Design Theory Immersion
KURSPLAN
Kursnamn: Design Theory Immersion
Högskolepoäng: 7,5 hp
Kurskod: ETKS013
Utbildningsnivå: forskarnivå.
Behörighetskrav: Kursen är öppen för den som är antagen till forskarutbildning vid Luleå tekniska universitet (LTU).
Examinator, i samråd med ämnesföreträdare, bestämmer om kursen ska vara öppen för doktorander antagna vid andra lärosäten än LTU.
Vidare kan LTU-anställd med kompetensutvecklingsplan i mån av plats, efter ansökan och beslut av examinator, beredas möjlighet att följa kursen. Av närmaste chef undertecknad kompetensutvecklingsplan ska bifogas ansökan. Examinator utfärdar i sådant fall särskilt kursintyg efter fullgjord kurs.
Förkunskapskrav: Grundläggande forskarutbildningskurser inom design
Kursinnehåll:
Den här kursen ger doktorander en fördjupad utforskning av designteori med fokus på kritisk reflektion av användarcentrerad design, dess metoder och dess implikationer. Kursen kombinerar teoretiska inläsningar, individuella analyser och gruppdiskussioner för att utveckla avancerad kompetens i att förstå och tillämpa designteori inom akademisk forskning.
Lärandemål:
Visa brett kunnande inom och en systematisk förståelse av designforskning samt djup och aktuell kunskap inom en avgränsad del av forskningsområdet.
Visa förmåga till vetenskaplig analys och syntes samt till självständig kritisk granskning och bedömning av nya och komplexa företeelser, frågeställningar och situationer.
Visa förmåga att kritiskt, självständigt, kreativt och med vetenskaplig noggrannhet identifiera och formulera frågeställningar samt att planera och med adekvata metoder bedriva forskning inom givna tidsramar och att granska och värdera sådant arbete
Visa förmåga att identifiera behov av ytterligare kunskap
Genomförande:
Kursen genomförs i form av introducerande föreläsningar och seminarier - som behandlar designteori, designforskningsramverk, och kritiska perspektiv, genom individuell inläsning och analys, gruppdiskussioner och individuella uppgifter. Kursen avslutas med en presentation av insikter och lärande.
Examinationsform:
- Designforskningsapproach – skriftlig och muntlig examination U/G
- Kritisk analys – skriftlig och muntlig examination U/G
- Reflektion – skriftlig och muntlig examination U/G
- Designteoriramverk – poster- och muntlig examination U/G
Betygsskala: G/U.
Kurslitteratur:
Akama, Y., Pink, S. & Sumartojo, S. (2018). Uncertainty and Possibility: New Approaches to Future making in design anthropology. Bloomsbury Academic.
Buchanan, R. (1992). Wicked problems in design thinking. Design Issues, 8(2): 5-21.
Blessing, L.T.M. & Chakrabarti, A. (2009). DRM: a design research methodology. Springer.
Cross, N. (2006). Designerly ways of knowing: design discipline versus design science. Design Issues, 17(3): 49-55.
Dorst, K. (1997). Describing design: a comparison of paradigms (PhD thesis). Delft University of Technology.
Goldschmidt, G. & Rodgers, P.A. (2013). The Design Thinking Research Symposium DTRS: Past, Present, and Future. Design Studies, 34(3): 139-153. (offers insights into the structure and narrative of rigorous design research, which can inform your reading strategies.
Gray, C. & Malins, J. (2004). Visualizing research: a guide to the research process in art and design. Ashgate Publishing.
Koskinen, I., Zimmerman, J., Binder, T., Redström, J. & Wensveen, S. (2011). Design Research through Practice: from the lab, field and showroom. Morgan Kaufmann.
Latour, B. (2008). A Cautious Prometheus? A few steps toward a philosophy of design. In Networks of Design, pp. 2-10.Schön, D.A. (1983). The Reflective Practitioner: how professionals think in action. Basic Books.
Simon, H.A. (1988). The Science of Design: creating the artificial. Design Issues (1988): 67-82.
Zeisel, J. (2006). Inquiry by design: tools for environment-behaviour research. WW. Norton & Company.
Kursen genomförs:
När det finns nog många sökande.
Kursen ges återkommande:
Ja, när det finns nog många sökande.
Ansökan till: Åsa Wikberg Nilsson, asa.wikberg-nilsson@ltu.se
Doktorand anger i ansökan: namn, personnummer, e-postadress, avdelning samt institutionstillhörighet.
Ansökan senast:
Kurs öppen för doktorander antagna vid annat lärosäte än LTU:
Ja. Avgörs av kursens examinator, i samråd med ämnesföreträdare.
Max antal doktorander:
Nej
Kursavgift:
Kursen är avgiftsfri för doktorander antagna vid LTU. För doktorander från andra lärosäten bestäms kursavgift av examinator.
Kontaktperson/Kursansvarig:
Åsa Wikberg Nilsson, asa.wikberg-nilsson@ltu.se
Examinator: Åsa Wikberg Nilsson. Professor i Design
Kursplan fastställd av:
Helena Ranängen
Datum för fastställande:
2025-11-17
Uppdaterad:
Sidansvarig: Utbildning på forskarnivå