WSE_gruppbild

Kontakta oss på Träteknik

Ämnesföreträdare

Sandberg, Dick

Dick_Sandberg.jpg Titel: Professor, Ämnesföreträdare Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: dick.sandberg@ltu.se Telefon: 0910-585371 Rum: 178 Ort: Skellefteå

Professor

Ekevad, Mats

Mats Ekevad Titel: Professor Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: mats.ekevad@ltu.se Telefon: 0910-585377 Rum: A177 Ort: Skellefteå

Elustondo, Diego

Diego Elustondo Titel: Professor Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: diego.elustondo@ltu.se Telefon: 0910-585348 Rum: A213 Ort: Skellefteå

Grönlund, Anders

Anders Grönlund Titel: Professor, Professor Emeritus Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: anders.gronlund@ltu.se Telefon: 0910-585307 Ort: Skellefteå

Hagman, Olle

Olle Hagman Titel: Professor Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: olle.hagman@ltu.se Telefon: 0910-585310 Rum: A187 Ort: Skellefteå

Moren, Tom

tommoren100.jpg Titel: Professor Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: tom.moren@ltu.se Telefon: 0910-585304 Ort: Skellefteå

Professor, adjungerad

Johan Oja

Johan_Oja.jpg Titel: Adjungerad professor Avdelning: Träteknologi Enhet: Träteknik E-post: johan.oja@norra.se

Professor, emeritus

Lindgren, Owe

Owe Lindgren Titel: Professor emeritus E-post: owe.lindgren@ltu.se Telefon: 0910-585309 Ort: Skellefteå

Professor, biträdande

Karlsson, Olov

olov_karlsson.jpg Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: olov.karlsson@ltu.se Telefon: 0910-585705 Rum: A187E Ort: Skellefteå

Sehlstedt-Persson, Margot

1 margot.jpg Titel: Biträdande professor Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: margot.sehlstedt-persson@ltu.se Telefon: 0910-585305 Rum: A177C Ort: Skellefteå

Universitetslektor

Broman, Olof

Olof Broman Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: olof.broman@ltu.se Telefon: 0910-585325 Rum: A143B Ort: Skellefteå

Landsell, Gunnar

gunnar_landsell.jpg Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: gunnar.landsell@ltu.se Telefon: 0910-585389 Rum: A129 Ort: Skellefteå

Öhman, Micael

Micael Öhman Titel: Universitetslektor Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: micael.ohman@ltu.se Telefon: 0910-585374 Rum: A178 Ort: Skellefteå

Universitetslektor, biträdande

Berg, Sven

Sven Berg Titel: Biträdande universitetslektor Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: sven.berg@ltu.se Telefon: 0910-585370 Rum: A142A Ort: Skellefteå

Vaziri, Mojgan

IMG_1809.JPG Titel: Biträdande universitetslektor Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: mojgan.vaziri@ltu.se Telefon: 0910-585704 Ort: Skellefteå

Wang, Alice

Titel: Biträdande universitetslektor Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: alice.wang@ltu.se Telefon: 0910-585724 Ort: Skellefteå

Forskare

Fredriksson, Magnus

Magnus_Fredriksson Titel: Forskare Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: magnus.1.fredriksson@ltu.se Telefon: 0910-585708 Rum: A177E Ort: Skellefteå

Doktorand

Antonio Ah Shenga, Pedro

Titel: Doktorand Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: pedro.shenga@ltu.se

Björngrim, Niclas

bild-2.JPG Titel: Doktorand Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: niclas.bjorngrim@ltu.se Telefon: 0910-585722 Ort: Skellefteå

Bomark, Peter

Titel: Doktorand Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: peter.bomark@ltu.se Telefon: 0910-585318 Ort: Skellefteå

Couceiro, Jose

Titel: Doktorand Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: jose.couceiro@ltu.se Telefon: 0910-585731 Rum: 187 Ort: Skellefteå

Johansson, Erik

Titel: Doktorand Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: erik.johansson@ltu.se Telefon: 010 5166278 Rum: A181 Ort: Skellefteå

Pahlberg, Tobias

Tobias Pahlberg Titel: Doktorand Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: tobias.pahlberg@ltu.se Telefon: 0910-585336 Rum: A185 Ort: Skellefteå

Sidorova, Ekaterina

P1080282a.jpg Titel: Doktorand Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: ekaterina.sidorova@ltu.se Telefon: 0910-585732 Ort: Skellefteå

Vikberg, Tommy

Tommy Vikberg Titel: Doktorand Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: tommy.vikberg@ltu.se Rum: A181 Ort: Skellefteå

Forskningsing 1:e

Laitila, Lars

Jag_modif.jpg Titel: Forskningsing 1:e Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: Lars.Laitila@ltu.se Telefon: 0920-491874 Rum: E2180 Ort: Luleå

Lövf, Eva

Eva Lövf Titel: Forskningsing 1:e Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: eva.lovf@ltu.se Telefon: 0910-585340 Rum: A143 Ort: Skellefteå

Forskningsingenjör

Marklund, Birger

Birger Marklund Titel: Forskningsingenjör Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: birger.marklund@ltu.se Telefon: 0910-585313 Ort: Skellefteå

Forskningsassistent

Axelsson, Ann

Titel: Forskningsassistent Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: ann.axelsson@ltu.se Telefon: 0910-585338 Rum: A211 Ort: Skellefteå

Cristescu, Carmen

Carmen Cristescu Titel: Forskningsassistent Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: carmen.cristescu@ltu.se Telefon: 0910-585375

Forsman, Samuel

samuelfo100.jpg Titel: Forskningsassistent Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: samuel.forsman@ltu.se Telefon: 0910-585306 Rum: 177D Ort: Skellefteå

Neyses, Benedikt

Titel: Forskningsassistent Forskningsämne: Träteknik Avdelning: Träteknologi Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: benedikt.neyses@ltu.se Telefon: 0910-585387 Rum: A217 Ort: Skellefteå

Verksamhetsledare

Lundmark, Thomas

Titel: Verksamhetsledare Avdelning: Träteknologi VSS TVM Enhet: Institutionen för teknikvetenskap och matematik E-post: thomas.1.lundmark@ltu.se Telefon: 0910-585777 Rum: 178B Ort: Skellefteå

Sidansvarig och kontakt: Kersti Bergkvist

Publicerad: 6 februari 2015

Uppdaterad: 25 mars 2015

 

Luleå tekniska universitet är i stark tillväxt med världsledande kompetens inom flera forskningsområden. 
Vår forskning bedrivs i nära samarbete med företag som Bosch, Ericsson, Scania, LKAB, SKF och ledande internationella universitet. 
Luleå tekniska universitet omsätter totalt 1,6 miljarder kronor per år. Vi är idag 1 700 anställda och 16 000 studenter.

 

Luleå tekniska universitet • 971 87 Luleå • Orgnr: 202100-2841 • Telefon: 0920 49 10 00 • Fax: 0920 49 13 99 • Studenttorget: 0920-49 20 00
E-post allmänna ärendenFrågor om studier • Om webbplatsen  • © Luleå tekniska universitet 2015