VFU-handbok för lärarstuderande och VFU- handledare - webbversion
Under delar av lärarutbildningen har du som lärarstudent verksamhetsförlagd utbildning, VFU, förlagd till förskola, grundskola eller gymnasium. Var du gör din VFU beror på vilken slags lärare du utbildar dig för.
Val av kommun för din VFU-placering görs i början av din utbildning, och kvarstår så länge du inte meddelat önskemål om annan kommun. I möjligaste mån placeras studenten utifrån önskad kommun - om inte detta är möjligt för LTU vidare dialog med studenten om placering i andra kommuner.
Luleå tekniska universitet har tecknat avtal med samtliga kommuner i Norrbottens län och Skellefteå kommun. VFU-placering sker främst i våra avtalskommuner. Bor du på annan ort och önskar göra din VFU på eller nära hemorten försöker våra samordnare ordna detta. Det är dock viktigt att veta att det inte alltid går att lösa. Du erbjuds då plats inom vårt avtalsområde.
Nedan hittar du information om övergripande regler och riktlinjer som gäller VFU:n. Program och kursspecifik information ges av ansvarig kurslärare.
Kontaktpersoner
VFU-kurslärare är lärare vid LTU som har olika funktioner inom VFU-kurserna. För varje specifik kurs finns en ansvarig examinator, kursledare som har ett särskilt uppdrag att organisera för VFU:ns genomförande samt undervisande lärare som genomför trepartssamtal och mittsamtal.
Vid frågor gällande program eller kursspecifika frågor kontaktas i första hand kursansvarig lärare eller examinator för den specifika VFU kursen. I andra hand kontaktas utbildningsledaren för programmet.
Utöver kurs- och utbildningsansvariga finns en mer central VFU-organisation som kontaktas vid mer allmänna frågor gällande VFU eller placeringar.
- Monica Grape
VFU-strateg - VFU-handläggare
Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Alexandra Lund Cipolla och Jacob Brännström - Studievägledning
Den verksamhetsförlagda utbildningen (VFU) är den del av lärarutbildningen som är förlagd till en förskola eller skola. Lärarutbildningen är en akademisk yrkesutbildning som syftar till att studenterna utvecklar en professionell och en vetenskaplig kompetens. Under utbildningens högskoleförlagda och verksamhetsförlagda delar lägger studenterna grunden för sitt kommande pedagogiska uppdrag genom att utveckla generella kompetenser och fördjupade ämneskunskaper både ur teoretiska och didaktiska perspektiv.
En tydlig professionaliserings- och progressionstanke ska genomsyra utbildningen och VFU ska genomföras inom relevant ålderskategori och verksamhet och i relevanta ämnen eller ämnesområden. VFU knyter samman praktik med teori och teori med praktik, samt bidra till att studenten utvecklar egna erfarenheter av utbildning och undervisning kopplat till den kommande professionen. VFU ska utgöra sammanlagt 30 högskolepoäng (hp) av respektive program fördelat mellan ämnen eller ämnesområden och utbildningsvetenskaplig kärna (UVK).
Lärarutbildning sker i samverkan med olika huvudmän där det till största delen handlar om studenters VFU. Men samverkan finns också kring andra områden som exempelvis övningsskolor och övningsförskolor, praktiknära forskning, examensarbeten i samverkan eller andra utbyten mellan olika utbildningsverksamheter som syftar till att öka kvalitén inom lärarutbildningen. VFU:n regleras i Förordning (2021:1335) om utbildning till lärare och förskollärare samt i lokala regelverk och styrdokument såsom kursplanerna för respektive VFU-kurs.
VFU-handläggarna vid LTU planerar logistiken kring VFU och schemalägger VFU- verksamheten. Schemat med information om kommande termins VFU-perioder, VFU-aktiviteter samt examinatorer och kursledare i de olika kurserna anges VFU- hemsidan. Den verksamhetsförlagda utbildningen genomförs i kommunal eller fristående förskola/skola som har tecknat VFU-avtal eller VFU-överenskommelse med LTU. Avtal har tecknats med majoriteten av kommunerna i Norrbottens län, med Skellefteå kommun samt med flera huvudmän i fristående förskolor och skolor. Separata överenskommelser med enskilda verksamheter gäller för studentplaceringar utanför avtalsområdet eller med verksamheter som via huvudman inte tecknat grundavtal för VFU-samverkan.
Sedan 2022 ska alla lärarutbildningar permanent använda sig av övningsskolor och övningsförskolor för den verksamhetsförlagda utbildningen enligt den nya texten i Förordning om utbildning till lärare och förskollärare 2 kap 10-12 §. Vid LTU skrivs samarbetsavtal med huvudmän inom vårt avtalsområde. Där samverkansavtal finns ska studenter så långt det är möjligt placeras inom samverkande övningsskolor (ÖS) och övningsförskolor (ÖSF). Mer information om övningsskolor och övningsförskolor finns på: https://www.ltu.se/samverkan/skolsamverkan/ovningsskolor-ovningsforskolor Länk till annan webbplats.
Ha koll på din studieplan så att du som student med säkerhet vet vilka terminer som innehåller VFU. OBS att även fältstudier kräver ett giltigt utdrag ur belastningsregistret samt att du tar del av innehållet i VFU-handboken.
Informera VFU-handläggaren om du flyttar och därmed önskar VFU på annan ort än den du tidigare angett. Detta ska göras i god tid. VFU-placeringsarbetet startar redan terminen innan respektive VFU-kurs. Meddela även VFU-handläggaren om du av någon anledning inte ska göra VFU.
Före VFU:
- Sök VFU-kursen på Antagning.se
Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.. före 15/10 resp. 15/4
- Beställ utdrag från Belastningsregistret av Rikspolisstyrelsen (handläggningstiden är minst två veckor). Utdrag ur belastningsregistret i original skall medföras till första träffen mellan student och VFU handledare.Studenten tillåts inte göra VFU utan giltigt utdrag. OBS: giltighetstiden för ett utdrag är ett år och handläggningstiden är cirka två veckor.
Begära utdrag ur belastningsregistret Länk till annan webbplats.
- Registrera dig på din VFU-kurs.
- Ta del av innehållet i VFU-handboken inför ALL VFU (Länk finns under respektive program i vänstermenyn. Handboken uppdateras kontinuerligt).
- Ta kontakt med din VFU-handledare i god tid efter besked om placering.
- Delta aktivt i introduktionsträffen inför VFU.
- Fyll i Planeringsunderlaget som du ska ha med dig till din första dag på VFU:n (gäller ej inför VFU 1).
Under VFU:
- Meddela din VFU-handledare om du blir sjuk. All eventuell frånvaro tas igen efter avslutad VFU.
- Om du har frånvaro på mer än 5 dagar blir din VFU underkänd– meddela din VFU-kurslärare och VFU-handläggaren om risk för detta föreligger.
- Skriv loggbok.
- Inför trepartssamtalet – förbered genom att fylla i dokumentet Studentens värdering av VFU.
- Inför trepartssamtal online - se i god tid till att tekniken fungerar, kamera, mikrofon. Förbered dig på att du skall leda samtalet mellan dig och din handledare.
- Be att få en kopia av Bedömningsunderlaget då du skrivit på det av din handledare.
- Inför praxisseminarium online - se i god tid till att tekniken fungerar, kamera, mikrofon. Gör anvisad uppgift innan träffen.
Efter VFU:
- Då VFU:n är inrapporterad, sparas ditt bedömningsunderlag på institutionen i 2 år (kontakta VFU-organisationen om du vill kopiera detta).
- Kursutvärdera via EvaSys, så att VFU-kursen kan utvecklas och bli riktigt bra!
Inför VFU:n
En VFU-kurs behöver förberedas innan genomförandet för att skapa de bästa förutsättningarna för studenten att genomföra sin VFU. Studenten och VFU-handledare behöver göra en övergripande plan för VFU-perioden så att tiden kan användas på bästa sätt och säkerställa att alla delar som ska ingå för både student och handledare ges utrymme.
Det är av stor betydelse att både student och handledare är väl insatta i alla delar under VFU.
