Elektromagnetisk interferens och kompatibilitet i elektrifierad flygplatsmiljö
Luleå tekniska universitet (LTU) har sedan 2022 tillsammans med olika parter varit delaktiga i flera förstudieinriktade projekt som har arbetat med frågan om elektromagnetisk interferens (EMI) och kompatibilitet (EMC) i flygplatsmiljö. Detta långsiktiga arbete har nu resulterat i att LTU tillsammans med Skellefteå flygplats, Green Flight Academy AB, Örnsköldsviks flygplats samt Luftfartsverket har fått medel från Trafikverket för att arbeta med det treåriga projektet ”Elektromagnetisk interferens och kompatibilitet i elektrifierad flygplatsmiljö”.
Projektet syftar till att synliggöra och undanröja potentiella hinder rörande EMI och EMC i en elektrifierad flygplatsmiljö. Genom att skapa kvantifierade underlag och ökad tydlighet avseende regelverk och tillgång på kompetens kommer projektet att underlätta för aktörer som berörs av frågan om EMI och EMC i flygplatsmiljö. Elektromagnetisk emission kommer att karakteriseras från elektriska flygmaskiner under drift och laddning samt från andra apparater och maskiner vilka kan utgöra potentiella störkällor.
Flygplatsens system kommer att analyseras i syfte att klargöra risk för påverkan från dessa emissioner. Denna kunskap kommer tillsammans med påverkansmätningar samt modeller för utbredning av elektromagnetiska vågor att ge projektet möjlighet att kvantifiera potentiell inverkan och studera säkerhetsmarginaler under olika operativa scenarier. Projektet kommer också att arbeta med möjligheter till övervakning av radiospektrum för tidig upptäckt av potentiella störkällor. Genom kartläggning av regelverk, standarder och nationell kompetens avseende EMI och EMC i flygplatsmiljö ger projektet berörda aktörer kunskap och verktyg för att proaktivt arbeta med frågan innan flaskhalsar och oväntade hinder uppstår i sena skeden av den pågående utvecklingen mot elektrifierad flygtrafik.
Samverkan mellan projektparter från akademi, regionala flygplatser, operatör av elektriska flygplan samt flygtrafikledning säkerställer tillgång till kompetens, utrustning, samt infrastruktur som är nödvändig för genomförandet. Till projektet har också knutits en mycket bred och kompetent referensgrupp vilken kommer att bidra till nyttiggörande och spridning av projektets resultat.
Kontakt
Jonny Johansson
- Professor
- 0920-491703
- jonny.johansson@ltu.se
- Jonny Johansson
Uppdaterad: