Möt våra forskare
Bakom CAMM-CRM står ett team av engagerade forskare vars arbete bidrar till att öka kunskapen och driva innovation inom hela värdekedjan för kritiska råvaror.
Nils Jansson
Som vetenskaplig leadre för CAMM-CRM leder Nils Jansson centrumets uppdrag att stärka Europas tillgång till kritiska råvaror genom forskning, innovation och ansvarsfull resursutveckling. CAMM-CRM samlar expertis från hela råvaruvärdekedjan – från geologisk prospektering och malmkarakterisering till bearbetning, återvinning och miljöpåverkan. I sin senaste intervju lyfter Nils fram hur centret driver på lösningar som stöder den gröna omställningen genom att identifiera hållbara källor till viktiga metaller och förbättra cirkulära materialflöden.
Läs intervjun här.
Lena Sundqvist-Öqvist
Professor Lena Sundqvist-Öqvist har varit en föregångare inom forskning om sällsynta jordartsmetaller i Sverige, bland annat som forskningsledare för CAMM-CRM, samtidigt som hon bidragit med årtionden av expertis inom processmetallurgi vid Luleå tekniska universitet. I vårt samtal utforskar hon möjligheterna och utmaningarna med att bygga en hållbar europeisk värdekedja för kritiska material och delar med sig av vad som motiverar henne inom detta snabbt föränderliga område.
Vad ser du som den mest spännande möjligheten för Sverige inom forskning om sällsynta jordartsmetaller?
Jag tror att det finns flera spännande möjligheter. Även ur ett övergripande perspektiv är det inspirerande att vi kan bidra till hela den värdekedja som behövs för att möjliggöra utvinning av sällsynta jordartsmetaller – så att denna typ av produktion faktiskt sker i Sverige och Europa och vi kan leverera REE inom regionen. Att uppnå det skulle vara riktigt spännande.
Jag tror också att vårt samarbete med industriella partners, liksom utforskandet av de vetenskapliga aspekterna av processen, är riktigt intressant. Arbetet drivs av nyfikenhet och av att utveckla en förståelse för hur de kemiska system vi använder faktiskt fungerar. Att få insikter i varje steg i processen kan på ett meningsfullt sätt stödja utvecklingen av industriella processer. Så när företag arbetar i pilot- och demonstrationsskala kommer förhoppningsvis vår forskning att bidra till deras förståelse och tillämpning av de olika processtegen.
Det är också spännande att utbilda forskare och bygga upp kunskap inom vårt område så att vi kan bidra till denna värdekedja. Detta är något vi aktivt utvecklar genom våra pågående projekt. Vi kommer att lära oss mycket, och detta kommer att skapa möjligheter för nya människor att arbeta med dessa tillämpningar – och så småningom för företag som planerar att etablera utvinning av sällsynta jordartsmetaller och fosfor.
Så på många sätt finns det många spännande bidrag vi kan göra. Och naturligtvis är det alltid givande att se att forskningen implementeras i praktiken. Men kunskapen i sig är också spännande.
Varför är forskning om sällsynta jordartsmetaller så viktig just nu – för Europa och Sverige i synnerhet?
Jag tror att den viktigaste anledningen är att säkra försörjningen för Europa och Sverige. Men vi måste också ta hänsyn till hela värdekedjan. För närvarande är vi ganska starka inom gruvdrift och utvinning, men mindre starka i senare led – det finns till exempel inte många initiativ som fokuserar på tillverkning av magneter. Och det kommer att vara avgörande i framtiden. Vi behöver starkare kopplingar till företag som faktiskt tillverkar magneter.
Vad motiverade dig personligen att leda denna forskningspelare inom CAMM-CRM?
En viktig motivation är det samarbete vi har haft med industrin hittills – det har varit riktigt bra, vilket gör arbetet både roligt och meningsfullt att fortsätta med.
En annan motivation är min egen nyfikenhet. Ju mer man lär sig om detta ämne – hur de olika delarna av processen är kemiskt sammansatta och vilka typer av reaktioner som sker – desto mer fascinerande blir de vetenskapliga aspekterna. Jag tror att de flesta forskare drivs av nyfikenhet, och det gäller även för mig.
Vilken inverkan tror du att denna forskning kommer att ha?
En viktig inverkan är att vi kan bidra till att säkra tillgången på sällsynta jordartsmetaller för Sverige och Europa. En annan är kompetensutveckling. Expertisen inom REE och fosfor kan stärka andra typer av kunskap och erfarenhet som växer fram ur denna forskning.
För LTU tror jag att detta arbete är värdefullt för att stärka vårt varumärke och visa vår expertis inom hydrometallurgi – inte bara för sällsynta jordartsmetaller utan i allmänhet. Det är viktigt för att utöka vår forskningsverksamhet, både vad gäller kapacitet och kvalitet, och för att sätta LTU på kartan.
Om du skulle sammanfatta denna pelares uppdrag i en mening, vad skulle det då vara?
Jag skulle säga att dess uppdrag är att bidra till en hållbar värdekedja för sällsynta jordartsmetaller i Sverige och Europa – att säkerställa att hela värdekedjan finns på plats utan att glömma de miljöaspekter som är kopplade till utvinningen.
Uppdaterad:
Sidansvarig: Forskning