Khalifa Maissara - disputation inom materialteknik
Khalifa Maissara har disputerat i materialteknik vid Luleå tekniska universitet. I sin avhandling har han undersökt hur avancerade höghållfasta stål kan bearbetas och optimeras för att möta framtidens krav inom fordons- och tillverkningsindustrin.
Fakta
Doktorand: Khalifa Maissara
Ämne: Materialteknik
Forskningsmiljö: Centrum för Högpresterande stål (CHS), Luleå tekniska universitet
Forskningsområde: Presshärdning och avancerade höghållfasta stål
Forskningen har genomförts inom projektet PROCHAIN, ett samarbete mellan industri och akademi som administreras av Centre for High Performance Steels (CHS) vid Luleå tekniska universitet. Arbetet har bedrivits i nära samverkan med ledande aktörer inom stål- och fordonsindustrin.
Avhandlingen, Press Hardening of Advanced High-Strength Steels: Process Development and Characterization, fokuserar på presshärdning av avancerade höghållfasta stål – en teknik som används för att tillverka komponenter med mycket hög styrka och låg vikt.
Genom experimentella studier har Khalifa Maissara analyserat hur olika processparametrar och värmebehandlingar påverkar stålets mikrostruktur och mekaniska egenskaper. Forskningen ger ökad förståelse för sambanden mellan tillverkningsprocess, materialstruktur och prestanda, vilket är viktigt för utvecklingen av framtida höghållfasta stålkonstruktioner.
Resultaten bidrar med ny kunskap som kan användas för att förbättra tillverkningsprocesser och skapa material med bättre kombinationer av hållfasthet, seghet och formbarhet. Forskningen har därmed relevans för både akademi och industri, särskilt inom områden där kraven på lätta och hållbara konstruktioner fortsätter att öka.
- Press Hardening of Advanced High-Strength Steels: Process Development and Characterisation
Länk till avhandlingen i fulltext
Uppdaterad:
Sidansvarig: Forskning