Årets innovatör – anställd 2022
Jonas Hedlund, professor och forskare inom kemisk teknologi vid Luleå tekniska universitet, har tilldelats priset som årets innovatör 2022. Jonas Hedlunds forskning på zeolitmembran som bland annat kan användas för rening av biogas till fordonsgas sparar energi och minskar koldioxidutsläpp.
– Mitt företag ZeoMem Sweden AB är det enda bolag som saluför zeolitmembran med tillräckligt hög genomsläpplighet och selektivitet för att vara intressanta för industriell gasrening. Zeolitmembranprocesser är en ny, billig och kompakt teknik som är omkring 90 procent mer energisnål än dagens teknik. Dessa processer kan uppskattningsvis användas i 5 procent av världens separationsprocesser, vilket gör att energibesparingspotentialen för nya zeolitmembran-processer motsvarar mer än Sveriges årliga oljeförbrukning, säger Jonas Hedlund.
Juryns motivering
Jonas Hedlund har efter mer än 20 års forskning om zeolitmembran utvecklat en unik och skalbar lösning för rening av biogas. Den kan radikalt sänka energianvändningen, koldioxidutsläppen och elförbrukningen i anläggningar – allt från mindre jordbruk till riktigt stora industrier. Jonas och hans team i ZeoMem Sweden AB siktar nu mot industriell uppskalning för att kunna förse riktigt stora anläggningar med membran för att rena naturgas och eten. Ett viktigt bidrag för den gröna omställningen och en mer hållbar värld. Jonas Hedlund är därför väl värd utmärkelsen Årets Innovatör.
Uppdaterad:
Sidansvarig: Samverkan