8 februari 2024
"Jag trivs i organisationer där det händer mycket"
Caroline Rönnberg är kommunikatör på universitetet sedan maj 2023 och jobbar centralt på Kommunikation och varumärke med allt som det innebär.
Caroline är född och uppvuxen i Luleå men bor sen några år tillbaka i Boden tillsammans med hennes sambo. Hon har en utbildning i media- och kommunikationsvetenskap, strategisk kommunikation, från Umeå universitet. De senaste åtta åren har hon jobbat som kommunikatör på barn- och utbildningsförvaltningen vid Luleå kommun.
På fritiden gillar hon att vara ute i naturen, så som fjällvandring, men också att resa. Caroline är även ett fan av god mat, både på restaurang och utemiddagar, som i att ta med middagen ut på tur.
Det som lockade henne med Luleå tekniska universitet var att hon trivs i organisationer i offentlig sektor och möjligheten att få bidra till samhällsnyttan. Hennes första intryck var att det är en väldigt aktiv och ambitiös arbetsplats, något hon tycker känns roligt.
Caroline tycker att organisationen känns drivande och framåtsyftande men ändå ödmjuk med mentaliteten ”vi är inte alltid bäst på allt, men ska jobba för att bli det”. Den största utmaningen med det tror Caroline blir att prioritera det som är viktigast.
– Jag tycker det är roligt att jobba i organisationer i offentlig sektor och i organisationer som det händer mycket i, och det känns som att det händer mycket här och att organisationen vill utvecklas.
Caroline jobbar med Akademisk högtid och de filmade intervjuerna av nyanställda professorer som visas under ceremonin samt med kommunikationsaktiviteter i stort, så som att kommunicera olika evenemang, projekt med mera.
– Jag hjälper till lite överallt, där jag behövs.
Om Caroline
Namn: Caroline Rönnberg
Gör: Kommunikatör
Kommer från: Luleå
Bor: i Boden
Här trivs jag: På Örngårdsberget i Boden, fin utsikt för utemiddag