Hoppa till innehållet
Foto: Thom Reijnders
Visa originalbild , Öppnas i nytt fönster/flik

Experter – valet till Sametinget

Publicerad: 28 april 2021

16 maj är det val till Sametinget. Luleå tekniska universitet har forskare som kan belysa olika perspektiv och svara på frågor som är viktiga för väljarna.

Markrättigheters uppkomst. Same- och urfolksrättsliga frågor kopplade till naturresurser, konflikter och hållbart nyttjande: 
Christina Allard, biträdande professor i rättsvetenskap, 0920 491379 eller 072-55 14 334, christina.allard@ltu.se

Konflikter gällande naturresursutvinning i Arktis:
Dag Avango, professor i historia, 0920-491573, dag.avango@ltu.se

Frågor om naturresurskonflikter och naturresursförvaltning, till exempel rörande gruvor och skog:
Karin Beland Lindahl, biträdande professor i statsvetenskap, 0920-49 32 93, karin.beland.lindahl@ltu.se

Etnopolitiska och interetniska frågor:
Lars Elenius, professor i historia med utbildningsvetenskaplig inriktning, 070-3131259, lars.elenius@ltu.se

Perspektiv på de fyra olika samiska parlamentens konstruktion och uppbyggnad i de olika nationalstaterna:
Curt Persson, forskare i historia, tel 070-601 46 36, curt.persson@ltu.se

Allmänna frågor om samisk-svensk historia och relationer, naturresurskonflikter, miljöperspektiv:
May-Britt Öhman, docent i miljöhistoria, gästande universitetslektor och gästforskare i historia, 0920-491946, may-britt.ohman@ltu.se

Samisk barn- och ungdomslitteratur och -film:
Lena Manderstedt, biträdande professor i svenska med didaktisk inriktning,
Lena.Manderstedt@ltu.se
Annbritt Palo, biträdande professor i svenska med didaktisk inriktning, Annbritt.Palo@ltu.se

Högupplösta bilder på forskarna finns att ladda hem i vårt nyhetsrum på Mynewsdesk.

Relaterad läsning

Taggar