
Agnes Strandberg, nybliven doktor i svenska med didaktisk inriktning.
4 oktober 2023
Så blir grammatik mer meningsfullt för eleven
Vad händer om gymnasieelever får lära sig grammatik genom att utforska och experimentera med autentiska texter, till exempel skönlitteratur, i stället för tillrättalagda exempel? Det har forskare och gymnasielärare undersökt tillsammans med elever. I en ny avhandling presenteras möjligheter och utmaningar med en undervisning som kan göra grammatiken mer meningsfull.
– När jag jobbade som ämneslärare i svenska för gymnasiet upplevde jag att grammatiken hanteras som ett separat moment, isolerad från faktisk språkanvändning. Undervisningen utgår ofta från tillrättalagda exempelmeningar, där elever tragglar grammatiska begrepp som de har svårt att förstå syftet med. Jag blev nyfiken på hur autentiskt språkmaterial skulle kunna väcka elevernas intresse och förståelse för grammatik, säger Agnes Strandberg som nyligen disputerat vid Luleå tekniska universitet.
Tillsammans med sex gymnasielärare i svenska har Agnes Strandberg designat, testat och utvärderat ett annat sätt att undervisa – kontextualiserad grammatikundervisning. Till exempel växlade lärarna mellan lektioner där de läste och diskuterade en roman, och lektioner där språket i romanen sattes under lupp. Målet var att eleverna skulle kunna identifiera grammatiska strukturer och koppla samman dem med funktion och retorisk effekt i texten.
”Grammatiken blev levande”
– Det blev aktiva och engagerade diskussioner i klassrummet om hur man kan och inte kan säga. Det väckte engagemang och motivation och gjorde grammatiken mer meningsfull. Grammatiken blev levande, men det blev också stort och svårt att kontrollera, säger Agnes Strandberg.
Integreringen skapade ett helhetsperspektiv på språket och ökade möjligheten att lära sig på djupet. Samtidigt var de autentiska texterna ibland så komplexa att de kunde göra det svårt att tydligt visa olika grammatiska fenomen. I övningar där eleverna fick experimentera med grammatisk struktur byggde de sin förståelse av grammatik, men det kunde också skapa osäkerhet när det inte fanns något facit.
– Utifrån resultatet är det motiverat att lärare kombinerar tillrättalagt språkligt material med autentiskt. Det traditionella sättet att undervisa i grammatik ger en grundläggande struktur och trygghet, medan grammatikundervisning utifrån autentiska texter skapar engagemang och mening.
Använda färgkoder för struktur
Något som visade sig underlätta undervisningen var att använda färgkoder och att spalta upp grammatiska strukturer grafiskt. Visualiseringar gjorde grammatiken mer konkret och hjälpte eleverna känna igen språkets struktur.
– Det har varit oerhört värdefullt att forska i nära samverkan med verksamma lärare. Tillsammans har vi kunnat öka kunskapen om grammatikundervisning och hur praktisk undervisning kan utvecklas på vetenskaplig grund, säger Agnes Strandberg.
- Läs hela avhandlingen här
Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
En del i helheten: En studie av kontextualiserad grammatikundervisning i gymnasieskolan
Kontakt
Agnes Strandberg
- Biträdande universitetslektor
- 0920-492311
- agnes.strandberg@ltu.se
- Agnes Strandberg