
Kristiina Oksman och Lars-Eric Aaro. Foto: Tomas Bergman, Ivan Bessedin.
30 oktober 2025
Lars-Eric Aaro och Kristiina Oksman tilldelas Rektors förtjänstmedalj 2025
Lars-Eric Aaro, teknologie hedersdoktor och tidigare VD för LKAB, samt Kristiina Oksman, professor i trä- och bionanokompositer, tilldelas Rektors förtjänstmedalj 2025 för sina framstående och långvariga insatser för Luleå tekniska universitet och för norra Sveriges utveckling.
Lars-Eric Aaro har under flera decennier varit en stark röst för samverkan mellan akademi, näringsliv och samhälle. Som civilingenjör utbildad vid Luleå tekniska universitet har han i sin yrkesbana varit en ambassadör för lärosätet och en drivande kraft i utvecklingen av norra Sverige.
– Jag blev väldigt överraskad men samtidigt både glad och stolt. Luleå tekniska universitet är mitt universitet och tiden där påverkade resten av mitt liv. Vi kan inte nog glädjas åt hur viktigt lärosätet har varit för näringslivsutvecklingen och tillväxten i norr de senaste 50 åren, säger Lars-Eric Aaro.
Samarbete centralt för tillväxt
Han betonar att samverkan mellan universitet och industri är avgörande för regionens fortsatta utveckling.
– För att fortsätta utveckla företagen i norr behöver vi spetskompetens, och det bygger på stark forskning som ger stark utbildning. Därför är samarbetet mellan universitetet och näringslivet helt centralt för vår tillväxt, säger han.
Med sin framtidstro och sitt engagemang har Lars-Eric Aaro bidragit till att stärka både universitetet och regionen.
– Jag har alltid arbetat för att skapa möjligheter till ökad samverkan mellan våra bolag i norr, där universitetet är en vital del av innovationssystemet. Det är bara tillsammans vi fortsätter att skapa extraordinära resultat som för oss framåt, säger han.
Pionjär inom biobaserade material
Kristiina Oksman är en internationellt erkänd forskare inom biobaserade kompositer. Hon är en av universitetets mest citerade forskare och har genom sin forskning, sina samarbeten och sitt ledarskap bidragit till att stärka både forskningens kvalitet och dess betydelse för en hållbar framtid.
– Det känns väldigt hedrande och glädjande att få ta emot Rektors förtjänstmedalj. Att universitetet uppmärksammar mitt arbete inom biobaserade material betyder mycket, inte minst eftersom forskningen har vuxit fram tillsammans med många duktiga kollegor och studenter. Jag ser det som ett erkännande av hela forskningsområdet och dess betydelse för en mer hållbar framtid, säger Kristiina Oksman.
Hon framhåller vikten av långsiktighet, samarbete och engagemang.
– Framgången bygger på samarbete och ett genuint engagemang för hållbar utveckling. Vi har alltid haft en stark internationell prägel i vår forskning med öppna samarbeten där olika kompetenser kompletterar varandra, säger hon.
Kristiina Oksman har genom sin nyfikenhet och förmåga att inspirera kollegor och studenter bidragit till att forma nästa generation forskare.
– Jag vill uppmuntra unga forskare att vara nyfikna, våga samarbeta över gränser och alltid ha hållbarhet som en självklar utgångspunkt, säger hon.
Två förebilder för forskning och samhällsutveckling
Genom sina respektive insatser har Lars-Eric Aaro och Kristiina Oksman på olika sätt bidragit till Luleå tekniska universitets utveckling. De har stärkt lärosätets roll i samhället och verkat för att forskning och utbildning ska komma till nytta i regionen och i ett bredare perspektiv.
Rektors förtjänstmedalj delas ut för betydelsefulla insatser för Luleå tekniska universitet eller förtjänstfull verksamhet inom något av lärosätets områden. Medaljen delas ut vid Akademisk högtid och beslutet har fattats av rektor Birgitta Bergvall-Kåreborn.
Motivering Lars-Eric Aaro
Lars-Eric Aaro är en mycket uppskattad och respekterad ledare med ett starkt engagemang för Luleå tekniska universitet och för norra Sveriges utveckling. Efter sin utbildning till civilingenjör har han genom hela sin karriär varit en ambassadör för universitetet och en drivande kraft för samverkan mellan akademi, näringsliv och samhälle och utsågs 2007 till teknologie hedersdoktor.
Med sitt stora nätverk, sin framtidsblick och sin förmåga att entusiasmera har han bidragit till att skapa förutsättningar för forskning, utbildning och innovation. Lars-Eric Aaro är en förebild som med sin lojalitet, sitt engagemang och sin starka tro på regionens möjligheter under lång tid verkat för att stärka både Luleå tekniska universitet och samhällsutvecklingen i norr.
Motivering Kristiina Oksman
Få kan så engagerat och passionerat tala om sin forskning som Kristiina Oksman. Hennes djupa intresse för forskning inom biobaserade material har inte bara lett till att hon är en av universitetets mest citerade forskare, hon gör det också med sådan kvalité att hon är högt respekterad för sin vetenskapliga gärning. Hon är aktiv i flera av Wallenbergstiftelsernas program, och hon är därutöver invald i Vetenskapsrådets ämnesråd för naturvetenskap och teknik där hon nu också har en ledande roll.
Professor Kristiina Oksman är djupt engagerad i forskningens kvalité. Hon lyfter frågorna och bidrar genom att hjälpa kollegor genom att agera bollplank, stötta i ansökningar och dela erfarenheter från sina många utvärderings – och granskningsuppdrag. Parat med detta har hon också ett stort engagemang för att se forskningen komma till nytta och har också vunnit priser för entreprenörskap. Hon har också patent och har licensierat sina upptäckter.
Genom sin nyfikenhet, sitt engagemang och sin förmåga att bygga vetenskaplig framgång har hon inspirerat och stöttat studenter, doktorander och kollegor världen över. Med sitt långvariga och hängivna arbete har Kristiina Oksman stärkt Luleå tekniska universitets renommé, bidragit till ny kunskap och innovation samt verkat för ett mer hållbart samhälle.