Ultraljudskontrollerad kavitation för hållbar produktion av viskösa livsmedel
I ett samverkansprojekt mellan Luleå tekniska universitet och Innovativa Drycker Balsgård AB pågår framtagning av en ny typ av process baserad på hydrodynamisk och akustisk kavitation. Målet med projektet är utveckling av en effektiv utrustning för produktion av viskösa livsmedel och är finansierat av European Innovation Partnership.
Projektets fokus ligger på ultraljudsbehandling av vegetabiliska råvaror och frukter och ingår som enheter i en processkedja för juicetillverkning. De tilltänkta applikationerna avser hygienisering, pastörisering och homogenisering av juice och fiberfraktion. Den nu framtagna funktionsmodellen är utformad utifrån optimerad multifysik simuleringar av reaktorstruktur och flödesförlopp. Projektet är inne i en fas av funktionstester av den framtagna principlösningen utifrån produktionsteknik samt styrning och kontroll av flöde och ultraljudssignaler.
Tillämpningen av ultraljudsteknik syftar till att minimera behovet av tillsatser samt att bibehålla smak och näringsämnen i en receptstyrd process som hanterar allt från sortering av råvara till ren juice i en komposterbar förpackning.
Örjan Johansson
Kontakt
Örjan Johansson
- Professor tillika ämnesföreträdare
- 0920-491386
- orjan.johansson@ltu.se
- Örjan Johansson
Uppdaterad: