Hållbar process- och kemiteknik
Vill du bidra till utveckling av ny teknik och miljöanpassade processer genom en stark grund i kemi är det här en utbildning för dig. Praktik, studieresor och företagsprojekt ger viktiga kontakter inför arbetslivet. Bli del av lösningen med efterfrågad unik kompetens på en global arbetsmarknad.
Boka en lärare
Lena Sundqvist-Öqvist, biträdande professor
Länk till annan webbplats.
Telefon: 0920-492045
E-post: lena.sundqvist-oqvist@ltu.se
Information om besöket
Lena och hennes kollegor kan med lite framförhållning i tid bidra med eller vara med på följande både digitalt (Zoom/Teams) och på plats.
1. Föreläsning med en lärare eller doktorand
2. Workshops, lärarseminarier, temaarbeten på skolan
3. Temadagar
Ämnena är centrala för samhällsomvandlingen och behoven i vårt samhälle. Tema kan till exempel vara:
- Återvinning av batterier
- Fossilfri framställning av kemikalier och bränslen” återvinning av elektronikskrot
- Tillverkning av produkter för Li-jonbatterier,
- Fossilfria processer och produkter, etc..
Vi är även öppna för önskemål om det ligger inom vårt kompetensområde och det kan även vara en kombination från lite olika temaområden. Föreläsningarna skall både inspirera och ge insikt i hur naturvetenskapliga ämnen används inom olika processer och för att utveckla produkter.
Vid föreläsningarna försöker vi använda lite digitala verktyg eller annat praktiskt material för att knyta an till verkligheten och få igång tankarna kring det vi berättar om.
Vi tror att våra ämnesområden passar bäst för inriktningar mot naturvetenskap och teknik.
Se mer av utbildningen här
Uppdaterad:
Sidansvarig: Studentrekryteringen