Rektorers pedagogiska ledarskap – Att leda lärares lärande
Syftet är att stärka rektorers pedagogiska ledarskap och analytiska förmåga att leda lärares lärande, för att utveckla undervisningens kvalitet och elevers kunskapsutveckling.
Området för ULF-projektet
Projektet genomförs i Överkalix och Övertorneå kommuner i Norrbottens inland där rektorer och lärare verkar i små professionella sammanhang med få ämneskollegor. Vilket gör det viktigt för rektorer att få möjlighet att nätverka och utveckla det pedagogiska ledarskapet för att leda lärares lärande.
Syfte med projektet
Syftet är att stärka rektorers pedagogiska ledarskap och analytiska förmåga att leda lärares lärande, för att utveckla undervisningens kvalitet och elevers kunskapsutveckling.
Genomförande och dokumentation
Projektet genomförs genom återkommande workshops, litteraturstudier, kollegiala samtal och praktiska prövningar i skolorna. Dokumentation sker genom inspelade samtal, mötesprotokoll, insamlade reflektionsunderlag och gemensam analys i samverkan med forskare från LTU.
Spridning av resultat
Resultaten sprids till rektorer, skolledning och politiker i deltagande kommuner samt genom vetenskapliga artiklar och undervisning inom lärarutbildningen vid Luleå tekniska universitet. Spridning av resultat kan även ske genom deltagande i konferenser.
Vilka är vi?
Projektledningen består av Sara Cervantes, Luleå tekniska universitet, Emma Enström, Skolchef Överkalix kommun och Katarina Lindberg, Skolchef Övertorneå kommun. Ett samverkansprojekt med forskare vid Luleå tekniska universitet och Överkalix och Övertorneå kommun. Tillsammans utvecklar vi praktiknära kunskap om rektorers pedagogiskt ledarskap, kollegialt lärande och undervisningsutveckling i mindre kommuner.

Från vänster: Emma Enström, Skolchef Överkalix kommun. Sara Cervantes, Luleå tekniska universitet. Katarina Lindberg, Skolchef Övertorneå kommun.
Uppdaterad: