
Lektionsdesign med SKUA och KL för ökad elevagens
Projektets syfte är att utforma en lektionsdesign med språkutvecklande och kooperativa inslag som möjliggör elevagens.
Vilka är vi?
I projektet deltar förstelärarna Lena Sandling, Ann-Louise Strömbäck och Eva-Maria Wargh från Prästholmsskolan i Boden samt Stefan Lundström och Elin Ruth från Luleå tekniska universitet. Prästholmsskolan är en F-6 skola med ett relativt stort antal elever med svenska som andraspråk.
Området för FoU-praktiknära forskning
Projektets lärare har under en längre tid arbetat för att skapa engagemang hos eleverna genom kooperativt lärande (KL). Samtidigt erbjuder språk- och kunskapsutvecklande arbetssätt (SKUA) många metoder för samarbete mellan elever. Genom ULF-samverkan hoppas såväl lärare som forskare att kunna systematisera planering och genomförande av undervisningen samt att tillvarata erfarenheter för att bygga verksamheten på vetenskaplig grund.
Syfte
Projektets syfte är att utforma en lektionsdesign med språkutvecklande och kooperativa inslag som möjliggör elevagens.
- Forskningsfråga: På vilket sätt stimulerar en lektionsdesign baserad på SKUA och KL elevagens, med särskilt fokus på elever med svenska som andraspråk?
Genomförande och dokumentation
Under 2023 och 2024 testas ett antal undervisningsverktyg för kooperativt arbete. Bland dessa finns sedan tidigare etablerade verktyg för SKUA, så som EPA-modellen (ensam-par-alla) och fråga-fråga-svar. Verktygen testas i flera klasser och i olika ämnen. På så sätt skapas ett underlag för att utvärdera och jämföra dem. Lärarna dokumenterar sina erfarenheter i loggböcker och forskarna genomför observationer i klassrummen. Dessa material ligger sedan till grund för workshopar som lärare och forskare genomför tillsammans för att utröna hur lektionsdesignen bidrar till elevagens.
Spridning av resultat
För att fler lärare ska få möjlighet att testa lektionsdesignen kommer resultaten till att börja med att spridas lokalt på skolan vid arbetslagsmöten och vid gemensamma konferenser. Längre fram sprids resultaten till övriga grundskolor i Bodens kommun. Resultatet presenteras även som praktiknära inslag inom grundskollärarutbildningen vid LTU samt genom föreläsningar i olika sammanhang, så som UDiN. Via olika lärarforum på sociala medier når vi lärare lokalt samt i andra delar av Sverige. Resultatet planeras även att delges vid en nationell förstelärarkonferens.
Uppdaterad: