ECO2GEOS – Ekonomisk bedömning av det geologiska potentialen för koldioxidlagring på land i Sverige
För att uppnå djup dekolonisering och hantera klimatförändringar måste vi utforska alternativ som inte är tillgängliga idag. Dessa alternativ måste vara både tekniskt möjliga och ekonomiskt kompatibla med andra alternativ.
Detta "frö" projekt syftar till att bedöma den potentiella rollen för geologisk lagring av koldioxid på land i Sverige för att förstå om detta är ett alternativ att undersöka ytterligare jämfört med andra alternativ som tar oss hela vägen till nettovolym eller negativa utsläpp. Detta kommer att göras genom att:
- vidareutveckla metoden som används vid utvärderingen av geologisk lagring av koldioxid på land (teknisk potential)
- bedöma den ekonomiska genomförbarheten av att genomföra geologisk lagring av koldioxid från den svenska pappers- och gruvindustrin, i förhållande till andra lagringsalternativ (kostnadsestimeringar av olika lagringsalternativ) och jämföra dessa med de marginella kostnaderna för alternativa koldioxidminskningsåtgärder från scenariouppgifter med TIMES-Sverige.
Kontakt
Glenn Bark
- Universitetslektor
- 0920-491039
- glenn.bark@ltu.se
- Glenn Bark
Uppdaterad: