telefon: 0920-493329 Rum: E810A Ort: Luleå

Universitetslektor, biträdande

Ljung, Anna-Lena

all_internet.jpg Titel: Biträdande universitetslektor Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: anna-lena.ljung@ltu.se Telefon: 0920-491320 Rum: E814 Ort: Luleå

Forskarassistent

Hellström, Gunnar

J. Gunnar I. Hellström Titel: Forskarassistent Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: gunnar.hellstrom@ltu.se Telefon: 0920-491045 Rum: E813 Ort: Luleå

Doktorand

Amiri, Kaveh

Titel: Doktorand Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: kaveh.amiri@ltu.se Telefon: 0920-492836 Rum: E808 Ort: Luleå

Andersson, Robin

L. Robin Andersson Titel: Doktorand Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: robin.andersson@ltu.se Telefon: 0920-492956 Rum: E815 A Ort: Luleå

Bin Asad, Sayeed

Small.jpg Titel: Doktorand, Doktorand Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: sayeed.asad@ltu.se Telefon: 0920-492886 Rum: E816 Ort: Luleå

Hazim, Ammar

Titel: Doktorand Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: ammar.hazim@ltu.se Telefon: 0920-492432 Rum: E818 Ort: Luleå

Hazim, Ammar

Titel: Doktorand Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: ammar.hazim@ltu.se Telefon: 0920-492432 Rum: E818 Ort: Luleå

Holmstedt, Elise

Titel: Doktorand Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: elise.holmstedt@ltu.se Telefon: 0920-492143 Rum: E816 Ort: Luleå

Johansson, Simon

Titel: Doktorand Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: simon.johansson@ltu.se Telefon: 0920-492406 Rum: E803 Ort: Luleå

Jonsson, Patrick

Titel: Doktorand Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: patrick.jonsson@ltu.se Telefon: 0920-492519 Rum: E803 Ort: Luleå

Karlsson, Linn

Titel: Doktorand Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: linn.karlsson@ltu.se Telefon: 0920-493041 Rum: E806 Ort: Luleå

Soltani Dehkharqani, Arash

photo Titel: Doktorand Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: arash.soltani.dehkharqani@ltu.se Telefon: 0920-493404 Rum: E104A Ort: Luleå

Sundström, Joel

Joel_fig Titel: Doktorand Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: joel.sundstrom@ltu.se Telefon: 0920-491627 Ort: Luleå

Tabatabaei, Narges

Titel: Doktorand Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: narges.tabatabaei@ltu.se Telefon: 0920-493494 Rum: E815a Ort: Luleå

Teng, Ziyan

Ziyan Teng Titel: Doktorand Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: ziyan.teng@ltu.se Telefon: 0920-493491 Rum: E809 Ort: Luleå

Forskningsing 1:e

Lycksam, Henrik

Titel: Forskningsing 1:e Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: henrik.lycksam@ltu.se Telefon: 0920-492816 Rum: E107a Ort: Luleå

Forskningsassistent

Burström, Per

per.jpg Titel: Forskningsassistent Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: per.burstrom@ltu.se Telefon: 0920-491418 Rum: E809 Ort: Luleå

Khayamyan, Shervin

Shervin_K.jpg Titel: Forskningsassistent Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: shervin.khayamyan@ltu.se Telefon: 0920-492813 Rum: E818 Ort: Luleå

Saemi, Simindokht

Titel: Forskningsassistent Forskningsämne: Strömningslära Avdelning: Strömningslära och experimentell mekanik Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: saemi.simindokht@ltu.se Telefon: 0920-493876 Rum: 104 Ort: Luleå

Sidansvarig och kontakt: Anders Andersson

Publicerad: 22 februari 2011

 

Luleå tekniska universitet är i stark tillväxt med världsledande kompetens inom flera forskningsområden. 
Vår forskning bedrivs i nära samarbete med företag som Bosch, Ericsson, Scania, LKAB, SKF och ledande internationella universitet. 
Luleå tekniska universitet omsätter totalt 1,6 miljarder kronor per år. Vi är idag 1 700 anställda och 16 000 studenter.

 

Luleå tekniska universitet • 971 87 Luleå • Orgnr: 202100-2841 • Telefon: 0920 49 10 00 • Fax: 0920 49 13 99 • Studenttorget: 0920-49 20 00
E-post allmänna ärendenFrågor om studier • Om webbplatsen  • © Luleå tekniska universitet 2015