Stabilisering av volymer
Vid en analytisk utvärdering av provningsresultat fås för hela volymerna en 3D-faktor av 0,98 till 2,28 för deformationer under 20 mm. 3D-faktorn minskar med ökande deformation.
Att bygga med volymteknik innebär ett antal fördelar som till fullo inte alltid tas till vara. Genom att bygga hus med prefabricerade tredimensionella enheter anses att en ”extra” stabilitet erhålls som inte alltid återspeglar sig i dimensioneringsreglerna.
Den effekt som ett tre-dimensionellt synsätt innebär tas ej till vara på grund av svårigheten och liten erfarenhet av eventuellt mervärdet med ett tre-dimensionellt betraktande av byggnadsvolymer. I detta projekt har undersökt möjligheten att fastställa en 3D-faktor med vars tillverkande företag kan optimera sina lösningar.
Arbetet har finansierats av TräCentrum Norr och deltagande företag. Projektet har genomförts som ett kompletterande projekt till av RISE och LTU erhållet Interreg. Nord projekt ” TallWood - Wood Solutions in Tall Hybrid Building”.
Uppdaterad: