Malmbanan bjuder på vackra vyer, men också ett utmanande klimat. Det som fungerar här fungerar överallt är mottot för Arctic Test Arena.
19 november 2025
Malmbanan blir internationell testarena för järnvägsteknik
Malmbanan och Ofotbanen blir testarenor för framtidens järnvägsteknik. Det officiella startskottet för Arctic Test Arena ägde rum den 4–5 november i Narvik.
Omkring 170 personer från 60 olika organisationer och företag inom infrastruktur och teknik från Europa slöt upp när pågående forskningsprojekt visades upp och samarbetsplattformen Arctic Test Arena invigdes.
Det nya norsk-svenska initiativet Arctic Test Arena stärker det befintliga samarbetet mellan myndigheter, forskning och industri över länder.
– Järnvägstekniskt centrum har under 25 år bedrivit forskning på Malmbanan och ser detta samarbete som en viktig del i att säkerställa att forskningsresultat kommer järnvägen till nytta genom praktisk implementering, säger Veronica Jägare, verksamhetsledare för Järnvägstekniskt centrum (JVTC) vid Luleå tekniska universitet.
Öppningsceremonin för Arctic test arena. Från vänster: Sébastien Denis, Senior Program Manager Europe’s Rail JU, Thor Brækkan, Regional Director North Bane NOR, Marit Rønning, Acting Director General Jernbanedirektoratet, Anders Aabakken, Head of Technology & Environment Trafikverket, Bjørn Reidar Sørensen, Dean The Arctic University of Norway (UiT), Bjørn Skjold Iversen, Vice President SINTEF och Veronica Jägare, Director JVTC Luleå University of Technology (LTU).
Med över 473 kilometer järnväg, från den isfria hamnen i Narvik till Luleå och industrierna i Norrbotten, så har Ofotbanen och Malmbanan varit en central transportsträcka för europeisk råvaruförsörjning i över hundra år. Ett arktiskt klimat, några av Europas tyngsta tåg, krävande topografi och gränsöverskridande verksamhet har gjort sträckan till en optimal testkorridor för järnvägsteknik i flera decennier.
Tester i extremt klimat
Extremt väder är vanligtvis en utmaning för järnvägen, men när ny teknik ska testas är stora mängder snö och arktisk kyla faktiskt en fördel. Tekniken som testas idag och i framtiden på denna sträcka kommer att bidra till att stärka driftsäkerheten och effektivt underhåll på järnvägen i norra Europa, men även längre söderut.
– De utmaningar som den tunga trafiken i den arktiska miljön utgör, har hela tiden tvingat oss att utveckla ny teknik och hitta nya lösningar. Just nu pågår en omfattande modernisering av Malmbanan med nytt signalsystem, nya kontaktledningar, spårbyten och förlängda mötesplatser, säger Anders Aabakken, avdelningschef Teknik och miljö, Trafikverket.
Visning av forskningsprojekt
Den 4 november ägde en formell invigning av testarenan rum på Narviks järnvägsstation. Därefter hoppade deltagarna på ett tåg som gick till Abisko station. Under tågresan informerades det om pågående och genomförda forsknings- och innovationsprojekt på sträckan, till exempel:
• Projekt för övervakning av broar under de speciella förhållanden som finns på sträckan.
• Hur hantera det snabbt förändrande klimatet? Hur övervakar man och säkrar snögallerier i en förändrad miljö?
• Digitalisering: Hur kan fiberteknik hjälpa oss övervaka både järnväg och fordon, upptäcka intrång och minimera konsekvenserna av urspårningar.
Matti Rantatalo, professor i drift- och underhållsteknik, höll en presentation i Abisko om Fiber Sensing (DAS), Measurement of magnetic fields, and Availability simulations (RAMS).
Den 5 november anordnades seminarium på UIT Norges Arktiska Universitet i Narvik, med en avslutning av invigningen på eftermiddagen. Veronica Jägare höll i ett seminarium och paneldebatt om lärdomar från urspårningen på Malmbanan 2023.
Arctic Test Arena är ett samarbete mellan Trafikverket, Banenor, Jernbanedirektoratet, Järnvägstekniskt centrum, Luleå tekniska universitet, Europe’s Rail, SINTEF och UIT Norges Arktiska Universitet.
Kontakt
Veronica Jägare
- Verksamhetsledare, Avdelningschef
- 0920-491629
- veronica.jagare@ltu.se
- Veronica Jägare