Information till deltagare i forskningsstudie
Är du sjuksköterska, undersköterska eller skötare och har erfarenhet av att vårda personer med svåra dissociativa tillstånd i psykiatrisk heldygnsvård? Då vill vi fråga dig om du vill delta i ett forskningsprojekt. Här får du information om projektet och om vad det innebär att delta.
Vad är det för ett projekt och varför vill ni att jag ska delta?
Mer kunskap om personals erfarenheter av att vårda personer med svåra dissociativa tillstånd i psykiatrisk heldygnsvård kan bidra till att utveckla vården. Syftet med den här studien är att beskriva personals erfarenheter av att vårda personer med svåra dissociativa tillstånd i psykiatrisk heldygnsvård. Vi söker därför dig som är sjuksköterska, undersköterska eller skötare och har erfarenhet av detta och kan tänka dig att berätta om dina erfarenheter i en fokusgruppdiskussion. Det spelar ingen roll hur lång tid i yrket du har.
Forskningshuvudman för projektet är Luleå tekniska universitet. Med forskningshuvudman menas den organisation som är ansvarig för projektet. Ansökan är godkänd av Etikprövningsmyndigheten, diarienummer för prövningen hos Etikprövningsmyndigheten är 2022-05968-01
Hur går projektet till?
Ditt deltagande i studien handlar om att du deltar i en fokusgruppdiskussion med tre till fem andra deltagare som har samma profession och liknande erfarenhet i yrket som du själv. Diskussionen kommer att utgå från en vinjett som beskriver en situation med en person med svåra dissociativa tillstånd som vårdas inom psykiatrisk heldygnsvård, och exempel på följdfrågor som forskaren sedan ställer kan vara ”vad tror ni händer sen?” och ”hur skulle ni agerat?”. Fokusgruppdiskussionen sker vid ett tillfälle, antingen via zoom eller på plats, och beräknas ta 60 – 120 minuter. Fokusgruppdiskussionen spelas in på ljudfil och informationen från diskussionen kommer sedan att skrivas ut och analyseras.
Möjliga följder och risker med att delta i projektet
Att be dig berätta om dina erfarenheter tillsammans med kollegor kan innebära att du upplever obehag. Det kommer finnas en beredskap att avbryta fokusgruppdiskussionen och diskutera situationen med dig vid behov, och om du upplever obehag i samband med fokusgruppdiskussionen erbjuds möjlighet att kontakta forskare i efterhand för att prata om detta. Du väljer själv vad du vill dela med dig av och kan välja att avbryta ditt deltagande närsomhelst utan att uppge skäl.
Vad händer med mina uppgifter?
Projektet kommer i forskningssyfte att samla in och registrera information om dig i form av ditt namn, de kontaktuppgifter du lämnar, och dina svar på frågorna i intervjun. Intervjuer kommer att avidentifieras genom kodning. Ljudfiler och kodlistor lagras digitalt med skydd av lösenord så att endast behöriga personer har åtkomst. Data som insamlats kommer gallras tidigast 10 år efter att resultat har redovisats och publicerats. För att säkerställa deltagarnas integritet kommer allt material att avidentifieras gällande namn, personuppgifter, orter osv innan materialet publiceras. Dina svar och dina resultat kommer att behandlas så att inte obehöriga kan ta del av dem.
I denna studie följs riktlinjerna för datasäkerhet i enlighet med GDPR (General Data Protection Regulation (EU) 2016/679). Ansvarig för dina personuppgifter är Luleå tekniska universitet. Enligt EU:s dataskyddsförordning har du rätt att kostnadsfritt få ta del av de uppgifter om dig som hanteras i projektet, och vid behov få eventuella fel rättade. Du kan också begära att uppgifter om dig raderas samt att behandlingen av dina personuppgifter begränsas. Rätten till radering och till begränsning av behandling av personuppgifter gäller dock inte när uppgifterna är nödvändiga för den aktuella forskningen. Om du vill ta del av uppgifterna ska du kontakta huvudansvarig forskare Sebastian Gabrielsson (se kontaktuppgifter nedan). Dataskyddsombud nås på dataskydd@ltu.se. Om du är missnöjd med hur dina personuppgifter behandlas har du rätt att ge in klagomål till Integritetsskyddsmyndigheten, som är tillsynsmyndighet.
Hur får jag information om resultatet av projektet?
Resultatet av studien kommer att publiceras i både nationella och internationella vetenskapliga tidskrifter samt presenteras vid nationella och internationella konferenser. Vidare kommer resultaten även att spridas via mer populärvetenskapliga publikationer och aktiviteter, samt användas i utbildningsmaterial. Du kan kontakta ansvarig forskare om du vill ta del av de publicerade resultaten.
Ersättning
Ingen ersättning utgår till deltagare.
Deltagandet är frivilligt
Ditt deltagande är frivilligt och du kan när som helst välja att avbryta deltagandet. Om du väljer att inte delta eller vill avbryta ditt deltagande behöver du inte uppge varför. Om du vill avbryta ditt deltagande ska du kontakta den ansvariga för projektet (se nedan).
Ansvariga för projektet
Doktorand Anja Söderberg
Biträdande professor Sebastian Gabrielsson (ansvarig forskare)
Kontakt
Anja Söderberg
- Universitetsadjunkt, Doktorand
- 0920-491062
- anja.soderberg@ltu.se
- Anja Söderberg
Sebastian Gabrielsson
- Biträdande professor
- 0920-493227
- sebastian.gabrielsson@ltu.se
- Sebastian Gabrielsson
Uppdaterad:
Sidansvarig: Forskning