Studenterna ska tidigt i utbildningen, via ett webbformulär som finns på VFU-hemsidan, lämna önskemål om placering och annan relevant information. Länk till webbformuläret: XXXXX Jävsituation ska undvikas (egna barn i förskolan, anhörig eller vän som handledare etc.). Placering kan bli både inom kommunal och fristående verksamhet. LTU har som ambition att möta studentens önskemål, men kan inte garantera placering utanför vårt avtalsområde. Om studenten byter bostadsort under utbildningen ska ny önskemålsblankett lämnas.
All placering av studenterna sker i samverkan mellan VFU-handläggaren och samordnare. Studenter får inte ordna egna VFU-platser eller på egen hand byta tilldelad plats med annan student.
Genom ett prefektbeslut ges blivande gymnasielärare antagna från och med ht 2014 möjlighet att genomföra VFU2 i år 7–9 som alternativ till placering på gymnasiet då ämneslärarexamen för gymnasielärare även ger behörighet att undervisa i år 7-9. Handledd VFU på högstadiet ger studenten en värdefull bredd av erfarenheter inför kommande yrkesutövning inom det spann som år 7 till och med gymnasiet utgör. Många arbetstillfällen finns på högstadiet vilket gör att erfarenheter från sådan placering är meriterande. Ange önskemål om placering på den önskemålsblankett som studenten skickar in i samband den VFU-information som ges i början av utbildningen.
Särskild behörighet gäller för antagning till samtliga VFU-kurser och där VFU ingår som moment. För antagning till dessa kurser måste studenterna göra en individuell anmälan på antagning.se senast den 15 oktober för kurser som ges under kommande vårtermin och senast den 15 april för kurser som genomförs under kommande hösttermin.
För att kunna antas till en kurs måste du uppfylla de särskilda behörighetskraven. Om du är osäker på vilka särskilda behörighetskrav som gäller för de kurser du tänker söka kan du hitta information om behörighet i kursplanen. Det innebär att du som student måste hålla dig uppdaterad med din utbildningsplan och läsordning för att se vilka terminer som innehåller VFU och själv ansöka om antagning till dessa kurser om du avser att läsa dem nästa tillfälle som kursen ges.
Du söker kurserna via www.antagning.se.
Om du går in via LTU:s hemsida på Mitt LTU, är du direktinloggad som programstudent och kan då söka din VFU-kurs/examensarbetskurs direkt där.
Kom ihåg! Du måste alltid svara på ditt antagningsbesked och tacka ja för att inte mista din plats och därmed VFU-placering.
Om du har haft studieuppehåll och inte följer ordinarie studiegång kan det vara så att rätt kurs inte syns för dig på antagning.se Länk till annan webbplats., ta då kontakt med studievägledaren.
För dig som är intresserad av att göra din VFU i ett annat land finns alla möjligheter. Det är dock du själv som tar kontakt och undersöker möjligheterna till placering på en skola i det land du har intresse av att göra din VFU. Mer information om svenska skolor utomlands finns på Skolverkets sida, se länken nedan:
Riksdagen har beslutat att från och med 1 april 2008 ska lärarstudenter som inom utbildningen genomför VFU genomgå en registerkontroll. Denna regel gäller för den student som påbörjar sin lärarutbildning från och med höstterminen 2008.
Beslutet innebär att studenterna ska ansöka om brottsregisterutdrag hos polismyndigheten i god tid innan VFU ska genomföras. Det tar ca 2 veckor att få ett brottsregisterutdrag och det har en giltighet på 1 år. Det är av stor betydelse att du som student beställer ditt registerutdrag i god tid så att du kan gå ut på din VFU.
Hanteringen av brottsregisterutdragen sker i kommunerna, dvs. det är kommunerna som avgör för vem studenterna ska visa brottsregisterutdragen. Studenterna ansvarar själva för att brottsregisterutdraget visas för den inom VFU-området utsedda personen.
Student är genom universitetet försäkrad under studietiden, samt vid färd mellan bostaden och den plats där undervisningen bedrivs. Försäkringen täcker personskador genom olycksfall samt i vissa fall sjukdom genom smitta. Med studier avses även praktik (VFU). Mer information finns på kammarkollegiet.se
Studenter och VFU-handledare får ta del av innehållet inför VFU-kursen/momentet, genom inbjudan till en VFU-introduktion samt i form av ett informationsbrev med länkar till kursplan, VFU-handbok och för den specifika kursen aktuell information. VFU-kursläraren lägger även ut information i studenternas Canvasrum senast 14 dagar innan VFU startar.
