Hoppa till innehållet
vattenkran
Visa originalbild , Öppnas i nytt fönster/flik

Tony Bexelius – En erfaren VA-inspektör som bidrar till forskning

Publicerad: 2 september 2021

Under sommaren uppmärksammade tidningen NSD Tony Bexelius genom ett fint reportage om hans engagemang och erfarenhet i rollen som VA-inspektör på Bodens kommun.

Även Dag&Nät vill lyfta fram Tony som gärna bidrar med sin erfarenhet till de forskningsprojekt som bedrivs på ledningsnätssidan inom Dag&Nät.

- Tony har varit oerhört hjälpsam i min nuvarande forskning genom att dela med sig av sin gedigna erfarenhet. Han har ett enormt kunnande om ledningsnätet och han har välvilligt delat med sig av sin kunskap om avloppsstopp i avloppsnät och lyft fram vikten av ny data som behövs för att kunna få en bättre förståelse för avloppsstopp. Det har verkligen hjälpt mig i min forskning, säger Emmanuel Okwori, doktorand vid Luleå tekniska universitet.