
MOOC: Allt kan bli bättre – Verksamhetsutveckling i små och stora steg
Alla företag och organisationer har ett grundläggande behov av att utveckla och kontinuerligt förbättra sin verksamhet. Syftet med den här kursen är därför att öka din förståelse för hur verksamhetsövergripande förbättringsarbete kan genomföras, i kombination av små och stora steg. Övergripande syftar kursen till att inspirera och beskriva en organisationskultur där alla är engagerade i kontinuerligt förbättringsarbete.
Fakta
Omfattning:
3 veckor, 4 timmar per vecka, eller i egen takt
Plats:
Online
Kurstyp:
Kursen är en MOOC, en Massive Online Open Course, som är öppen för alla.
Språk:
Svenska
Pris:
Kostnadsfri
Om kursen
Allt och alla kan bli bättre – och det kan ske på ett sätt som involverar hela verksamhet. Ett sådant förhållningssätt kallas Ständiga förbättringar. Det kan liknas att med många små förbättringar uppnå stor effekt som leder till utveckling av verksamheten. I denna studiecirkel kommer vi även diskutera hur mer omfattande förbättringsprojekt kompletterar och är beroende av mindre förbättringsinitiativ. Dessa två angreppssätt tillsammans beskrivs i kursen som verksamhetsövergripande förbättringsarbete.
Att förbättra något innebär att skapa värde för kunder och intressenter, vars behov och förväntningar förändras över tid. Alla verksamheter behöver därför kontinuerligt bli bättre på att förstå och uppfylla nya behov på till exempel leveranssäkerhet och kvalitet. Att ständigt förbättra sin verksamhet omfattar även de interna kunderna, det vill säga arbetsmiljön för sina medarbetare, samt intressenters krav på hållbar verksamhetsutveckling.
Ansvarig lärare
Registrering
Registrera dig här Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Uppdaterad:
Sidansvarig: Samverkan