Förstudie - Askor från sågverk inom TCN och möjliga tillämpningar
Kunskapen om askor som askmängder, innehåll och tidsaspekt från svenska sågverk är fragmentarisk och syftet men denna förstudie är att få en mer systematisk bild av situationen för sågverk inom TCN.
På flera håll pågår utveckling och forskning kring tillämpningar av aska för olika ändamål och ett annat syfte med förstudien är att ta reda på vilka alternativ som finns idag eller som kan bli aktuella, men även titta på möjligheten till nya alternativ samt undersöka förutsättningar för nya högre värderade produkter.
• Inventera produktion av aska i utvalt antal sågverk inom TCN samt kemiska innehållet i dessa askor. Detta i syfte att veta hur potentialen till vidareutnyttjande föreligger.
• Vilka metoder som finns idag och vilka kan tänkas aktualiseras.
• Undersöka om det finns någon bäring för nya idéer och applikationer tex vilken reningsgrad som krävs för olika tillämpningar
Område: Material & processer
Budget: 255 000 kr
Tidplan: januari 2023 – mars 2023
Projektledare: Olov Karlsson, Luleå tekniska universitet
Finansiering: Detta delprojekt finansieras av TCN.
Uppdaterad: