Porous struCTHred, biobased and recyclable materials for construction applications
Forskare: Sara Wallstén och Farid Akhtar
Projektet behandlar den grundläggande vetenskapen om värmeöverföring i material för att designa nya isoleringsmaterial som motverkar värmeöverföringsmetoderna, ledning, konvektion och strålning. Den föreslagna isoleringen är biobaserad och cirkulär samt erbjuder enkel montering för att kunna eftermontera äldre byggnader.
Detta projekt undersöker en innovativ metod för att utveckla nya biobaserade och cirkulära oorganisk-organiska hybridkompositmaterial med skräddarsydda strukturer och egenskaper för att möjliggöra tillverkning av värmeisolering i olika former, anpassade för både nya och befintliga byggnader. Målen är att förbättra energieffektiviteten samtidigt som fossilbaserade och farliga material ersätts. Materialresurserna kommer inte bara att förbättra energieffektiviteten utan även bidra till ökat välbefinnande för användarna genom en förbättrad inomhusmiljö.
Det nya materialet, baserat på en oorganisk återvinningsbar komponent och gröna tillsatser, är utformat för att ha en lång livslängd. Vid behov av utbyte kan materialet sorteras som kartong och återvinnas..
Hållbarhetsaspekter
Projektet är relevant för mål 9 (9.4) Hållbar industri, innovationer och infrastruktur, mål 11 (11.6) Hållbara städer och samhällen samt mål 12 (12.6) Hållbar konsumtion och produktion.
Projektgrupp
- Huvudsökande: Farid Akhtar
- Industripostdok: Sara Wallstén, MoRe Research Örnsköldsvik AB.
Projektsida på WISE webbplats
Kontakt
Farid Akhtar
- Professor
- 0920-491793
- farid.akhtar@ltu.se
- Farid Akhtar
Uppdaterad: