
Gustav Johansson har utsetts till årets studentinnovatör på Luleå tekniska universitet.
25 oktober 2024
Gustavs smarta taklösning ger honom priset som årets studentinnovatör
Gustav Johansson är nyexaminerad civilingenjör från Hållbar energiteknik vid Luleå tekniska universitet. Utbildningen genomförde han som längdskidåkare inom Elitidrottsvänligt lärosäte, en satsning där elitidrott kan kombineras med universitetsstudier. Nu utses han till årets studentinnovatör för sina idéer kring grön solenergi i norr, ett intresse som väcktes redan under studietiden.
Sportfrågan först: hur känns det?
– Det är jätteroligt och det är inget jag hade väntat mig. Det kom så överraskande! Jag vet inte vem som har nominerat mig och bara det var roligt att någon hade uppmärksammat det jag gör. Sen jag tog examen i våras har jag bara jobbat på med mitt företag.
Berätta om din innovation!
– Ett snabbt sätt att få mer grön el i Sverige är att använda alla takytor som står oanvända. Till exempel industrifastigheter där det finns utrymme att installera solceller och få produktionen direkt där du också använder den, utan förluster i transporten och utan att belasta nätet.
– Problemet med platta tak är snö som behöver röjas under vinterhalvåret. Då kan man i stället skicka ström till panelerna så att de blir varma och smälter snön och därigenom få bort snön från taket också. Så då kan du installera solpaneler även på tak som behöver snöröjas. Min innovation är att detta med hjälp av sensorer kan styras på ett smart sätt och även stabilisera elnätet vid behov. Sensorer mäter då kritiska punkter när snön behöver smältas och det sker med automatik.
Gustavs innovation gör att företag inte behöver vara oroliga för och beroende av att fysiskt röja taken själv och eventuellt vänta på att få taket röjt eftersom alla företag tenderar att vilja få snön bortskottad samtidigt. Innovationen innebär också att företag även kan ta del av en extra intäkt i form av ersättning för att de stabiliserar elnätet.
Hur halkade du in på solceller?
– Det var exakt ett år sedan när jag jobbade extra under studietiden som konstruktör och produktutvecklare för Beyron Door AB. De ville installera solceller på deras fastighet och jag blev ansvarig för projektering och för att att upphandla allt material. Jag märkte att jag tyckte det var roligt och jag känner att solpaneler och grön energi är framtiden.
Gustav startade företaget Visolar Energy AB under hösten 2023 samtidigt som han pluggade sista terminen och gjorde sitt examensarbete. Han byggde hemsidan och sålde in sitt första projekt medan examensarbetet pågick. Under våren samarbetade Gustav också med universitetets innovationskontor för att diskutera idéer.
Vad driver dig?
– Det roligaste är att träffa människor som är intresserade av grön energi och hjälpa dem med energilösningar. Att kunna hjälpa dem med helheten från att räkna på optimal storlek på batterilager och solcellsanläggning till att välja de produkter som passar för dem och sedan installera detta är givande för mig. Just nu är det väldigt hett kring stödtjänster och vi har jättespännande projekt på gång där. Vi planerar att ansluta större batterilager till elnätet här I Luleå för att stabilisera det. Jag tror att elnätet kommer behöva stabilisering av batterier framöver om vi ska kunna gå över till helt förnybar energi.
– Jag vill även vidareutveckla de idéer som jag har. Det hade varit väldigt häftigt att tillsammans med drivna och duktiga personer göra verklighet av idéer kring den gröna omställningen.
Vad drömmer du om?
– Långsiktigt att vara med och bidra till den gröna omställningen och hitta smarta lösningar kring det. Det är inspirerande att utveckla saker för framtiden. Jag drömmer om att den gröna omställningen blir av och att vi kan leva helt förnybart.
Om priset
Luleå tekniska universitet vill genom utmärkelsen Årets innovatör uppmärksamma forskare och studenter vid Luleå tekniska universitet som har tagit en idé vidare till nytta för det omgivande samhället. Pristagarna utses av en jury som bland annat består av representanter från universitetets innovationsstödsystem och priset delas ut av Nordeas Norrlandsstiftelse.
Gustav Johansson tar emot priset Årets Innovatör student under Innovationsdagen vid Luleå tekniska universitet den 5 november.
Innovationsdagen 2024 | Luleå tekniska universitet (ltu.se) Länk till annan webbplats.