
Sentinel-5 är en satellit som mäter spårgaser i atmosfären vilka påverkar luften vi andas och vårt klimat. Foto: Pierre Carril/European Space Agency
24 april 2025
Så kan satellitdata skapa kommersiellt värde
I ett nytt projekt ska forskare inom entreprenörskap och innovation vid Luleå tekniska universitet undersöka hur satellitdata kan skapa kommersiellt värde för svensk industri.
Trots satellitdatas strategiska betydelse är dess kommersiella tillämpning fortfarande begränsad. Det gäller särskilt jordobservationsdata som har en enorm potential inom flera branscher, bland annat logistik, försäkring, räddningstjänst, jord- och skogsbruk. Resultaten kommer att vara mycket värdefulla för ett brett spektrum av intressenter, däribland startups, små och medelstora företag, stora företag samt beslutsfattare och organisationer inom offentlig sektor, som vill få en bättre förståelse för den kommersiella potentialen hos satellitdata.
– Genom att skapa en tydligare bild av de värdekedjor, affärsmodeller och ekosystemdynamiker som krävs för en framgångsrik användning av satellitdata kommer projektet att bidra direkt till Sveriges nationella rymdstrategi och förse Rymdstyrelsen med en färdplan för hur man kan stödja framtida kommersiella aktiviteter och samarbeten inom detta område, säger Arun Madanaguli, forskare med fokus på värdekedjor och ekosystem för satellitdata.
Kontaktades av Rymdstyrelsen
Initiativet till projektet kom inte från forskarna själva. Det var Rymdstyrelsen som kontaktade avdelningen för entreprenörskap och innovation vid Luleå tekniska universitet och därefter erbjöd forskarna en finansiering på 1,13 miljoner kronor för projektet.
– Det glädjer oss att vi på detta sätt får en möjlighet att bidra till forskning och policyutveckling för Rymdstyrelsen. Dessutom ger det aktuella projektet oss möjlighet att utöka vår forskningsverksamhet inom en av de branscher som har störst tillväxtpotential, säger professor Vinit Parida, forskningsledare och en av världens mest citerade forskare på området.
Analys av värdekedjor
Projektet kommer att utveckla en färdplan för satellitdatainnovation genom att analysera både befintliga och potentiella värdekedjor där satellitdata kan ha en inverkan. Genom att identifiera lovande case, kartlägga aktörer och deras roller samt undersöka de värdekedjor och affärsmodeller som krävs för kommersialisering, syftar projektet till att inspirera svenska företag att anta och integrera satellitdata i sina innovationsstrategier.
Två typer av värdekedjor kommer att studeras:
- Befintilga värdekedjor som bygger på nuvarande användning av satellitdata – till exempel navigering och kommunikation –genom att undersöka mervärdet som kan fås från andra satellitdata (till exempel inom logistik och transport).
- Icke existerande värdekedjor i sektorer som traditionellt inte har använt satellitdata, till exempel försäkringsbranschen och räddningstjänsten, för att utforska helt nya möjligheter till värdeskapande.
Projektet kommer att utvärdera de affärsmässiga konsekvenserna av att använda satellitdata och beskriva hur svensk industri bättre kan positionera sig i den växande rymdekonomin.
Kontakt
Vinit Parida
- Professor and Head of Subject
- 0920-492469
- vinit.parida@ltu.se
- Vinit Parida
Arun Thirumalesh Madanaguli
- Postdoctoral researcher, Researcher
- 0920-491517
- arun.thirumalesh.madanaguli@ltu.se
- Arun Thirumalesh Madanaguli