Det är av stor vikt att berörda deltar vid informationsträffen och tar del av det material som skickas ut av kursläraren, för att skapa förståelse för VFU-moments innehåll och kursens bedömningsgrunder. Studenten ska vara behjälplig med att vägleda handledaren att hitta aktuell information och dokument som behövs för planering och bedömning av VFU: n. Studenten ska kontakta, och om detta är möjligt, besöka VFU-verksamheten innan VFU:n påbörjas.
För visa delar som kan kopplas till VFU:n krävs speciella blanketter. Det handlar till exempel om regelverk för resebidrag, bostadsbidrag, särskilda skäl för VFU-placering, underlag vid eventuell Om-VFU samt det planeringsunderlag som du som student ska förbereda inför det första mötet med din handledare vid VFU 2 och 3.
- Regelverk för resebidrag under VFU (.pdf)
Pdf, 132.2 kB.
Resebidrag kan sökas för resor till anvisad VFU-placering utanför lokaltrafikområde (.xls)Excel, 165 kB.
Regelverk för bostadsbidrag under VFU (.pdf)Pdf, 133.2 kB.
Blankett för rese- och/eller bostadsbidrag vid anvisad VFU (.xls)Excel, 159.5 kB.
Planeringsunderlag kopplat till första mötet med handledaren (.pdf)Pdf, 55.6 kB.
Särskilda skäl (.pdf)Pdf, 84.2 kB.
Underlag för om-VFU (.docx)Word, 39.7 kB.
- Trepartsamtal-Arbetsgång (.pdf)
Pdf, 85.7 kB.
Under VFU:n
För att skapa förutsättningar för en bra VFU är det av betydelse att både studenter och handledare är väl insatta i helheten av VFU-processen. Det innefattar både delar som behöver hanteras innan och delar som behöver hanteras efter VFU:N. Sedan behöver alla inblandade även känna sig trygga i det som sker under VFU-perioden. Vid frågor som direkt rör VFU:n genomförande och innehåll är det kursledare, momentansvarig eller examinator som bäst kan svara på kursrelaterade frågor kopplat till VFU:n.
Under VFU omfattas studenten av Offentlighets- och sekretesslagen (SFS 2009:400), och har rätt att ta del av den information som behövs för att VFU ska kunna genomföras så att den stödjer studentens utveckling mot examensmålen. Det åligger studenten att upprätthålla sekretessen.
Inför VFU 2 och VFU 3 ska studenten ha fyllt i ett planeringsunderlag som syftar till att identifierade utvecklingsbehov med koppling till den kommande VFU-perioden. Studenten ska ange erfarenheter och utbildningar som är relevanta för professionsutvecklingen samt aktuell termin i lärarutbildningen. Studenten tar sedan med sig planeringsunderlaget till den första träffen med handledaren. Planeringsunderlaget finns under Blanketter kopplat till VFU.
Studenten och VFU-handledaren planerar VFU-perioden tillsammans och för en dialog om vad som förväntas av studenten. Planeringen utgår från planeringsunderlaget, kursmålen för VFU-momentet med stöd av bedömningsformuläret. Det är av betydelse att student och handledare skapar sig en gemensam syn på VFU-periodens innehåll och utvecklingsområden för att kunna göra en relevant planering.
VFU-perioden innebär heltidsstudier vilken ska återspegla helheten i den aktuella verksamheten. Studenten ska så långt det är möjligt följa VFU-handledarens schema och samlade arbetsdag. Studenten ska ges möjlighet att ta del av olika aktiviteter som ingår i verksamheten och som skapar en god helhetsbild av den kommande professionen och som kan bidra till studentens lärande och utveckling. Exempel på aktiviteter utöver planering, pedagogiska aktiviteter, undervisning samt handledning och insamlande av empiri till VFU-uppgifterna kan vara utvärdering, arbetslagsträffar, konferenser och kompetensutvecklingsinsatser. Under sin VFU-period ska studenten planera och reflektera, undervisa och leda pedagogiska aktiviteter och arbeta med kursens examinationsuppgifter. I arbetstiden (8 timmar/dag) ska VFU-handledaren och studenten gemensamt skapa utrymme för dessa aktiviteter.
Under VFU ska studenten ges utrymme att planera, reflektera och analysera enligt överenskommelse mellan VFU-handledaren och studenten. Ett exempel kan vara att skapa förutsättningar för en (1) reflektionstimme per dag som förläggs till en lämplig tidpunkt under dagen samt till en plats som VFU-handledaren beslutar.
För ämneslärarutbildningen finns inget fastslaget timantal som studenten ska undervisa. Handledare och student kommer gemensamt fram till lämplig fördelning utifrån studentens förutsättningar, lärarens tjänst etcetera.
Om VFU-handledaren arbetar deltid ska studenten ändå delta på heltid. Hur handledning ska organiseras när handledaren inte arbetar planeras i samverkan mellan handledare och rektor.
Studenten ska under samtliga VFU-perioder föra loggbok. Loggboken är studentens egen kursdokumentation och studenten kommunicerar relevanta delar av innehållet med VFU-handledaren respektive VFU-kursläraren. I loggboken reflekterar studenten över sin insats under VFU-perioden samt kursuppgifterna, trepartssamtalet och studentens självvärdering. En bra utgångspunkt för loggboken är att ha kursens mål som utgångspunkt för att hålla fokus på det som kursen har som mål och som ligger till grund för bedömning. Med det som grund kan loggboken bli ett värdefullt verktyg som ett stöd för handledningssamtalen mellan studenten och VFU-handledaren. Loggboken är också värdefull som dokumentation- och reflektionsdokument vad gäller VFU-aktiviteterna och hur undervisningen har planerats, genomförts, utvärderats och inte minst den egna utvecklingen
Under VFU-perioden ska studenten och handledare kontinuerligt samtala och reflektera om hur studenten tillämpar sina teoretiska kunskaper och ledarskap i den praktiska verksamheten. Utöver den mer kontinuerlig handledning som stöd utifrån studentens behov vid den dagliga verksamheten ska VFU-handledare också planerar in och avsätta tid för minst ett specifikt handledningstillfälle per vecka och student.
Under handledningssamtalen mellan VFU-handledare och dig som student ska ni använda er av bedömningsunderlaget som utgångspunkt. Vid dessa mer planerade handledningstillfällen bör studentens framsteg och vad som behöver få mer utrymme framåt för att bidra till studentens utveckling med riktning mot kursens mål vara i fokus. Handledningen är av stor betydelse för studentens möjlighet att utvecklas och utmanas i relation till sin kommande lärarprofession.
Vid två av tre VFU-perioder genomförs ett strukturerat trepartssamtal. Inom förskollärarprogrammet sker dessa under VFU1 och VFU2 och vid övriga lärarutbildningar under VFU 1 och VFU 3. Trepartssamtalet bygger på en formativ bedömning och ska samtidigt erbjuda studenten utvecklingsstöd med utgångspunkt i kursmålen för den aktuella VFU-kursen. Studenten, VFU-handledaren och VFU-kursläraren genomför det strukturerade samtalet i ca i mitten till den senare delen av VFU-perioden.
Det övergripande syftet med samtalet är att studenten ska reflektera över och själv kunna värdera sin utveckling med utgångspunkt i bedömningsunderlaget som finns för kursen. Trepartssamtalet ska ha sikte mot nuläge och fortsatt utveckling vilket medför att det innefattar både en formativ och en summativ bedömning.
Samtalet genomförs med stöd av teknik i form av videokonferens enligt överenskommelse mellan VFU-kursläraren och VFU-handledaren. Ansvarig VFU-kurslärare kontaktar VFU-handledaren för överenskommelse om tid och form för samtalet. Erfarenheterna visar att ett trepartssamtal som genomförs via teknik fungerar bättre om både studenten och VFU-handledaren är utrustade med varsin dator och sitter i olika rum under samtalet.
Fokus i samtalet ska ligga på studenten och dennes utveckling i relation till kursens mål och ta sin utgångspunkt i ett nuläge med riktning mot studentens erfarenheter och professionsutveckling. Vid samtalet sker en preliminär bedömning vad gäller studentens utsikter att nå de förväntade studieresultaten vid kursens slut. Det är dock bara en prognos och ger därför ingen garanti inför den slutgiltiga bedömningen. Betyg sätts först när VFU: n är genomförd i sin helhet.
Trepartssamtalet följer en fast struktur och utgår från det bedömningsunderlag som hör till aktuell kurs. Du hittar mer information om det strukturerade trepartssamtalet under rubriken "Blanketter kopplat till VFU:n".
Mittsamtalet är ytterligare ett bedömningssamtal som görs i samband med den verksamhetsförlagda utbildningen. Mittsamtalet genomförs mellan VFU-kursläraren och VFU-handledaren med stöd av bedömningsunderlaget tillhörande aktuell kurs. Samtalet syftar till en dialog om och en preliminär bedömning av studentens insats och måluppfyllelse i den aktuella VFU-perioden. Mittsamtalet genomförs via telefon eller med stöd av annan teknik och sker i mitten eller senare del av kursen. Observera att studenten inte deltar i mitt-samtalet. Inom förskollärarprogrammet sker detta samtal under VFU 3 och i övriga lärarprogram under VFU 2.
Från och med höstterminen 2024, i samband med revidering av programmets utbildningsplan och kurser, införs under VFU 3 ett processeminarium som en del av examinationen i den verksamhetsförlagda utbildningen i förskollärarprogrammet. Det är studenterna som deltar vid detta processeminarium tillsammans med kurskamrater och VFU-kurslärare. Seminariet syftar till en formativ bedömning kopplad till VFU 3-periodens examinationsuppgifter. Processeminariet sker i mitten av VFU 3 och studenterna deltar vid detta seminarium som en del av VFU-perioden. VFU-kursläraren ansvarar för att dokumentera närvaro vid seminariet.
Tider och utformning av processeminariet samt vilka förberedelser som krävs av studenten beskrivs närmare i studiehandledningen för VFU 3.
Delar av examinationsuppgifterna (som utförs i verksamheten) kommer också att redovisas och examineras under det vi kallar praxisseminarier. Praxisseminariet läggs i slutet av varje VFU-period och det är kurslärare på LTU som ansvara för innehåll och genomförande. Praxisseminariet blir även ett tillfälle till erfarenhetsutbyte mellan studenterna.
Om du upplever att det uppkommer problem under din VFU ska du, om möjligt, i första hand ta upp frågan med din VFU-handledare och söka en lösning. Rektor och VFU-samordnare i kommunen som ansvarar för placeringen kan också vara ett stöd. Om detta inte är möjligt kontaktar du kursansvarig för råd och stöd. Ett gemensamt samtal genomförs med VFU-handledare, student och VFU-kurslärare.
Om VFU-handledaren är tveksam till din prestation under VFU-kursen ska handledaren kontakta ansvarig universitetslärare så snart som möjligt. Detta för att både du och handledaren ska få det stöd som kan behövas.
Bedömningen av studentens insatser under VFU-perioden sker således i samverkan med VFU-kurslärarna vid LTU, men det är VFU-handledaren som ansvarar för bedömningen av studentens insats och måluppfyllelse under den verksamhetsförlagda delen av en VFU-kurs.
Det är kurslärare och examinator vid LTU för aktuell VFU som beslutar om studentens betyg på VFU då samtliga teoretiska och praktiska moment är genomförda. Det är också kurslärare och examinator som beslutar om VFU-perioden ska göras om helt eller delvis
Utöver bedömningen i underlaget ska VFU-handledaren även lämna skriftliga kommentarer för varje kursmål för att motivera bedömningen. Kommentarer är obligatoriska i de fall VFU-handledare anser att studenten inte uppnått något av kursmålen. VFU-handledaren ska dessutom sammanfattande kommentera vad studenten behöver utveckla under kommande VFU-perioder eftersom detta ska ligga till grund för studentens planeringsunderlag för senare VFU-perioder och ska följa studenten under utbildningen. VFU-handledaren ska motivera sin bedömning för studenten och eventuell frånvaro ska anges i bedömningsformuläret.
I VFU utgör praxisseminariet och någon form av skriftlig inlämning underlag för bedömning av det totala kursbetyget. I denna ska du ofta bland annat kunna beskriva vad du har gjort och kunna motivera dina val utifrån styrdokument och relevant forskning/kurslitteratur. Praxisseminariet och övriga examinationsuppgifter bedöms och examineras av kurslärare och examinator.
Om VFU-kursläraren trots handläggningen vid tveksamhet (se ovan) bedömer att studenten inte når kriterierna för godkänt i en VFU-kurs ska studenten underkännas i den aktuella VFU-kursen. En student har möjlighet att genomföra ytterligare en VFU-placering, totalt två tillfällen, i en kurs hen har fått kursbetyget underkänd i.
Rutin inför Om-VFU:
- Vid underkänt kursbetyg kontaktar studenten VFU- handläggaren för ett möte och en dialog kring lämplig tidpunkt för det nya VFU-tillfället (Om–VFU). Utgångspunkten är att Om-VFU genomförs vid nästa ordinarie kurstillfälle.
- VFU-handläggaren kallar student, studievägledare och eventuellt momentansvarig för VFU till ett samtal om förutsättningarna för Om-VFU.
- Inför mötet ska studenten fylla i planeringsunderlaget ”Underlag för Om-VFU” som ett stöd för samtalet. Dokumentet finns på VFU-hemsidan under
- Under mötet beslutas om tidpunkten för och i vilken verksamhet det nya VFU- tillfället ska genomföras. Till mötet ska studenten ha med sig formuläret ”Underlag för Om-VFU”.
- I samband med starten av Om-VFU ska studenten föra en dialog kring det ifyllda dokumentet ”Underlag för Om-VFU” med VFU-handledaren i
- LTU utser i samråd med samordnare handledare vid Om-VFU.
En student har möjlighet att genomföra ytterligare en VFU-placering i en kurs i vilken hon eller han fått kursbetyget underkänt. Underkänd VFU-kurs kan genomföras tidigast vid nästa ordinarie kurstillfälle enligt utbildningsplanen och kräver dialog med studievägledare. Om en student får ett underkänt kursbetyg även efter det andra kurstillfället i en VFU-kurs (Om-VFU) måste studenten avbryta sin utbildning.
Rutin vid avbrott på grund av underkänd Om-VFU:
- Kursens examinator kallar studenten till ett samtal om bedömningen av studentens insatser under Om-VFU-kursen. I samtalet deltar även ansvariga utbildningsledare eller den/de som institutionen utsett samt studievägledare. Examinator informerar studenten om att konsekvensen av kursbetyget underkänd i Om-VFU-kursen är att utbildningen måste
- Beslut om avbrott på utbildningen meddelas av institutionens företrädare. Beslutet sammanfattas skriftligt och undertecknas av båda
Efter avslutad VFU
Efter avslutad kurs bedöms studentens insats och måluppfyllelse i respektive VFU-kurs av VFU-handledaren med utgångspunkt i bedömningsformuläret för respektive VFU-period vilken bygger på kursplanernas målbeskrivningar.
Det är viktigt att VFU-handledarna deltar i den introduktionsträff som de inbjuds till inför VFU-perioden (vid LTU eller via teknik) för en dialog med examinator och/eller kursledare om kursinnehåll och genomförande, bedömningsfrågor, betygskriterier och andra kursrelaterade frågor.
Inlämning av bedömningsunderlag i Canvas (Handledare)
VFU-handledaren kommunicerar bedömningen med studenten och ansvarar för att dokumentet undertecknas av både student och VFU-handledare. Bedömningsunderlaget lämnas in i det Canvasrum som enbart handledaren har tillgång till och enligt instruktioner från VFU-kursläraren (Instruktioner för att lämna in underskrivet bedömningsunderlag i Canvas). Bedömningsunderlaget granskas därefter av kursledare/ examinator och ingår den sammanfattande examinationen av studentens insatser och måluppfyllelse under den genomförda VFU:n.
GDPR
Dataskyddsförordningen (GDPR) gäller som lag i alla EU:s medlemsländer från och med den 25 maj 2018. Förordningen kommer att innebära en hel del förändringar för de som behandlar personuppgifter och stärkta rättigheter för den enskilde när det gäller personlig integritet.
Läs informationen i dokumentet nedan. Där står allt om vad som gäller för dig som gör din VFU via Luleå tekniska universitet.
Uppdaterad:
Sidansvarig: Student