
"Tidigare studenter finns i hela bygg- och fastighetsbranschen"
Från uppbyggnaden av Sweden Green Building Council, till debatt i Almedalen redan som 25åring och nu hållbarhetschef på CBRE. Linda Kjällén berättar om sin karriär efter utbildningen till civilingenjör inom arkitektur.
Hej Linda, du pluggade civilingenjör arkitektur här på LTU. Kan du inte berätta vad du har gjort efter examen?
– Direkt efter examen började jag jobba på Sweden Green Building Council där jag kom in som tredje anställd. Uppdraget var att driva i gång arbetet med miljöcertifiering för fastigheter i Sverige. Jag kom in precis i början och det liknade lite av en start-up. Vi byggde upp organisationen och efter två år blev jag certifieringschef och hjälpte till att bygga rutiner och struktur. När jag sedan slutade hade vi växt till 35 personer. Det var en jätterolig tid och jag fick ta mig an många utmaningar och möjligheter tidigt, bland annat att debattera i Almedalen redan som 25åring.
Sedan gick jag vidare och började att jobba på arkitektbyrå där jag hade rollen som hållbarhetsspecialist. Där jobbade jag nära med arkitekterna med frågor kring vilka materialval vi gör och deras miljö- och klimatpåverkan. Vi tittade på olika typer av stomlösningar och räknade på hur det påverkar i slutändan. Vi ville skapa bra arkitektur men samtidigt använda så lite resurser som möjligt. Efter det gick jag vidare till jobbet som jag har idag hos CBRE där jag jobbar som hållbarhetschef.
Kan du berätta lite mer om din roll som hållbarhetschef CBRE och vad du gör där?
– Idag jobbar jag med att driva hållbarhetsfrågan och implementera den på alla delar av vår rådgivande verksamhet. Man kan tänka lite som hur IT var något nytt på 90-talet och hur det idag är en självklar del av alla organisationer. Om några år kommer hållbarhet, precis som IT, vara någonting som alla jobbar med oavsett om du är inköpare, investerare eller om du jobbar på ekonomiavdelningen.
Hur ser en vanlig arbetsdag ut för dig?
– Jobbet är väldigt varierande och oftast är det några möten per dag, men vad vi gör i varje möte kan skilja sig mycket. Det kan till exempel vara möten med ledningsgruppen, eller med mitt team där vi går igenom ett uppdra, eller så kanske jag är ute på platsbesök och går igenom någon fastighet vi förvaltar och ser hur vi kan effektivisera den. Men arbetet kretsar alltid kring hållbarhetsfrågan på något sätt.
Vilka typer av roller kan man ha efter att ha gått utbildningen till civilingenjör inom arkitektur?
– Som ingenjör har man en bred bas och kan jobba med massor av olika saker. Men ofta finns tidigare studenter från programmet inom hela bygg- och fastighetsbranschen. Ofta i roller som byggingenjör, projektingenjör, uppdragsledare på arkitektkontor eller som fastighetutvecklare. Många kursare har idag chefs-eller ledarpositioner. Jag skulle verkligen rekommendera att bli ingenjör då de ofta har bättre betalt, större valmöjligheter och ofta har högre positioner än till exempel arkitekter. Jag är också i en position nu där jag anställer personer och där ser jag en civilingenjörsexamens som en stor kvalitetsstämpel.
Vad har du haft för nytta av utbildningen i ditt arbete?
– Utbildningen har gett mig en bred bas att utgå ifrån och har lärt mig att lösa olika typer av svåra problem. Detta har hjälpt mig mycket med mitt självförtroende, att jag vet att jag klarar av att genomföra svåra uppgifter och projekt. En bred bas har också medfört att jag förstår ingående delar i olika byggprojekt och kan kommunicera med de parter som är med.
Är med något mer du vill tillägga?
– Jag är supernöjd med utbildningen och kan verkligen rekommendera den. Är du inte helt säker på vad du vill bli så är civilingenjör ett perfekt val då du får många valmöjligheter efter studierna och kan välja det som intresserar dig mest. Och sist men inte minst, det kommer ordna sig! Jag vet ingen som har gått utbildningen som det inte ordnat sig för.
Uppdaterad: