Paulina Bassili och Sandy Sandhu, två av Framtidens kvinnliga ledare 2026
18 maj 2026
Alumner i topp i Framtidens kvinnliga ledare 2026
Två alumner från Luleå tekniska universitet hamnar bland topp fyra på listan Framtidens kvinnliga ledare. De två alumnerna är Paulina Bassili (andra plats) och Sandy Sandhu (fjärde plats). Båda har en examen i industriell ekonomi.
Ledarna, Sveriges chefsorganisation rankar varje år landets 75 främsta unga kvinnor som nått chefspositioner och som gör skillnad och visar värdet av ett bra ledarskap. 2026 är det 20-årsjubileum. De bedöms för sina prestationer inom tre kriterier: ledarskap, resultat och potential. Juryn består av bland annat Ledarnas förbundsordförande, forskare samt personer i chefsposition i näringliv och ideella organisationer. I år toppas listan av Malin Frithiofsson, VD för Daya Ventures.
– Att vara med på den här listan är ett fint kvitto på att det man gör har betydelse. Förhoppningsvis kan jag genom min placering vara en inspiration för yngre tjejer, säger Paulina Bassili.
Juryns motivering lyder:
"Årets andrapristagare har med oräddhet och nyfikenhet tagit sig an snabbt växande marknader och byggt sina roller i takt med utvecklingen. Hon driver förändring genom att skapa team där människor känner sig sedda, värdefulla och fria att växa. Hennes tillit gör att medarbetare vågar ta större steg än de trodde var möjliga. Med sin uthållighet, sitt strategiska fokus och sin förmåga att samla människor över europeiska marknader bygger hon både mandat och handlingskraft för organisationen."
Inspirerades av Frukostklubben
Som student hämtade hon själv inspiration genom att bland annat delta i den så kallade Frukostklubben som anordnades av Career Centre, vid Luleå tekniska universitet. Frukostklubbarna var en mötesplats där studenter och yrkesverksamma, både män och kvinnor, kunde mötas och utbyta idéer under lättsamma former samtidigt som de åt frukost tillsammans. Paulina Bassili minns bland annat Josefine Åhl som kom att bli hennes mentor.
– De här människorna fick mig att tänka: ”Kan de så kan jag.”
Hon tog sin examen i industriell ekonomi 2019 och har sedan dess jobbat på Bonnierägda BookBeat, ett streamingbolag som erbjuder en app för ljudböcker. VD Niclas Sandin är för övrigt också alumn från Luleå tekniska universitet. Sedan 2024 är hon Chief Commercial Officer vilket innebär att hon är ansvarig för hela BookBeats globala marknads- och försäljningsavdelning.
– Man kan säga att mitt jobb går ut på att få fler nyfikna på ljudböcker och att skaffa nya kunder i hela Europa. Det är stimulerande att jobba på ett företag som har fokus på tillväxt och att öka sin kundbas på flera marknader.
Universitetet ett andra hem
Paulina Bassili minns tiden vid Luleå tekniska universitet med värme. Hon beskriver universitetet som ”ett andra hem” och ”en stor familj”. Hon har fortfarande kontakt med många hon träffade där under studietiden. Vid sidan av studierna var hon engagerad i bland annat internationella utskottet för industriell ekonomi och IAESTE, en organisation som jobbar med internationellt utbyte mellan studenter. Själv var hon, inom ramen för utbildningen, ett halvår i Denver, Colorado på Regis University.
– Jag har haft stor glädje av mina internationella kontakter under studietiden eftersom jag numera jobbar på ett internationellt företag. Det var också värdefullt på så sätt att jag fick lära känna studenter från andra utbildningar, säger hon.
Hon kan varmt rekommendera industriell ekonomi vid Luleå tekniska universitet. Det är en bred utbildning där man lär sig att snabbt ta in nya kunskaper.
– Den sortens kompetens behövs på dagens arbetsmarknad där många yrkesroller är dynamiska. Man förväntas klara av inte bara en grej utan kunna hoppa mellan flera olika områden och snabbt navigera i ett föräenderligt klimat.
Uppmuntra till mod
BookbBeat är ett företag med fler kvinnliga chefer än manliga. Som kvinna och chef brukar hon tänka på att våga ta plats i olika rum och att lyfta andra, inte bara kvinnor.
– Jag vill uppmuntra fler att våga. Jag har ofta fått ta på mig lite för stora skor än vad jag varit mogen för men det har funkat. Allt löser sig och det blir ett fantastiskt sätt att utmanas på och växa som individ. Jag hoppas att jag kan tjäna som ett exempel för andra från det perspektivet.
Paulina Bassili har några medskick till alla studenter, män som kvinnor:
– Ge inte upp när det blir tufft! Det hände att jag fick underkänt på tentor fast jag hade pluggat stenhårt. Om man inte lyckas på första försöket fixar man det nästa gång, det är en bra läxa i livet. Utnyttja din studietid till att nätverka och lära känna personer utanför din bubbla. Det är bra att ha en framtidsplan, men våga gå ifrån planen när något oväntat dyker upp. Våga göra misstag. Det blir roligare så och du tar då även större kliv framåt!
Värdefullt med bra ledare
– Det betyder mycket för mig att hamna högt på en lista över bra kvinnliga ledare. Jag vet själv hur det är att jobba för bra ledare, liksom för mindre bra ledare, säger Sandy Sandhu.
Hon är leder Data & AI på konsultföretaget Accentures Nordenavdelning. Hennes jobb går ut på att hjälpa storbolag att utveckla strategier samt att ta fram AI- och data produkter för att hjälpa bolag att navigera i denna tid av snabb utveckling.
Till dagens studenter har hon ett tydligt råd:
– Jag förväntar mig betydligt mer av inkommande analytiker idag än för bara ett år sedan. De som verkligen nyttjar AI-verktygen för att lära sig snabbare och testa sig fram, kommer ha ett enormt försprång. Hunger och nyfikenhet tar dig längre än du tror.
Sandy Sandhu lyfter fram flera kvinnliga förebilder som har inspirerat henne i hennes eget ledarskap.
– Karolina Perzon, Maja Forssell och Josefine Olsson , vad de har gemensamt är att de kombinerar självförtroende med generositet. De tar plats och är tydliga i sina beslut, men de är aldrig nollsummespelare. De delar med sig av erfarenheter, öppnar dörrar och visar att man kan vara både stark och stöttande. Det är den typen av ledare jag vill vara.
Att vara Zlatan
Hon förklarar med en liknelse från sportens värld.
– Tidigt i min karriär fick jag rådet att "vara Zlatan". Det tog ett tag innan jag förstod vad det egentligen betydde, det handlar inte om att vara arrogant eller kliva på andra. Det handlar om att tillåta sig själv att ta plats, söka de strategiska rollerna och sluta be om ursäkt för sin ambition. Kvinnor är ofta fantastiska på att leverera och stötta – men vi måste också lära oss att spela för att vinna. Man kan vara en utmärkt lagspelare och ändå sikta på att vara den som avgör matchen.
Sandy Sandhu är från Skellefteå så det kändes naturligt att söka till det närliggande universitetet i Luleå. Först tänkte hon söka maskinteknik eller dataingenjör. Men valet föll på industriell ekonomi eftersom hon gillade blandningen av ren teknik och människoorienterade managementkurser.
– Det var en fantastiskt rolig tid i livet då jag mötte många fantastiska människor. En sak jag bär med mig från studierna är att ha en struktur i inlärningen av nya ämnen. Det har jag stor nytta av i mitt nuvarande jobb där förutsättningarna hela tiden förändras.
Aktiv i studentlivet
Parallellt med studierna var hon aktiv i Case group som är ett utskott i Sektionen för industriell ekonomi. Tillsammans med andra studenter övade hon på att jobba med olika fiktiva case i företagsvärlden. Hon var även med i 180 Degrees Consulting där studenter erbjuder gratis konsulttjänster till riktiga företag i regionen.
–– Det var ett jättebra sätt att testa på hur det är att jobba och skapa ett nätverk innan man kom ut i arbetslivet på riktigt.
Sandy Sandhu gläds över den fina placeringen. Samtidigt tycker hon det är synd att det ska behövas en sådan lista 2026.
– Tyvärr är det ju så att när man blickar ut i världen och ser vad som sker geopolitiskt så behövs kvinnligt ledarskap mer än någonsin.