
11 april 2025
Karriärmöjligheter i inlandet lockar studenter
Tretton studenter reste tillsammans med universitetets utvecklingscenter Norrlandsnavet på platsbesök till Malå, Norsjö och Lycksele. Under två dagar fick studenterna en inblick i det lokala näringslivet och hur det är att både bo och arbeta i dessa kommuner.
Resan inleddes i Malå, där studenterna bland annat besökte de globala företagen Hultdin System AB och Guideline Geo AB. Efter lunch i Norsjö stod ett studiebesök hos Extena AB på schemat. Företaget tillverkar tryckrörsystem i polyeten i ett brett spektrum av storlekar.
I Lycksele, där gruppen övernattade, inleddes nästa dag med frukostföreläsningar från QT systems AB, Hedlunda Industri AB och Texor AB. Studenterna gjorde även studiebesök hos AFRY AB, Nordlo AB och Icebound AB – samtliga företag med internationell närvaro.
Utöver företagsbesöken fick studenterna också en chans att lära känna kommunerna närmare genom presentationer från lokala kommunrepresentanter.
– Det har varit fantastiskt att se engagemanget från företagen, kommunerna och studenterna. Alla vi besökt har tagit emot oss med öppna armar, och studenterna har varit nyfikna på och imponerade över vilka möjligheter som finns i de tre kommunerna. Både företagen och studenterna uttryckte hur värdefullt det varit. Det känns väldigt lyckat, säger Cecilia Rackner och Carina Jenslid, projektledare för resan.
Om Norrlandsnavet
Norrlandsnavet är ett center för utveckling av företagsverksamhet i norra Sverige i samarbete mellan Familjen Kamprads stiftelse och Luleå tekniska universitet. Norrlandsnavet ger små och medelstora företag i norra Sverige möjligheten att utveckla sitt företag med hjälp av forskning och utbildning.
