SustRail
Sponsorer: EU, FP7 (sjunde ramprogrammet)
Forskare: Matti Rantatalo, Matthias Asplund & Uday Kumar
Varaktighet: 2011 - 2014
SUSTRAIL syftar till att bidra till järnvägssystemet för godstransporter så att det kan återta sin position och marknad och den föreslagna lösningen bygger på en kombinerad förbättring av både godsvagnar och spårkomponenter i en helhetssyn som syftar till att uppnå högre tillförlitlighet och ökad prestanda för järnvägssystemet för godstransporter som helhet och lönsamhet för alla intressenter. Den integrerade SUSTRAIL-strategin bygger på innovationer inom rullande materiel och godsvagnar (med en riktad ökning av hastighet och axellast) i kombination med innovationer inom spårkomponenter (för högre tillförlitlighet och minskat underhåll), vars fördelar för gods- och passageraranvändare (eftersom blandade rutter beaktas) kvantifieras genom utveckling av ett lämpligt business case med uppskattning av kostnadsbesparingar
på livscykelbasis.
JVTC/Division of Operation andMaintenance är involverad i två arbetspaket i det europeiska 7:e ramprojektet Sustrail. WP4: Hållbart spår och WP5: Business case.
WP4: HÅLLBART SPÅR
Detta arbetspaket kommer att underlätta behovet av järnvägsinfrastruktur för att rymma mer trafik samtidigt som man minskar försämringen av spår och hjul genom att öka spårets motståndskraft mot de belastningar som fordon utsätter det för. Detta kommer att bidra till att på ett hållbart sätt uppnå ökad hastighet och kapacitet för godstrafiken och därmed bidra till att göra godstransporter på järnväg mer konkurrenskraftiga. Det finns en mycket stark koppling till WP3 eftersom
det är viktigt att använda en systemansats för att analysera den kombinerade belastningen och försämringen av spår och fordon.
Resultaten från WP kommer också att ligga till grund för beslutsfattandet i WP5 som kommer att välja ut de mest lovande infrastrukturteknikerna för test och demonstration.
WP5: AFFÄRSNYTTA
I detta arbetspaket behandlas de affärs- och implementeringsfrågor som är förknippade med de fordons- och spåralternativ som utvecklats i WP3 respektive WP4. Arbetspaketet kommer att fungera både som ett iterativt filter för de alternativ som utvecklats i WP3 och WP4 för att hjälpa till att fokusera den tekniska utvecklingen till de alternativ som sannolikt kommer att ha störst övergripande nettofördelar, samt tillhandahålla en slutlig affärsmässig bedömning för det föredragna alternativet. Bedömningen kommer att omfatta en kvantifiering av livscykelkostnaden (LCC) för varje alternativ och en analys av tillförlitlighet, tillgänglighet, underhåll och säkerhet (RAMS).
Uppdaterad: