Språk och litteratur med didaktisk
inriktning
Språk och litteratur med didaktisk inriktning har sin tyngdpunkt i forskning i relation till språk och litteratur i skolan, ämnesdidaktik samt lärarutbildningens innehåll. Forskningen innefattar kultur-, litteratur- och språkvetenskapliga perspektiv. Centrala studieobjekt är didaktiska aspekter av barns, ungdomars och vuxnas kommunikativa praktiker och villkor för språkutveckling samt kulturell och litterär socialisation. Forskningen är i huvudsak praktiknära, inbegriper primärt skolämnena svenska och engelska, samt kännetecknas av samverkan med verksamma i skolpraktiken.

Forskning inom svenska
Forskningsprojekt inom svenska med didaktisk inriktning.

Forskning inom engelska
Forskning inom engelska med didaktisk inriktning.

Våra kurser och utbildningar
Engelska går att läsa både som fristående kurser och som en del av lärarutbildningarna. Dessutom är möjligt att studera till en doktorsexamen i engelska med didaktisk inriktning.

Nyhet
AI ställer nya krav på svensklärare
Gymnasielärare i svenska får allt svårare att avgöra vad som är elevens eget arbete när generativ AI används, det visar ny forskning från Luleå tekniska universitet.

